Rodríguez vyhrál etapu a vede Giro, Kreuziger zůstal čtvrtý

15. 5. 2012 18:30
Španělský cyklista Joaquín Rodríguez se díky vítězství v 10. etapě Gira d'Italia s cílem po stoupání v Assisi dostal do čela průběžného pořadí.
Vítěz 10. etapy Giro d'Italia Španěl Joaquín Rodríguez
Vítěz 10. etapy Giro d'Italia Španěl Joaquín Rodríguez | Foto: Reuters

Assisi - Španělský cyklista Joaquín Rodríguez se díky vítězství v 10. etapě Gira d'Italia s cílem po stoupání v Assisi dostal do čela průběžného pořadí. Roman Kreuziger dojel v hlavní skupině s ostatními favority na devátém místě a zůstal čtvrtý.

Rodríguez zaútočil v krátkém stoupání v centru historického poutního města a dojel si pro vítězství dvě sekundy před Polákem Bartoszem Huzarským.

Týmový kolega Jana Bárty se postaral o největší dosavadní úspěch německé stáje NetApp, jež startuje na Giru na divokou kartu. Třetí skončil domácí Giovanni Visconti.

"Někteří novináři mi o tom dojezdu říkali a teď vidím, že byl opravdu jako dělaný pro mě. Když je cíl v takovémhle místě, tak to člověk musí využít ve svůj prospěch," řekl Rodríguez o závěrečném stoupání úzkými uličkami města.

Rodríguez vede o 17 sekund před Hesjedalem

Třiatřicetiletý člen týmu Kaťuša se posunul do čela díky bonifikaci za vítězství a z růžového trikotu vysvlékl Kanaďana Rydera Hesjedala, před nímž nyní vede o 17 sekund. Třetí je Kreuzigrův kolega z Astany Paolo Tiralongo, český cyklista ztrácí na lídra 52 sekund.

Druhý český účastník Gira Bárta dojel na 140. místě s téměř šestiminutovou ztrátou a celkově mu patří 59. pozice.

Středeční rovinatá etapa bude nejdelší v celém letošním Giru, měří 243 km.

Výsledky:

1. Rodríguez (Šp.) 4:25:05, 2. Huzarski (Pol.), 3. Visconti oba -2, 4. Pozzovivo (oba It.), 5. Gadret (Fr.), 6. Hesjedal (Kan.), 7. Slagter (Niz.), 8. Cataldo (It.), 9. Kreuziger, 10. Urán (Kol.) všichni -6, ...140. Bárta -5:53

Průběžné pořadí: 1. Rodríguez 40:27:34, 2. Hesjedal -17, 3. Tiralongo (It.) -32, 4. Kreuziger, 5. Intxausti (Šp.) oba -52, 6. Basso -57, 7. Caruso -1:02, 8. Cataldo -1:03, 9. Capecchi (všichni It.) -1:09, 10. Urán -1:10, ...59. Bárta -14:34.