Plavkyně Závadová se těší na Austrálii, ale zároveň se bojí medúz, hadů a pavouků

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
11. 4. 2017 14:47
Barbora Závadová je držitelkou sedmi českých plaveckých rekordů a v řadě závodů na sebe upozornila i na mezinárodní scéně. Mezi její největší úspěchy patří bronz z mistrovství Evropy v roce 2012 a pátá příčka na mistrovství světa na předloňském světovém šampionátu. A zítra se vydá přes Dubaj do australského Brisbane k tříměsíčnímu pobytu v tamějším plaveckém kempu. "Nikdy jsem v tomto světadíle nebyla, takže už se moc těším," usmívala se na začátku rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Barbora Závadová
Barbora Závadová | Foto: Milan Kammermayer

Kudy vedla vaše cesta k tomuto plaveckému kempu u protinožců?

Všechno jsem si vyjednala a včetně pobytu zajistila sama. V malé skupině si nejvíc slibuji od tréninků s mistryní Austrálie a třeba se mnohé naučím i od jednoho japonského plavce. Jsem moc ráda, že se mi podařilo najít tuto skupinu a navíc se tam se mnou na dva měsíce vydá i můj přítel.

Jaký byl hlavní důvod pro tento váš daleký "přestup"?

Cítím, že potřebuji odejít do jiného prostředí, čímž nechci nikoho ze svazu nebo od strahovského bazénu kritizovat. Nutné potřebuji změnu, získat nové zahraniční zkušenosti, které bych potom i na velkých mezinárodních akcích mohla uplatnit a plně využít.

Proč jste si vybrala zrovna Austrálii?

Nikdy jsem tam nebyla, ale dobře vím, že je to pohodová země, což by mně mělo pomoci i psychicky. Nejsem v optimálním rozpoložení a věřím, že pobyt u protinožců mně bude po všech stránkách prospěšný.

Všechno tedy těsně před odletem vidíte v růžových barvách?

To bych neřekla. Příjemných nebude především kolem dvaceti hodin v letadle a vzápětí dost velký časový posun. Vůbec největší obavy pak mám prý z běžně se pohybujících pavouků a dokonce i jedovatých hadů a ve vodě z medúz, což mi nahání doslova hrůzu.

Znáte už aspoň předběžný program vašeho pobytu?

Moc toho zatím nevím. Třeba ani to, zda u této skupiny vydržím celou dobu. Jsem však informována, že v Austrálii se velice často koná mistrovství států, takže doufám, že mě čeká nejen trénink, ale i několik závodů.

Kdo uhradí všechny finanční náklady, které asi nebudou malé?

Největší položkou je ubytování a strava. Přesné částky ještě neznám, ale není tajemstvím, že například běžný oběd stojí kolem 20 dolarů. Přibližně čtvrtinu nákladů uhradí Svaz plaveckých sportů a další finanční pomoc čekám od Vysokoškolského sportovního centra.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Při íránském ostřelování kurdské oblasti v Iráku zemřelo nejméně sedm lidí

Sedm obětí a tři desítky zraněných si vyžádalo ostřelování kurdského regionu na severu Iráku íránskou armádou, informuje o tom agentura AFP s odvoláním na kurdskou samosprávu v Iráku. Samospráva útoky odsoudila a irácké ministerstvo zahraničí se kvůli tomu chystá předvolat si íránského velvyslance, uvedla agentura Reuters.

Ostřelování oblasti v iráckém Kurdistánu íránskými bezpilotními letouny trvá už několik dní a souvisí zřejmě s protivládními protesty, které tento měsíc vypukly v desítkách měst v Íránu kvůli smrti mladé Íránky kurdského původu po zatčení policií. Také íránská agentura Fars, kterou vlastní íránské revoluční gardy, napsala, že "cílené ostřelování separatistů" na severu Iráku souvisí s nepokoji v Íránu, které podle ní kurdské skupiny ze severu Iráku podporují.

Kurdská regionální vláda v Iráku útoky důrazně odsoudila a označila je za "narušení svrchovanosti kurdského regionu". Irák je jedinou zemí, kde mají Kurdové autonomní území s uznanou vlastní správou. Íránské útoky odsoudil dnes i britský generální konzul v Irbílu David Hunt, který to na twitteru označil za " nevyprovokované porušení irácké suverenity".

Zdroj: ČTK
Další zprávy