Návrat na sjezdařský svah trval Ledecké jen půl minuty, pak vypadla

Aktualizováno 27. 1. 2024 13:25
Trojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká na rozdíl od pátku nastoupila do sjezdu v Cortině d'Ampezzo, ale závod pro ni rychle skončil. Kvůli chybě vypadla po necelé půlminutě jízdy. Zvítězila norská lyžařka Ragnhild Mowinckelová, která si ve Světovém poháru připsala první výhru v této disciplíně.
Ester Ledecká
Ester Ledecká | Foto: Reuters

V superobřím slalomu v Garmisch-Partenkirchenu v zaskočil Francouz Nils Allegre všechny favority a poprvé v kariéře vyhrál závod Světového poháru. Třicetiletý lyžař porazil o 18 setin sekundy stejně starého Itala Guglielma Boscu, jenž stejně jako Allegre dosud nikdy v elitním seriálu nestál na stupních vítězů.

Ledecká, která po středečním oficiálním tréninku sjezdu odjela do Innsbrucku na vyšetření plic, nejdříve plánovala vynechat i dnešní závod. Pak se ale její zdravotní stav zlepšil a nakonec se s číslem 1 na start postavila.

Podobně jako v prosincovém superobřím slalomu ve Val d'Isere však vypadla po několika brankách. Nespadla a volně sjela zbytek trati, na které se za dva roky bude závodit o olympijské medaile.

Nenavázala tak na 11. příčku ze superobřího slalomu v Zauchensee, která byla jejím nejlepším výsledkem v lyžařském SP po návratu po zlomenině klíční kosti.

Na rozdíl od řady soupeřek, které měly problémy v pátečním závodě, vyvázla nezraněna. V pátek měla těžký pád mimo jiné vedoucí žena Světového poháru Mikaela Shiffrinová, která si pochroumala koleno.

Následná vyšetření v nemocnici ukázala, že její přední zkřížený vaz i postranní vazy vydržely, ale minimálně nejbližší závody vynechá. Američanka oznámila, že už se neobjeví na trati v Cortině ani v úterním obřím slalomu na Kronplatzu.

Dnes se startovním číslem 3 po skoku spadla další Američanka Isabella Wrightová a rovněž se zranila. Z trati ji přepravil vrtulník. Závod se pak výrazně protáhl kvůli poryvům větru.

Nejdelší přerušení přišlo po startovním čísle 17, kdy se více než půl hodiny nezávodilo. V té době vedla domácí Sofia Goggiaová a mohla pomýšlet na 25. výhru ve Světovém poháru v kariéře.

Jenže některé lyžařky po pauze byly rychlejší. S dvacítkou vyrazila na trať Mowinckelová, která se v aktuální sezoně před dnešním závodem neprosadila na stupně vítězů. Tentokrát jí ale sjezd vyšel a překvapivě byla o 44 setin rychlejší než italská favoritka.

Před Goggiaovou se pak dostala ještě Američanka Jacqueline Wilesová, jež obsadila životní druhé místo. Na stupních vítězů byla naposledy před šesti lety, kdy dojela rovněž ve sjezdu v Cortině třetí.

Závod SP ve sjezdovém lyžování v Cortině d'Ampezzo (Itálie):

Ženy - sjezd: 1. Mowinckelová (Nor.) 1:33,50, 2. Wilesová (USA) -0,35, 3. Goggiaová (It.) -0,44, 4. Gauchéová (Fr.) -0,59, 5. Venierová (Rak.) a Gutová-Behramiová (Švýc.) obě -0,71, …Ledecká (ČR) nedokončila.

Průběžné pořadí sjezdu (po 5 z 10 závodů): 1. Goggiaová 350, 2. Venierová 261, 3. Gutová-Behramiová 209, 4. Hütterová (Rak.) 193, 5. Fluryová (Švýc.) 183, 6. Puchnerová (Rak.) 180, …30. Ledecká (ČR) 31.

Průběžné pořadí SP (po 24 z 43 závodů): 1. Shiffrinová (USA) 1209, 2. Gutová-Behramiová 914, 3. Brignoneová (It.) 809, 4. Vlhová (SR) 802, 5. Goggiaová 702, 6. Hectorová (Švéd.) 647, …58. Ledecká 76, 59. Dubovská 73, 106. Jelínková (obě ČR) 9.

SP ve sjezdovém lyžování v Garmisch-Partenkirchenu (Německo):

Muži - superobří slalom: 1. Allegre (Fr.) 1:11,92, 2. Bosca (It.) -0,18, 3. Meillard -0,25, 4. Odermatt (oba Švýc.) -0,28, 5. Kriechmayr (Rak.) -0,32, 6. Sejersted (Nor.) -0,45, …53. Zabystřan (ČR) -2,32.

Průběžné pořadí superobřího slalomu (po 4 ze 7 závodů): 1. Odermatt 290, 2. Kriechmayr 219, 3. Sarrazin (Fr.) 174, 4. Allegre 153, 5. Bosca 151, 6. Haaser (Rak.) 142.

Průběžné pořadí SP (po 22 z 41 závodů): 1. Odermatt 1306, 2. Sarrazin 684, 3. Feller 559, 4. Schwarz (oba Rak.) 464, 5. Kilde (Nor.) 440, 6. Kriechmayr 437, …116. Zabystřan 11.