Rozjíždí se softbalová sezona. Ženy čeká boj o olympiádu, muže světový šampionát

ČTK ČTK
11. 4. 2019 15:25
Nabitá sezona jako nikdy předtím čeká tuzemský softbal. V pátek se roztočí extraliga žen, z které vzejde reprezentace bojující o olympiádu. O den později začne i nejvyšší soutěž mužů doplněná o zahraniční nadhazovače, aby hráče připravila na mistrovství světa konané v Praze a Havlíčkově Brodu.
Česká softbalová reprezentace
Česká softbalová reprezentace | Foto: Česká asociace softbalu

"Domácí sezona bude vskutku přelomová. Pozitivně ji ovlivňuje světový šampionát a fakt, že české hráčky budou bojovat o účast na olympijských hrách v Tokiu. Extraliga by měla být stavebním kamenem pro úspěch našich reprezentací," uvedl v tiskové zprávě předseda České softballové asociace Gabriel Waage.

Softbalistky čeká vrchol začátkem prázdnin. Nejdříve musí na evropském šampionátu v Ostravě od 30. června do 6. července skončit do šestého místa, aby mohly v nizozemském Utrechtu (23.-28. července) bojovat o start na hrách v Tokiu 2020. Mužský svátek bude tomu ženskému předcházet. Elita se na prvním světovém šampionátu na evropské půdě sejde v Česku od 13. do 23. června.

V ženské extralize zaútočí Žraloci Ledenice na hattrick a znovu je má k titulu dovést nejlepší česká nadhazovačka Veronika Pecková. "Letos bude extraliga vyrovnanější. Očekávám více zahraničních posil u ostatních týmů," prohlásil trenér Žraloků Aleš Pavel. V popředí by měly být vidět také hráčky Snails Kunovice.

Unikátní experiment zpestří mužskou extraligu. Na základě inzerátu asociace projevilo zájem o projekt zhruba dvacet zahraničních nadhazovačů. "Mimo jiné z Botswany, Nového Zélandu a Kanady. Po konzultaci s trenéry bylo vytipováno šest vhodných zájemců," uvedl technický vedoucí reprezentace Jakub Kopřiva.

Kanaďan Zachary Pierce posílí nováčka Locos Břeclav a hrát přiletěli i tři jeho krajané - Clayton Robinson (Beavers Chomutov), Steven Normand (Tempo Praha) a Jordan Noftall (Eagles Praha). Z Austrálie dorazil Harrison Pudner (Hippos Havlíčkův Brod) a z Argentiny Martin González (Painbusters Most). "Dva nadhazovači jsou ve výběru čtyřiceti nejlepších hráčů v Kanady. Je tam juniorský mistr světa. Jde opravdu o špičku," dodal Kopřiva, který je za celý projekt zodpovědný.

Titul obhajuje Tempo Praha, které v loňském roce uspělo po 34 letech. Ambice mají také Hroši Havlíčkův Brod nebo Žraloci Ledenice. Žádný tým nesestupuje a všechny si zahrají play off. V následujícím roce se extraliga rozšíří na deset týmů.

Novinkou v obou soutěžích je, že vítězové nedostanou pouze medaile a pohár. Po vzoru tradice z amerických sportů si každý vítěz navlékne zlatý prsten, který ponese vyryté nápisy "Český šampion" či "Česká šampionka".

 

Právě se děje

před 59 minutami

Po smrti černocha v Minneapolis vyšly do ulic stovky lidí, policie zasáhla slzným plynem

Policie v americkém městě Minneapolis rozháněla slzným plynem stovky demonstrantů, kteří se shromáždili na protest proti úmrtí černocha George Floyda. Informoval o tom list The Guardian. Floyd zemřel v pondělí poté, co mu při zatýkání klečel bělošský policista několik minut na krku, ačkoliv muž opakovaně říkal, že nemůže dýchat, a strážníka prosil, aby jej nezabíjel.

V ulicích kolem místa incidentu se sešel dav místních obyvatel, který zablokoval dopravu v blízkém okolí. Řada z protestujících měla nápisy vyzývající k ukončení policejní brutality, zatímco někteří vykřikovali "stíhejte policii". Podle The Guardian šlo o jedno z největších shromáždění, jaké kdy město Minneapolis zažilo.

Značně rozzuřený zástup se i přes silný déšť následně vydal směrem k místní policejní stanici, kde se střetl s hlídkujícími policisty. Někteří protestující rozbili okna stanice, zatímco jiní sprejovali na zaparkovaná policejní auta. Demonstranti také házeli na policisty lahve. Policie reagovala slzným plynem a zábleskovými granáty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy