Ledecká skončila jedenáctá v Crans Montaně, celkově už je ve sjezdu druhá

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 2. 2020 16:34
Ester Ledecká skončila jedenáctá ve sjezdu na Světovém poháru ve švýcarské Crans Montaně.
Ester Ledecká
Ester Ledecká | Foto: Reuters

Všestrannou Češku dělila jediná setina od umístění v první desítce, do které v nejrychlejší disciplíně pronikla v aktuální sezoně už čtyřikrát. V hodnocení sjezdu se Ledecká posunula na druhé místo před absentující Američanku Mikaelu Shiffrinovou. Závod s náskokem osmi desetin vyhrála domácí Lara Gutová-Behramiová.

Závod byl náhradou za zrušený sjezd v Soči a Ledecká v něm absolvovala soutěžní premiéru na této trati. Před letoškem zde byla v roce 2016, kdy ale na závod kvůli přívalům sněhu nedošlo. "Bylo hrozné počasí a jen nás sem pustili na trénink. A to ještě z výrazně sníženého startu," vzpomínala.

Ve čtvrtek tak jela poprvé celou trať. Trénink se jí nevydařil, po chybě na úvodním skoku a minutí branky obsadila až 42. místo. Dnes byla rychlá v horní třetině trati. "I v tréninku jsme měla rychlou první pasáž. Značí to mimo jiné to, že jsem měla dobře namazané lyže od Miloše (Machytky), za což mu děkuji," pochvalovala si.

V následné technické pasáži ale ztrácela. "Problém byl v téměř stejném místě, kde jsem včera v tréninku v podstatě zastavila. Včera jsem to pak projížděla v malé rychlosti a neměla jsem úplně představu, jak to půjde zvládnout ve vysoké rychlosti. A úplně se mi to nepovedlo," líčila dvojnásobná olympijská vítězka.

V závěru znovu zrychlila, ale ve vyrovnaném poli se do první desítky neprosadila. Skončila šest setin za šestou Ninou Ortliebovou z Rakouska. I když si byla vědomá chyb, celkově byla s výkonem v závodě spokojená. Po dalším rozboru ho chce v sobotu ještě vylepšit. "Pojedu to podruhé, takže věřím, že to bude zase lepší, protože vždy je to lepší, když něco děláte podruhé," uvažovala.

Na vítěznou Gutovou-Behramiovou ztratila česká lyžařka a snowboardistka 1,38 sekundy. Osmadvacetiletá Švýcarka dominovala a ukončila dvouleté čekání na výhru ve Světovém poháru. Ve sjezdu vítězka celkového hodnocení SP z roku 2016 zvítězila naposledy dokonce před třemi lety.

Vedení v hodnocení sjezdu si druhým místem upevnila Švýcarka Corinne Suterová, Ledecká na ni v boji o malý křišťálový glóbus ztrácí 120 bodů. Třetí příčku obsadila Rakušanka Stephanie Venierová. Další zlepšení v nejrychlejší disciplíně zaznamenala elitní slalomářka Petra Vlhová ze Slovenska, která při pátém startu ve sjezdu v SP skončila čtvrtá.

Po sobotním druhém sjezdu se v Crans Montaně uskuteční ještě v neděli kombinace.

SP ve sjezdovém lyžování v Crans Montaně (Švýcarsko):

Ženy - sjezd:

1. Gutová-Behramiová 1:27,11, 2. C. Suterová (obě Švýc.) -0,80, 3. Venierová (Rak.) -0,92, 4. Vlhová (SR) -1,08, 5. Johnsonová (USA) -1,26, 6. Ortliebová (Rak.) -1,32, 7. Hählenová (Švýc.) a Brignoneová obě -1,35, 9. Bassinová -1,36, 10. Curtoniová (všechny It.) -1,37, 11. Ledecká (ČR) -1,38.

Průběžné pořadí sjezdu (po 7 z 9 závodů): 1. C. Suterová 397, 2. Ledecká 277, 3. Brignoneová 270, 4. Shiffrinová (USA) 256, 5. Curtoniová 222, 6. Rebensburgová (Něm.) 211.

Průběžné pořadí SP (po 27 z 39 závodů): 1. Shiffrinová 1225, 2. Brignoneová 1148, 3. Vlhová 1121, 4. Bassinová (It.) 740, 5. Holdenerová (Švýc.) 717, 6. Suterová 697, …15. Ledecká 358, 81. Dubovská 35, 93. Capová (obě ČR) 21.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Dámský gambit na Netflixu vidělo 62 milionů lidí, v Česku je druhý

Minisérii z šachového prostředí Dámský gambit, ve které hlavní roli ztvárnila Anya Taylor-Joyová, na platformě Netflix vidělo 62 milionů lidí. Firma čísla sledovanosti obvykle nezveřejňuje, činí tak jen v případě mimořádných úspěchů. Netflix zveřejnil 23. října všech sedm dílů Dámského gambitu, které od té doby patří do desítky nejsledovanějších pořadů v USA, Velké Británii, Argentině nebo Izraeli. Momentálně je minisérie druhou nejžádanější položkou Netflixu v Česku, hned za čtvrtou řadou seriálu Koruna.

Podle Netflixu dále Dámský gambit obecně posílil zájem o šachy. Hledání tohoto slova na Googlu stouplo dvojnásobně, uživatelé serveru eBay.com dvakrát častěji hledají předměty související s šachami a webu Chess.com se pětinásobně zvýšil počet zaregistrovaných uživatelů.

Další zprávy