VIDEO Tragický start MS. Kráska Vonnová si přetrhla vazy

Velmi nešťastně začal v rakouském Schladmingu světový šampionát v alpském lyžování.
Lindsey Vonnová. | Video: www.youtube.com

Schladming - Horší začátek světový šampionát v alpském lyžování ani mít nemohl. Téměř čtyři hodiny čekaly závodnice v rakouském Schladmingu na start závodu v superobřím slalomu. Nebezpečná mlha nakonec opadla, další katastrofy ale následovaly.

Nejprve se na svahu zranil jeden z pořadatelů a vrtulník přilétal poprvé. Za dalších pár minut byli zdravotníci v permanenci znovu.

Sezóna pro Vonnovou skončila

Jedna z největších favoritek Američanka Lindsey Vonnová po jednom ze skoků ošklivě upadla a přivodila si vážné zranění - FOTKY zde. Diváci byli v šoku, areálem se totiž rozléhal řev bolesti americké krásky. Vonnovou lékaři přímo na trati ošetřovali dlouhých dvanáct minut, poté ji vrtulníkem dopravili do nemocnice. Pád zpřetrhal vazy v pravém koleně slavné lyžařky. 

Na klinice podstoupila magnetickou rezonanci, která podle primáře Christiana Kaulfersche odhalila "celkové zranění kolena". Lyžařka si navíc zlomila hlavici holenní kosti. "Vylučuji, že by ještě mohla na mistrovství světa nastoupit," konstatoval lékař. 

"Ve zbytku sezony bude mimo, ale v příštím ročníku by se měla vrátit a závodit ve Světovém poháru i na olympijských hrách v Soči," uvedla v prohlášení americká lyžařská federace.

Mohou za zranění pořadatelé?

"Myslím si, že je to vina pořadatelů. Ten závod se po tak dlouhém čekání už neměl jet," řekl ve studiu České televize expert Jan Holický. Jeho slova potvrzovaly i další závodnice, které měly zjevně problémy s orientací. Několik lyžařek špatně projelo branku. 

"Není to nijak obtížná trať, ale v některých pasážích jsme prostě téměř nic neviděli," uvedla švýcarská závodnice Fabienne Suterová. "Domnívám se, že tam došlo k vážnému poranění kolene. Mám z toho slzy v očích," dodal ve studiu Holický.

Mazeová nejdřív vyděšená, poté zlatá

Hrůzný pád šokoval také největší soupeřku Vonnové Slovinku Tinu Mazeovou, která dojela do cíle chvíli před tím a průběžně vedla. Obě závodnice se přitom příliš nemusí a nedávno si vyměňovaly ostré výpady přes média. Mazeovou už nakonec nikdo nepředjel, Slovinka tak může slavit světové zlato. Stříbro získala Švýcarka Lara Gutová a bronz Američanka Julia Mancusová.

Česká reprezentantka Klára Křížová skončila na pětadvacátém místě se ztrátou 2,83 vteřin na vítěznou Mazeovou.


Mistrovství světa ve sjezdovém lyžování ve Schladmingu:

Ženy - superobří slalom:

1. Mazeová (Slovin.) 1:35,39, 2. Gutová (Švýc.) -0,38, 3. Mancusová (USA) -0,52, 4. Goggiaová (It.) -0,57, 5. Suterová (Švýc.) -0,86, 6. Štuhecová (Slovin.) -0,89, 7. Merighettiová (It.) -0,93, 8. Rebensburgová (Něm.) -0,94, 9. Fischbacherová (Rak.) -1,01, 10. Gisinová (Švýc.) -1,18, ...25. Křížová (ČR) -2,83.


 

Právě se děje

před 3 hodinami

Airbus reorganizuje výrobu, ve Francii závody spojí, v Německu naopak rozdělí

Evropský výrobce letadel Airbus ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.

Ve Francii výrobce letadel spojí výrobu aerostruktur do jednoho subjektu. Závody v Saint-Nazaire a Nantes, kde se montují trupy letounů, se tak sloučí s divizí Stelia s globální působností.

V Německu Airbus rozdělí divizi Premium Aerotec. Část z ní sloučí se závody ve městech Stade a Hamburk, z části vznikne samostatná divize, která se bude zabývat výrobou detailních součástek v omezeném množství.

"Posuzujeme různé vlastnické struktury s cílem najít to nejlepší řešení," uvedl mluvčí společnosti ohledně naposledy zmíněné divize. Ta produkuje jak jednoduché součástky za pár dolarů, tak i ty složitě obráběné, co stojí desítky tisíc dolarů. Spadat by pod ní měla i část továrny v Augsburgu a rumunský závod v Brašově.

Šéf podniku Guillaume Faury před dvěma měsíci označil výrobu aerostruktur, do nichž se řadí i trupy letadel, za hlavní předmět podnikání Airbusu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy