Šlágr hned na úvod. Softbalisté rozehrají MS v Praze s obhájci titulu Novozélanďany

ČTK ČTK
27. 3. 2019 13:51
Proti obhájcům titulu z Nového Zélandu rozehrají čeští softbalisté mistrovství světa na domácí půdě. První světový šampionát konaný v Evropě se uskuteční 13. až 23. června v Praze a Havlíčkově Brodu.
Česká softbalová reprezentace
Česká softbalová reprezentace | Foto: Česká asociace softbalu

Dnešní losování rozhodlo, že Češi mají dále ve skupině A za soupeře Japonsko, Argentinu, Mexiku, Botswanu, Filipíny a Kubu. Skupinu B tvoří Kanada, Austrálie, USA, Venezuela, Dánsko, Jihoafrická republika, Nizozemsko a Singapur.

"Vyzvat hned v úvodu úřadující mistry je nejlepší možný start do turnaje. Pokusíme se to před domácím publikem zvládnout a nejlépe vyhrát," řekl vnější polař reprezentace Michal Kolůch v tiskové zprávě k boji se sedminásobnými šampiony.

Z každé skupiny postoupí do play off nejlepší čtveřice, s Novým Zélandem jsou favority skupiny Japonci a Argentinci. Češi by měli bojovat o čtvrté místo s Botswanou a Mexikem. "Od Filipín a Kuby nevíme přesně, co čekat," uvedl Kolůch.

Ač jsou Češi desetinásobnými mistry Evropy, na MS naposledy postoupili ze skupiny do play off v roce 2015. Nejlepší výsledek zaznamenali už před 19 lety, kdy obsadili na MS v Jihoafrické republice šesté místo.

Los softbalového MS mužů v Praze a Havlíčkově Brodu (13.-23. června):

Skupina A: Nový Zéland, Japonsko, Argentina, ČR, Mexiko, Botswana, Filipíny, Kuba.

Skupina B: Kanada, Austrálie, USA, Venezuela, Dánsko, JAR, Nizozemsko, Singapur.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 41 minutami

Soudcovská unie nesouhlasí se zmrazením platů, podpoří ty, kteří se budou bránit

Soudcovská unie ČR (SU) zásadně nesouhlasí s vládním návrhem na letošní zmrazení platů všech ústavních činitelů včetně soudců na loňské úrovni. Na čtvrtečním zasedání v Kroměříži se republiková rada unie shodla na tom, že podpoří soudce, kteří se budou za využití všech právních prostředků domáhat "oprávněných platových nároků" za tento rok. Unie státních zástupců (USZ) rovněž vzkázala, že civilní žaloby státních zástupců jsou reálnou variantou.

Novelu schválila sněmovna a ve čtvrtek umožnil její přijetí Senát, který využil ústavní možnosti nezabývat se návrhem. Norma míří k prezidentu Miloši Zemanovi, který avizoval, že ji podepíše.

"Soudcovská unie České republiky vyjadřuje hluboké zklamání nad přístupem vlády ČR, která na jedné straně deklaruje posilování demokratického právního státu a vlády práva, a v rozporu s tím ve vztahu k nezávislé soudní moci, navíc bez potřebného předchozího dialogu s ní, pokračuje v dlouholeté erozi materiálního zabezpečení soudců," uvedla Soudcovská unie v prohlášení.

Zmrazení platů se týká rovněž státních zástupců. "Unie státních zástupců lituje, že Senát Parlamentu ČR dnes nevyhověl návrhům dvou vlastních výborů - ústavně-právního a hospodářského - na zamítnutí zákona snižujícího platy státních zástupců a soudců," sdělil viceprezident USZ Ondřej Šťastný.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Europoslanci podpořili prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora Jana Gregora

Evropský parlament ve čtvrtek doporučil Radě EU prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora (EÚD) Jana Gregora o dalších šest let. Nynější mandát mu skončí 6. května, stanovisko europarlamentu není pro Radu závazné, ale zpravidla se jím řídí.

Poslanci Gregora podpořili 656 hlasy z celkem 705 možných. Plénum doporučilo také prodloužení mandátů lotyšského a slovinského člena účetního dvora. Naopak polský kandidát stejně jako v roce 2020 podporu nezískal, tehdy ho však Rada přesto jmenovala. Kandidáty do tohoto úřadu navrhují jednotlivé členské země, každá zde má svého zástupce.

Gregor před nástupem k EÚD v roce 2016 působil mimo jiné na pozici náměstka ministra financí České republiky, kde sestavoval český rozpočet. Ministrem byl tehdy Andrej Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy