Olympijská výzva. Softbalistky pálily homeruny v USA a dostávaly nabídky na stipendia

ČTK ČTK
11. 3. 2019 10:59
Baseballisté a softbalistky mají před sebou výzvu v podobě olympijské kvalifikace a obě reprezentace začínají rok za Atlantickým oceánem.
softbal, české reprezentantky
softbal, české reprezentantky | Foto: archiv

Zatímco baseballisté dnes letí na herní kemp do Arizony, softbalistky na Floridě v minulých dvou týdnech vyhrály 15 z 23 zápasů s americkými univerzitními týmy.

Baseballisty, vedené Američanem Mikem Griffinem, čeká kromě tréninků a rozvoje síly šest přípravných utkání - dvě s týmem Scottsdale Community College, dalším univerzitním soupeřem bude Paradise Valley. V dalších třech zápasech pak čekají profesionální týmy z Minor League Baseball, záložních výběrů celků MLB, a to Kansas City Royals, Los Angeles Dodgers a Oakland Athletics.

Dalším soupeřem českého týmu má být japonské překvapení. "Hráči denně nasbírají a odpálí desítky míčů. Budeme trénovat obranné a útočné prvky, které chceme zařadit do zápasů. Předpokládáme kvalitní podmínky pro trénování a regeneraci," řekl Griffin na webu svazu.

"Celou zimu jsme se pilně připravovali, tak myslím, že budeme mít i proti kvalitním týmům co ukázat," řekl nadhazovač Daniel Padyšák, hráč Kotlářky.

Pro baseballisty bude rozhodující září. Nejdříve musejí na mistrovství Evropy v Německu skončit do šestého místa, aby postoupili do následné evropsko-africké olympijské kvalifikace. Ta se hraje v Itálii a do Tokia postoupí vítěz.

Softbalistky mají olympijský klíč stejný. Na červnovém evropském šampionátu v Ostravě jim umístění do šestého místa zaručí účast v olympijské kvalifikaci v nizozemském Utrechtu, odkud na hry pod pěti kruhy projdou jen vítězky.

Proto se Češky rozehrávaly na přelomu února a března v USA, prezentovaly se osmi homeruny. "Nasimulovali jsme si herní model olympijské kvalifikace, která nás čeká. Jsem spokojený, v ostré zátěži jsme dokázali udržet potřebné nasazení," pochvaloval si trenér Vojtěch Albrecht v tiskové zprávě 501 dnů před olympiádou.

Na Floridě hrály jeho svěřenkyně s univerzitními celky druhé nebo třetí divize NCAA a dvouleté školy z divize I NJCAA. "Američanky házely hodně přesně a využívaly rotace. Dokázaly jsme si s tím poradit. Za dva roky jsme se v útoku zlepšily, každá z nás dokáže tvrdě odpálit k plotu nebo až za plot," řekla reprezentační pálkařka Lucie Petrásková.

Češky doběhly ve 23 utkáních pro 102 bodů. Nejvíce odpalů měla Eva Rendlová (22) a na nadhazovačském prkně vládla Veronika Pecková, která si připsala 96 strikeautů.

"Ale nebylo to pouze o Peckové. Skvěle se zapojovaly také hráčky z domácí extraligy, což je skvělé," potěšilo Albrechta. České softbalistky sklízely navíc pozitivní ohlasy, o hráčky byl zájem z řad univerzit a dostávaly nabídky na stipendia.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy