Plavkyně Závadová se těší na Austrálii, ale zároveň se bojí medúz, hadů a pavouků

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
11. 4. 2017 14:47
Barbora Závadová je držitelkou sedmi českých plaveckých rekordů a v řadě závodů na sebe upozornila i na mezinárodní scéně. Mezi její největší úspěchy patří bronz z mistrovství Evropy v roce 2012 a pátá příčka na mistrovství světa na předloňském světovém šampionátu. A zítra se vydá přes Dubaj do australského Brisbane k tříměsíčnímu pobytu v tamějším plaveckém kempu. "Nikdy jsem v tomto světadíle nebyla, takže už se moc těším," usmívala se na začátku rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Barbora Závadová
Barbora Závadová | Foto: Milan Kammermayer

Kudy vedla vaše cesta k tomuto plaveckému kempu u protinožců?

Všechno jsem si vyjednala a včetně pobytu zajistila sama. V malé skupině si nejvíc slibuji od tréninků s mistryní Austrálie a třeba se mnohé naučím i od jednoho japonského plavce. Jsem moc ráda, že se mi podařilo najít tuto skupinu a navíc se tam se mnou na dva měsíce vydá i můj přítel.

Jaký byl hlavní důvod pro tento váš daleký "přestup"?

Cítím, že potřebuji odejít do jiného prostředí, čímž nechci nikoho ze svazu nebo od strahovského bazénu kritizovat. Nutné potřebuji změnu, získat nové zahraniční zkušenosti, které bych potom i na velkých mezinárodních akcích mohla uplatnit a plně využít.

Proč jste si vybrala zrovna Austrálii?

Nikdy jsem tam nebyla, ale dobře vím, že je to pohodová země, což by mně mělo pomoci i psychicky. Nejsem v optimálním rozpoložení a věřím, že pobyt u protinožců mně bude po všech stránkách prospěšný.

Všechno tedy těsně před odletem vidíte v růžových barvách?

To bych neřekla. Příjemných nebude především kolem dvaceti hodin v letadle a vzápětí dost velký časový posun. Vůbec největší obavy pak mám prý z běžně se pohybujících pavouků a dokonce i jedovatých hadů a ve vodě z medúz, což mi nahání doslova hrůzu.

Znáte už aspoň předběžný program vašeho pobytu?

Moc toho zatím nevím. Třeba ani to, zda u této skupiny vydržím celou dobu. Jsem však informována, že v Austrálii se velice často koná mistrovství států, takže doufám, že mě čeká nejen trénink, ale i několik závodů.

Kdo uhradí všechny finanční náklady, které asi nebudou malé?

Největší položkou je ubytování a strava. Přesné částky ještě neznám, ale není tajemstvím, že například běžný oběd stojí kolem 20 dolarů. Přibližně čtvrtinu nákladů uhradí Svaz plaveckých sportů a další finanční pomoc čekám od Vysokoškolského sportovního centra.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 34 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy