Rozjíždí se softbalová sezona. Ženy čeká boj o olympiádu, muže světový šampionát

ČTK ČTK
11. 4. 2019 15:25
Nabitá sezona jako nikdy předtím čeká tuzemský softbal. V pátek se roztočí extraliga žen, z které vzejde reprezentace bojující o olympiádu. O den později začne i nejvyšší soutěž mužů doplněná o zahraniční nadhazovače, aby hráče připravila na mistrovství světa konané v Praze a Havlíčkově Brodu.
Česká softbalová reprezentace
Česká softbalová reprezentace | Foto: Česká asociace softbalu

"Domácí sezona bude vskutku přelomová. Pozitivně ji ovlivňuje světový šampionát a fakt, že české hráčky budou bojovat o účast na olympijských hrách v Tokiu. Extraliga by měla být stavebním kamenem pro úspěch našich reprezentací," uvedl v tiskové zprávě předseda České softballové asociace Gabriel Waage.

Softbalistky čeká vrchol začátkem prázdnin. Nejdříve musí na evropském šampionátu v Ostravě od 30. června do 6. července skončit do šestého místa, aby mohly v nizozemském Utrechtu (23.-28. července) bojovat o start na hrách v Tokiu 2020. Mužský svátek bude tomu ženskému předcházet. Elita se na prvním světovém šampionátu na evropské půdě sejde v Česku od 13. do 23. června.

V ženské extralize zaútočí Žraloci Ledenice na hattrick a znovu je má k titulu dovést nejlepší česká nadhazovačka Veronika Pecková. "Letos bude extraliga vyrovnanější. Očekávám více zahraničních posil u ostatních týmů," prohlásil trenér Žraloků Aleš Pavel. V popředí by měly být vidět také hráčky Snails Kunovice.

Unikátní experiment zpestří mužskou extraligu. Na základě inzerátu asociace projevilo zájem o projekt zhruba dvacet zahraničních nadhazovačů. "Mimo jiné z Botswany, Nového Zélandu a Kanady. Po konzultaci s trenéry bylo vytipováno šest vhodných zájemců," uvedl technický vedoucí reprezentace Jakub Kopřiva.

Kanaďan Zachary Pierce posílí nováčka Locos Břeclav a hrát přiletěli i tři jeho krajané - Clayton Robinson (Beavers Chomutov), Steven Normand (Tempo Praha) a Jordan Noftall (Eagles Praha). Z Austrálie dorazil Harrison Pudner (Hippos Havlíčkův Brod) a z Argentiny Martin González (Painbusters Most). "Dva nadhazovači jsou ve výběru čtyřiceti nejlepších hráčů v Kanady. Je tam juniorský mistr světa. Jde opravdu o špičku," dodal Kopřiva, který je za celý projekt zodpovědný.

Titul obhajuje Tempo Praha, které v loňském roce uspělo po 34 letech. Ambice mají také Hroši Havlíčkův Brod nebo Žraloci Ledenice. Žádný tým nesestupuje a všechny si zahrají play off. V následujícím roce se extraliga rozšíří na deset týmů.

Novinkou v obou soutěžích je, že vítězové nedostanou pouze medaile a pohár. Po vzoru tradice z amerických sportů si každý vítěz navlékne zlatý prsten, který ponese vyryté nápisy "Český šampion" či "Česká šampionka".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Akcionáři O2 rozhodli o odkupu všech akcií majoritním akcionářem PPF

Skupina PPF Telco vykoupí zbývající podíly minoritních akcionářů O2. Rozhodli o tom akcionáři O2 na valné hromadě, která se uskutečnila od začátku ledna do středy formou per rollam. Pro odkup bylo 91,9 procenta hlasů. PPF chce poté akcie O2 stáhnout z pražské burzy. Vyplývá to z výsledků hlasování zveřejněných na stránkách O2.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Hokejovou extraligu by měla od nové sezony opět řídit APK místo svazu

Řízení hokejové extraligy by měla od příští sezony převzít od hokejového svazu po deseti letech zpátky Asociace profesionálních klubů ledního hokeje (APK LH). Kluby to odsouhlasily na dnešní valné hromadě

Český svaz ledního hokeje (ČSLH) řídí soutěž od června 2012. Na pozici ředitele extraligy nastoupil tehdy bývalý obránce Josef Řezníček a ve funkci působí dodnes. APK LH chce převzít moc nad domácí nejvyšší soutěží už delší dobu a nyní k tomu směřuje.

"Kluby odsouhlasily, že ve smyslu uzavřeného memoranda mezi APK LH a ČSLH ze 7. června 2016 požádají ČSLH, aby se APK LH od sezony 2022/23 stala řídícím orgánem extraligy. Současně kluby vzaly na vědomí výstupy z jednání mezi pracovní skupinou APK LH a zástupci ČSLH," uvedla asociace v tiskové zprávě.

před 42 minutami

Organizovaný gang cizinců vykrádal dodávky, přišel si tím na téměř 1,3 milionu

Policisté z Královéhradeckého kraje obvinili ze zločinu krádeže šest cizinců, kteří několik měsíců po celé zemi vykrádali dodávková vozidla. Tři z obviněných jsou ve vazbě. Organizovaná skupina se zaměřovala na vykrádání zásobovacích dodávek, kde byl předpoklad, že řidič bude mít v kabině tržbu. Obvinění muži od konce srpna do poloviny ledna vykradli nejméně 22 vozidel, první z nich na Náchodsku. Způsobili škodu téměř za 1,3 milionu korun, řekla ve čtvrtek mluvčí krajské policie v Hradci Králové Iva Kormošová. Podle policie šlo o velmi sofistikovanou majetkovou trestnou činnost.

"Cizinci si vytipovávali dodávky, které sledovali a čekali na vhodnou příležitost k vniknutí do kabiny. Vyčkávali, až řidič opustí z nějakého důvodu auto," uvedla Kormošová.

Buď měli pachatelé štěstí, že řidič nechal dveře otevřené, nebo rozbili boční okénko. "V některých případech u vozidla nenápadně propíchli pneumatiku, auto sledovali až do okamžiku, kdy řidič musel zastavit. Když měnil pneumatiky, vnikli mu do kabiny," uvedla Kormošová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy