Sagan opět rozdrtil ve spurtu konkurenty, Kreuziger dál 3.

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
15. 6. 2013 19:16
Slovenský terminátor Peter Sagan vyhrál osmou etapu na závodě Kolem Švýcarska.
Peter Sagan mohl opět ve Švýcarsku slavit.
Peter Sagan mohl opět ve Švýcarsku slavit. | Foto: www.grahamwatson.com

Bad Ragaz - Slovenský cyklistický "Terminátor" Peter Sagan vyhrál osmou etapu na závodě Kolem Švýcarska, když v závěrečném spurtu nedal soupeřům absolutně žádnou šanci.

Ze závodníků elitní desítky měl problémy jen do dneška osmý Cameron Mayer, který se propadl na desátou pozici kvůli defektu před závěrečným stoupáním. Čech Roman Kreuziger s přehledem uhájil třetí pozici, před ním jsou Portugalec Rui Costa a vedoucí Švýcar Mathias Frank.

Saganovi pomohli skvělí týmoví parťáci

181 kilometrů dlouhá rovinatá etapa přesně splnila, co měla. Favorité si hlídali pozice a snažili si odpočinou před nedělním vrcholem závodu v podobě časovky jednotlivců, ostatní jezdci se pak pokoušeli o úniky, aby zabránili očekávaném scénáři v podobě triumfu Petera Sagana.

Jenže neúspěšně. Poslední ataky totiž zlikvidovala italská stáj Cannondale před tříkilometrovým 6,5 procenta prudkým stoupáním, které končilo šest kilometrů před cílem a kde se na čele utvořila zhruba čtyřicetičlenná skupina, kde z favoritů chyběl jen pouze zmíněný Mayer.

Do závěrečného půlkilometru dovedl Sagana na svém zadním kole parťák Moreno Moser a poté již zůstala práce jen na slovenském "Rambovi". Ten se vyvezl za nastupivším Danielem Bennatim, se kterým si na posledních 200 metrech s přehledem poradil, stejně jako s Matthewem Gossem či mistrem světa Phillippem Gilbertem.

Bude v neděli slavit Kreuziger?

Pro třiadvacetiletého slovenského závodníka to bylo 51. vítězství v profesionální kariéře, sbírku bude moct podle všeho rozšiřovat zase až na Tour de France, kde bude obhajovat dres nejlepšího spurtéra.

Nedělní časovka na 27 kilometrů totiž bude v režii elitních závodníků pořadí. Mezi nimi by si to o celkový triumf měli dle papírových předpokladů rozdat průběžně druhý Costa, třetí Kreuziger, pátý Mollema a šestý Van Garderen, který ale na Costu ztrácí už 77 vteřin.

Cyklistický závod Kolem Švýcarska (WorldTour):

8. etapa (180,5 km): 1. Sagan (SR/Cannondale) 4:33:26, 2. Bennati (It./Saxo-Tinkoff), 3. Gilbert (Belg./BMC), 4. Albasini (Švýc./Orica), 5. Riblon (Fr./AG2R), 6. Elmiger (Švýc./IAM), ...24. Kreuziger (ČR/Saxo-Tinkoff) všichni stejný čas.

Průběžné pořadí: 1. Frank (Švýc./BMC) 30:16:02, 2. Costa (Portug./Movistar) -13, 3. Kreuziger -23, 4. Pinot (Fr./FDJ) -44, 5. Mollema (Niz./Blanco) -46, 6. Van Garderen (USA/BMC) -1:17.

 

Právě se děje

Další zprávy