Olympijská výzva. Softbalistky pálily homeruny v USA a dostávaly nabídky na stipendia

ČTK ČTK
11. 3. 2019 10:59
Baseballisté a softbalistky mají před sebou výzvu v podobě olympijské kvalifikace a obě reprezentace začínají rok za Atlantickým oceánem.
softbal, české reprezentantky
softbal, české reprezentantky | Foto: archiv

Zatímco baseballisté dnes letí na herní kemp do Arizony, softbalistky na Floridě v minulých dvou týdnech vyhrály 15 z 23 zápasů s americkými univerzitními týmy.

Baseballisty, vedené Američanem Mikem Griffinem, čeká kromě tréninků a rozvoje síly šest přípravných utkání - dvě s týmem Scottsdale Community College, dalším univerzitním soupeřem bude Paradise Valley. V dalších třech zápasech pak čekají profesionální týmy z Minor League Baseball, záložních výběrů celků MLB, a to Kansas City Royals, Los Angeles Dodgers a Oakland Athletics.

Dalším soupeřem českého týmu má být japonské překvapení. "Hráči denně nasbírají a odpálí desítky míčů. Budeme trénovat obranné a útočné prvky, které chceme zařadit do zápasů. Předpokládáme kvalitní podmínky pro trénování a regeneraci," řekl Griffin na webu svazu.

"Celou zimu jsme se pilně připravovali, tak myslím, že budeme mít i proti kvalitním týmům co ukázat," řekl nadhazovač Daniel Padyšák, hráč Kotlářky.

Pro baseballisty bude rozhodující září. Nejdříve musejí na mistrovství Evropy v Německu skončit do šestého místa, aby postoupili do následné evropsko-africké olympijské kvalifikace. Ta se hraje v Itálii a do Tokia postoupí vítěz.

Softbalistky mají olympijský klíč stejný. Na červnovém evropském šampionátu v Ostravě jim umístění do šestého místa zaručí účast v olympijské kvalifikaci v nizozemském Utrechtu, odkud na hry pod pěti kruhy projdou jen vítězky.

Proto se Češky rozehrávaly na přelomu února a března v USA, prezentovaly se osmi homeruny. "Nasimulovali jsme si herní model olympijské kvalifikace, která nás čeká. Jsem spokojený, v ostré zátěži jsme dokázali udržet potřebné nasazení," pochvaloval si trenér Vojtěch Albrecht v tiskové zprávě 501 dnů před olympiádou.

Na Floridě hrály jeho svěřenkyně s univerzitními celky druhé nebo třetí divize NCAA a dvouleté školy z divize I NJCAA. "Američanky házely hodně přesně a využívaly rotace. Dokázaly jsme si s tím poradit. Za dva roky jsme se v útoku zlepšily, každá z nás dokáže tvrdě odpálit k plotu nebo až za plot," řekla reprezentační pálkařka Lucie Petrásková.

Češky doběhly ve 23 utkáních pro 102 bodů. Nejvíce odpalů měla Eva Rendlová (22) a na nadhazovačském prkně vládla Veronika Pecková, která si připsala 96 strikeautů.

"Ale nebylo to pouze o Peckové. Skvěle se zapojovaly také hráčky z domácí extraligy, což je skvělé," potěšilo Albrechta. České softbalistky sklízely navíc pozitivní ohlasy, o hráčky byl zájem z řad univerzit a dostávaly nabídky na stipendia.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 47 minutami

Odboráři vyrazili k sídlu vlády, budou tam protestovat proti reformě penzí

Stovky odborářů a odborářek se dnes dopoledne vypravily z pražské Letné v průvodu k sídlu vlády, aby před ním protestovali proti zvyšování důchodového věku na 68 let, důchodové reformě a nové emisní normě Euro 7. Protestní akci ke Strakově akademii svolal nejpočetnější odborový svaz KOVO. Předáky zklamalo, že kabinet si jejich výhrady v Praze dnes nevyslechne. Má výjezdní zasedání v Jeseníku.

KOVO patří ke svazům Českomoravské konfederace odborových svazů. Tato největší odborová centrála v Česku protest podporuje. Na dnešní akci dorazili i členové z dalších svazů, a to třeba z úřednických či školských odborů. Do Prahy přijeli také odboráři z automobilky z Mladé Boleslavi a Kvasin. Podporu předem vyjádřili i někteří politici.

U Strakovy akademie by měl vystoupit předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš či šéf mimosněmovních sociálních demokratů Michal Šmarda. Pořadatelé očekávají i předsedkyni komunistů Kateřinu Konečnou či šéfa poslanců SPD Radim Fiala. Předáci svazu KOVO uvedli, že zvali i členy vlády. Zklamalo je, že kabinet nezasedá dnes ve svém úřadu. Jsou přesvědčení o tom, že před nimi ministři do Jeseníku ujeli.

Odbory KOVO kritizují případné další zvyšování důchodového věku na hranici 68 let a proti podobě důchodové reformy. Požadují dřívější důchod pro namáhavá povolání. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) odborářům minulý týden řekl, že reformu dosud nezveřejnil a novelu s úpravou dřívějších penzí pro náročné profese předloží letos ve druhém pololetí. Platit by pak měla od roku 2025. Uvedl, že s uzákoněním důchodového věku na 68 letech ve svých návrzích nepočítá. 

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Česko mělo v roce 2021 nejvyšší povinné odvody ze zemí OECD

Česko mělo v roce 2021 nejvyšší odvody na sociální a zdravotní pojištění ze zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Zároveň ale byla složená daňová kvóta, kterou tvoří daňové zatížení společně s povinnými odvody, pod průměrem OECD. Uvádí to aktuální brožura ministerstva financí Státní rozpočet v kostce, jejímž cílem je přiblížit problematiku státního rozpočtu široké veřejnosti.

Odvody na povinné pojistné, které platí zaměstnanci, zaměstnavatelé i osoby samostatně výdělečně činné, dosahovaly v roce 2021 v Česku 16,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Na stejné úrovni byly ze zemí OECD také ve Slovinsku. Druhé nejvyšší odvody mělo Slovensko, kde dosahovaly 15,7 procenta HDP, následovalo Rakousko s 15,4 procenta HDP.

Složená daňová kvóta ale byla v roce 2021 v mezinárodním srovnání spíš nižší, když dosahovala 33,8 procenta HDP. Průměr OECD byl 34,2 procenta HDP. Nejvyšší složenou daňovou kvótu ze zemí OECD mělo Dánsko, kde činila 46,9 procenta HDP. Nejnižší byla daňová kvóta v Mexiku, kde dosahovala 16,7 procenta. Ze zemí OECD, které jsou i členy Evropské unie, ji mělo nejnižší Irsko s hodnotou 21,1 procenta HDP.

V letošním roce by složená daňová kvóta v Česku měla dosáhnout 34,5 procenta HDP, a vrátit se tak na úroveň roku 2018. Proti loňsku by měla vzrůst o 1,5 procentního bodu, uvádí publikace Státní rozpočet v kostce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy