Rivalita Beckera s Edbergem je zpět. Vracejí se jako trenéři

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
14. 1. 2014 11:00
Na přelomu osmdesátých let a devadesátých byli největšími rivaly. Jejich dechberoucí souboje ve finále Wimbledonu se významným způsobem zapsaly do historie tenisu.
Novak Djokovič přiznal, že si spolupráci s novým trenérem nemůže vynachválit.
Novak Djokovič přiznal, že si spolupráci s novým trenérem nemůže vynachválit. | Foto: Reuters

Praha - Na přelomu osmdesátých let a devadesátých byli největšími rivaly. Jejich dechberoucí souboje ve finále Wimbledonu se významným způsobem zapsaly do historie tenisu. 

I když oba hráli velmi podobným stylem, povahově byli zcela odlišní, takže jejich zápasy fanoušky o to více lákaly. Náhoda nyní přispěla k tomu, že se oba spolu po letech opět potkají. 

Boris Becker a Stefan Edberg se totiž ve stejnou chvíli rozhodli, že odstartují trenérskou kariéru.

Pověstný šoumen a lamač dívčích srdcí Becker se rozhodl přijmout nabídku Novaka Djokoviče, který chce němcových zkušeností využít k návratu na pozici světové jedničky. Uzavřený a emoce téměř neprojevující Edberg se zase rozhodl pomoci Rogeru Federerovi v nastartování jeho uvadající kariéry.

Do hry vstupuje Chang i Bruguera

Navíc Becker a Edberg nejsou jedinými nováčky v trenérských štábech z řad bývalých špičkových tenistů.

Michael Chang, který v roce 1989 šokoval v 17 letech triumfem na French Open tenisovou veřejnost a stále drží rekord nejmladšího grandslamového vítěze ve dvouhře, se zase rozhodl vyslyšet vábení Japonce Keie Nišikoriho, aktuálně 17. hráče světa, aby se stal jeho poradcem.

Světová devítka Richard Gasquet z Francie sice zažil loni životní sezonu, kterou korunoval účastí na Turnaji mistrů, překvapivě se však rozhodl pro změnu trenéra a angažovat vítěze French Open z let 1993 a 1994 Sergiho Brugueru, španělského antukového specialistu.

Dřívější spolupráci se navíc rozhodli obnovit někdejší světová devítka Marin Čilič a jeho mnohem populárnější chorvatský krajan, nekompromisní ranař a wimbledonský šampion z roku 2001 Goran Ivaniševič. Ten by měl pomoci Čiličovi pomoci s návratem na výsluní. I kvůli stopce za porušení dopingových pravidel totiž Čilič klesl až na 37. místo žebříčku.

A pak je tu samozřejmě dlouholetá spolupráce vítěze Australian Open z roku 1998 a někdejší světové dvojky Petra Kordy s Radkem Štěpánkem, kterému významnou měrou pomohl ke kariérnímu růstu a 8. místu na žebříčku ATP.

Murray: Můj trenér je lepší než tvůj

Řekli byste si, že je náhoda, že se špičkoví tenisté aktuálně dávají dohromady s legendami svého sportu? Omyl. Djokovič, Federer a spol si totiž berou příklad z Andy Murrayho, kterému před dvěma lety vyšel risk s angažováním Ivana Lendla, který do té doby neúspěšnému Skotovi pomohl k olympijskému zlatu v Londýně i triumfům na US Open a Wimbledonu.

"Můj trenér je lepší než tvůj, nanananana," napsal Murray na Twitter vzkaz Djokovičovi poté, co vyšlo najevo, že jej bude Becker trénovat, aby jej vyhecoval. 

Právě na Djokovičovi totiž bylo loni ve finále Wimbledonu vidět, jak ho štve, že na dvojici Murray-Lendl nedokáže vyzrát. Přiznal, že od bolestivé třísetové prohry začal s myšlenkou angažováním Boom Boom Borise koketovat, a když jej v říjnu po turnaji v Pekingu sesadil Rafael Nadal z pozice světové jedničky, přikázal svému manažerovi, aby Beckera s nabídkou spolupráce okamžitě zkontaktoval. A ten ji po chvíli váhání přijal.

"Musím uznat, že mě Novakova nabídka nejdřív hodně překvapila, ale když jsem nad tím začal přemýšlet, pochopil jsem ho. Cítil se trochu pozadu za Nadalem, který se perfektně vrátil po zranění, a za Murraym, jenž zaznamenal vzestup po spojení s Ivanem (Lendlem). Chybělo mu pět nebo deset procent," řekl Becker BBC.

"Potřeboval někoho zkušeného, kdo už se dokázal dostat na vrchol. A proto jsem přišel," dodal trojnásobný wimbledonský vítěz, který stejně jako Chang šokoval celý tenisový svět, když v roce 1985 triumfoval v 17 letech v All England Clubu a stále drží rekord jako nejmladší wimbledonský vítěz v historii.

Djokovič: Z Borise jsem nadšený

Angažování šestačtyřicetiletého Beckera je o to překvapivější krok, že o dvacet let mladší Djokovič právě v Pekingu nastartoval triumfální jízdu, kterou na konci roku zakončil 24 výhrami v řadě a málem Nadala z první příčky žebříčku sesadil.

Navíc Becker, který nemá s trénováním žádné zkušenosti, po celou svou kariéru vyznával styl servis-volej a hru založenou s rychlým přechodem na síť, kdežto Djokovič má naopak hru založenou na atletické hře od základní čáru a vynikající defenzivě.

A tak lze stěží předpokládat, že jej Srb angažoval kvůli tomu, aby mu Becker poradil, jak získat triumf na French Open, který oběma šestinásobným grandslamovým vítězům jako jediný z turnajů velké čtyřky ve sbírce chybí. 

Djokovič, který bude usilovat o čtvrtý titul v řadě na Australian Open, se přesto rozhodl jít do risku, i když mu předchozí spolupráce s jinými špičkovými tenisty Markem Woodbridgem nebo Toddem Martinem dlouho nevydržela a vždy se vrátil ke svému dlouholetému trenérovi Mariánu Vajdovi.

"Jsem nadšený ze spolupráce s Borisem. Je opravdovou legendou, jeho zkušenosti mi můžou pomoct vyhrát další trofeje na grandslamech i jiných turnajích. Boris přinese čerstvý pohled a společně s Mariánem vytvoří vítěznou kombinaci," podotkl Djokovič k tomu, že Vajda zůstává v jeho trenérském týmu. 

"Už jsem viděl lidi, jak chodí na kurty se vzájemnými statistikami zápasů Edberga, Lendla a Borise. Je to legrace. Pro náš sport je návrat hrdinů jen dobře," doplnil s úsměvem na tváři.

"Pořád si myslím, že tomu rozumím"

U ryšavého Němce především počítá s tím, že mu v klíčových zápasech předá nejen cenné rady, ale že ho hlavně namotivuje k celkovému triumfu, což v poslední době Djokovičovi chybělo. Vyhrál totiž jediný z posledních pěti finálových zápasů na grandslamech. 

"Dlouho jsem pracoval jako tenisový komentátor a pořád si myslím, že tenisu rozumím víc než většina lidí. Novak mě musel slyšet, takže se mu mé názory asi líbily," popsal Becker, proč si jej Djokovič vybral. "Novak měl v roce 2013 několik těžkých porážek. A on chce přitom tak moc vyhrávat a zapsat se do historie tenisu. No a já jsem tady, abych se to pokusil změnit," doplnil.

Příklad si chce vzít ve svém někdejším soupeřovi z 80. let Lendlovi, který mu ve spolupráci s Murraym ukázal, že se nemá čeho bát.  

"Trenéra nejde dělat napůl. Nebylo by to ono pro něj ani pro mě. Když se Ivan stal Andyho trenérem, divil jsem se, proč to současným hráčům trvalo tak dlouho, než se začali bavit s těmito velikány. Naše generace skutečně změnila tenis a v 80. letech se nehrálo jinak, než se hraje teď," dodal Becker.

Federer: Mám se od Stefana co učit

Zato o dva roky starší Edberg, který má na svém kontě rovněž šest grandslamových titulů, bude u dvaatřicetiletého Federera plnit spíše poradní funkci. Sedmnáctinásobný grandslamový vítěz si pomoc svého dětského vzoru vyžádal, aby se pokusil změnit svou hru.

Rozhodl se tak po nevydařené sezoně, v níž například vypadl na 'svém' Wimbledonu už ve 2. kole. Proto poprosil Edberga, aby si s ním v prosinci při pobytu v Dubaji zatrénoval, a tam jej přemluvil, aby mu radil minimálně na deseti turnajích v roce. 

"Stefan byl mým dětským idolem. Těším se na čas, který strávíme společně. Mám se od něj co učit. Pořád můžu vyhrávat grandslamy a on je ten nejlepší člověk, kdo mi k tomu může poradit," zářil nadšením Federer, který čeká na grandslamový titul od Wimbledonu 2012.

Vzájemné spolupráce si považuje i Edberg, který byl ve své době hráčem s nejlepšími voleji a hrou na síti, což by teď od něj chtěl přebrat i Federer, protože se hrou od základní čáry neprosazuje proti svým soupeřům tolik, jak byl dříve zvyklý.

"Kdybych se mohl stát Rogerovým trenérem, byl bych více než šťastný," uvedl nedlouho před vzájemnou dohodou švédský gentleman.

 

Právě se děje

Další zprávy