Se stadionem odejde i jedna americká éra

Reuters, SportPlus
29. 8. 2006 14:15
New York - S rozbíhajícími se pracemi na novém baseballovém stadionu klubu New York Yankees se objevují četní kritici, kteří v projektu vidí pohřbení nejen jednoho starého sportoviště, nýbrž i baseballového svatostánku s bohatou a slavnou historií.
Vlastník baseballového klubu New York Yankees George Steinbrenner hovoří na slavnostním ceremoniálu u příležitosti zahájení stavby nového stadionu.
Vlastník baseballového klubu New York Yankees George Steinbrenner hovoří na slavnostním ceremoniálu u příležitosti zahájení stavby nového stadionu. | Foto: Reuters

Se starým "Yankee Stadium" budou ztraceny i metafora pro jedno americké století a mezník ve vývoji New Yorku, jenž se ve 20. letech minulého století stal jedním z největších měst na světě. V následujících desetiletích pak stadion patřil ke středobodu městského sociálního života.

Protesty proti novostavbě

Dne 16. srpna byly slavnostním ceremoniálem zahájeny stavební práce. S lopatami se na místě ukázali majitel New York Yankees George Steinbrenner, starosta města New York Michael Bloomberg a newyorský guvernér George Pataki.

Infobox

SLAVNÉ STADIONY:

Stadion Wembley: Nejznámější fotbalová aréna se zřejmě nachází v londýnském Wembley. Jedná se o "dědičný" domov anglického národního týmu. Byla dějištěm mnohých pamětihodných zápasů jako finále MS 1966. Stejně jako stadion Yankees byl stánek ve Wembley postaven roku 1923. Legendární fotbalista Pelé o něm řekl: "Je to chrám fotbalu. Je to hlavní město fotbalu a je to srdce fotbalu." Momentálně je stadion uzavřen a přestavován.

Melbourne Cricket Ground: Nejslavnější australské sportoviště je přes 150 let staré. Bylo středobodem LOH 1956 a Her Commonwealthu roku 2006. Na stadionu se shromáždilo rekordních 130 000 diváků, když zde roku 1959 vystoupil baptistický kazatel Billy Graham. Před dvěma lety se objekt dočkal ke svému 150. výročí rekonstrukce, jež se přísně držela původního stylu a snížila kapacitu na "pouhých" 100 tisíc míst.

Stadion Maracana: Ústřední sportovní dějiště brazilské fotbalové velmoci v Rio de Janeiru. Drží světový rekord v největší návštěvnosti na zápas. Na finále MS 1950 sem přišlo 216 tisíc fanoušků. Po renovaci má již jen 77 tisíc míst. Pelé se zde roku 1957 dočkal debutu za brazilskou reprezentaci a o několik let později tu vstřelil svůj tisící gól.

Olympijský stadion v Berlíně: Postaven na místě původního stadionu zbudovaného pro letní olympiádu v roce 1916, jež se nakonec kvůli 1. světové válce nekonala. Na OH 1936 zde černý americký sprinter Jesse Owens k velké Hitlerově nelibosti vyhrál čtyři zlaté medaile. Momentálně se užívá pro bundesligový fotbal a byl dějištěm letošního finále fotbalového MS.

"Yankee Stadium je sochou Svobody baseballu. Je velkolepý, reprezentuje všechny pozitivní aspekty naší země," říká David Gratt, předseda Přátel stadionu Yankees, kteří bojují proti novostavbě na jiném místě.

"Jeho zbourání naznačuje, že se vzdalujeme od těchto hodnot a staráme se jen o vydělávání peněz," pokračuje.

Mnoho fanoušků Yankees nesouhlasí. Říkají, že stadion je stísněný, zašlý a nezmodernizuje ho sebevětší množství čerstvého nátěru.

"Stadion je pouze fyzický objekt. Duch je v pruhovaných dresech, v památce na legendární hráče, ve vítězné tradici týmu," říká Ron D'Argenio, právník z  New Jersey, jenž měl pronajaté sedadlo v lóži na dvacet let.

Nové sportoviště by mělo vyjít na 1,2 miliard dolarů. 800 milionů zaplatí klub, zbytek půjde z městské a státní kasy.

Kritizován je i fakt, že stavba zabere veřejný park v jedné z nejchudších newyorských čtvrtí - Bronxu.

Starý stadion byl v Bronxu otevřen roku 1923 v období, kdy město expandovalo a místní úřední budovy začaly růst do nebe.

Největší baseballová hvězda, Babe Ruth, se stal nehynoucím idolem. Stadion byl proto znám jako "Budova, kterou postavil Ruth". Miliony lidí totiž platily za to, aby ho viděly hrát.

Stánek Yankees byl honosný a na svou dobu jedinečný. Vešlo se do něj na 60 tisíc diváků.

Ze stadionu se stal chrám americké národní zábavy, podobně jako je stadion ve Wembley britskou katedrálou fotbalu, "Melbourne Cricket Ground" je zase uctíván v Austrálii a stadion Maracana v Rio De Janeiro patří k pamětihodnostem brazilské fotbalové mocnosti.

Dvě starší baseballová sportoviště, Fenway Park a Wrigley Field, jsou na prvním místě v srdcích obyvatel Bostonu, respektive Chicaga, nikdy však nedosáhly takové velikosti jako Yankee Stadium.

Yankee Stadium pamatuje papeže i boxery

Ten hostil 37 Světových sérií (play off americké baseballové ligy), z nich 26 vyhráli domácí Yankees. Stadion pamatuje i významné bitvy v americkém fotbalu či boxerské zápasy. Představili se zde například Muhammad Ali, Rocky Marciano, Floyd
Patterson, Ingemar Johansson  či Max Schmeling.

Starosta New Yorku Michael Bloomberg (první zprava), vlastník klubu NY Yankees George Steinbrenner (druhý zprava) a newyorský guvernér George Pataki (třetí zprava) se účastní slavnostního zahájení stavby nového stadionu.
Starosta New Yorku Michael Bloomberg (první zprava), vlastník klubu NY Yankees George Steinbrenner (druhý zprava) a newyorský guvernér George Pataki (třetí zprava) se účastní slavnostního zahájení stavby nového stadionu. | Foto: Reuters

V říjnu 1965 tu celebroval mši pro 80 tisíc lidí papež Pavel VI., v říjnu 1979 zde sloužil mši papež Jan Pavel II.

23. září 2001 se na stadionu konala vzpomínková akce na oběti útoků z 11. září.

Na nový svatostánek Yankees bylo v Bronxu zabráno devět hektarů veřejného parku - čili pozemek dvakrát větší, než je ten současný.

Projekt dává částečně za pravdu  jeho kritikům z řad Přátel stadionu Yankees. Novostavba je navržena tak, aby ukořistila od fanoušků mnohem více peněz. Nabídne celou řadu obchodů a restaurací a také mnohem více luxusních lóží a garáží.

Nákresy architektů nicméně dokazují, že půjde o honosné sídlo "Yanks" s mnoha prvky připomínajícími stavbu z roku 1923. Pouze již nebude stát na "posvátné" půdě.

 

Právě se děje

Další zprávy