Stáří vpřed. French Open rekordně ovládli třicátníci, všemu vévodí Štěpánek

Sport Sport
23. 5. 2016 12:23
Sedmatřicetiletý Radek Štěpánek jako by v Paříži organizoval velkou tenisovou revoluci. Mládí vpřed? V žádném případě. Veteráni se na letošní grandslamové Roland Garros dostali ve výrazně hojnějším počtu, než tomu bývalo v minulosti.
Radek Štěpánek na Roland Garros.
Radek Štěpánek na Roland Garros. | Foto: Facebook Radek Štěpánek

Paříž - Sedmatřicetiletý Radek Štěpánek jako by v Paříži organizoval velkou tenisovou revoluci. Mládí vpřed? V žádném případě. Veteráni se na letošní grandslamové Roland Garros dostali ve výrazně hojnějším počtu, než tomu bývalo v minulosti.

Padl dokonce letitý rekord. Ze 128 účastníků prvního kola mužské dvouhry je totiž hned 51 třicátníků, hned o deset víc než na lednovém Australian Open. Štěpánek je z nich samozřejmě úplně nejstarší.

"Nevadí mi to, cítím se znovu na pětadvacet. Nastupuji proti hráčům tří generací a jsem strašně rád, že jsem stále schopen s nimi soutěžit," uvedl český tenista po úspěšné kvalifikaci, v níž si vydobyl právo utkat se v pondělním prvním kole s druhým hráčem světa Britem Andy Murrayem. Na French Open startuje už potřinácté v kariéře.

Jen čtyři teenageři v prvním kole

Přestože se turnaje neúčastní pětatřicetiletý Roger Federer, je průměrný věk prvních deseti nasazených hráčů 28 let a 6 měsíců. Už jedenáct let nevyhrál ani jeden grandslamový titul hráč mladší dvaceti let. Naposledy se to povedlo právě na French Open Rafaelu Nadalovi v roce 2005.

Od triumfu sedmnáctiletého Němce Borise Beckera na Wimbledonu uplyne letos jednatřicet roků, od šokujícího vítězství rovněž teenagera Američana Michaela Changa na Roland Garros jen o dva roky méně.

Letos se do prvního kola antukového grandslamu dostali jen čtyři náctiletí tenisté. Chorvat Borna Čorič, Němec Alexander Zverev, Američan Taylor Fritz a Francouz Quentin Halys.

V elitní desítce světového žebříčku je momentálně nejmladší pětadvacetiletý Kanaďan Milos Raonic. Zkušenosti jsou ve světovém mužském tenisu v současné době tím vůbec nejcennějším artiklem.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Zelení jsou v průzkumu nejsilnější německou stranou, strana Merkelové ztrácí

Zelení se po nominaci spolupředsedkyně Annaleny Baerbockové kandidátkou na kancléřku stali jasně nejsilnější politickou stranou v Německu. Hlas by jim podle aktuálního průzkumu Trendbarometer televize RTL dalo 28 procent voličů. Vládní konzervativní unie CDU/CSU dosluhující kancléřky Angely Merkelové, která byla dosud vůdčí parlamentní silou, se propadla na druhé místo s 21 procenty hlasů.

Ještě před týdnem unie v tomto průzkumu vedla, nyní si ale pohoršila o sedm procentních bodů. Koalici CDU/CSU tak po rozhodnutí, že kancléřským kandidátem bude předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) Armin Laschet, čeká úkol získat zpět důvěru voličů. Čas mají do 26. září, kdy Němci vyberou nové složení Spolkového sněmu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy