Praha - Hodně vzruchu vzbudila zpráva na facebookovém profilu poslance Parlamentu za ČSSD (dříve Věci veřejné) Stanislava Humla.
Někdejší ředitel středočeské dopravní policie, který pracoval před sametovou revolucí v SNB a byl členem KSČ, okomentoval zprávu ze serveru denikreferendum.cz (čtěte ZDE), v níž se píše, že Petra Kvitová není kvůli přestěhování se do Monaka a vyhnutí se daňovým povinnostem u nás dobrým vzorem pro mladé. Naopak ji označil "špínou".
"Ano, trénovala ve sportovištích postavených z daní chudších, aby jako bohatší se mohla daním vyhnout. Petro jsi skvělá tenistka, ale jako člověk jsi špína! Obdobné jednání třeba Německá spolková republika pečlivě vyhledává a trestá nepodmíněným trestem a propadnutím majetku," stojí na Humlově profilu.
"Vážně si myslím, že bychom se měli zamyslet nad tím, že když někdo odejde z České republiky a přihlásí se do jiného státu, že by měl přijít o občanství v České republice. Odvrhuji to, že mi ta Česká republika k úspěchu i pomohla," řekl poté Huml v rozhovoru pro Radio Impuls.
Kaderka: Humlův názor je skandální
Je ale velmi zvláštní, že si Huml vzpomněl až poté, co 24letá česká tenistka podruhé v kariéře vyhrála titul ve dvouhře na Wimbledonu. Bydliště si totiž změnila už na přelomu loňského října a listopadu, když následovala další české tenisové hvězdy Tomáše Berdycha a Radka Štěpánka.
Huml jí tak vyčítá, že v přepočtu 60 milionů korun, které za triumf v All England Clubu získala, nezdaní v Česku. Ty však stejně jako ostatní tenisté danit v Česku nemohla, protože je daní podle britských daňových zákonů právě na Ostrovech.
Kvitové se však okamžitě zastal šéf Českého tenisového svazu Ivo Kaderka.
"Tady vždycky platilo, že se úspěch neodpouštěl - teď by se měl ještě i trestat. To je opravdu skandální, mně je to osobně hrozně líto. Pokud tam mluví něco o tom, že by měla opustit Českou republiku a někam se odstěhovat, tak to si myslím, že to je ten nejhorší příklad, jaký politik může lidem dávat," řekl dlouholetý šéf českého tenisu Impulsu.
Mimochodem daň z příjmu se u nás pro vysoké příjmy činí 22 procent, zatímco v Monaku se žádná daň z příjmu neplatí. U nás se navíc platí i daň z nemovitosti a daň z převodu nemovitosti, což v Monaku také neexistuje.