Oštěp vyměnila za granát. Jsem nadšená, naučíme se spoustu věcí, hlásí kapitánka Špotáková

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
10. 10. 2017 6:34
Barbora Špotáková se účastní výcviku sportovců armádního centra Dukla Praha již počtvrté, ale přesto se stále učí novým věcem. Mistryně světa z Londýna hodnotila kladně jak hod granátem, tak střelbu ze samopalu nebo kratší zbraně. "Potřebovala jsem si to osvěžit, ale pak už se mi střílelo perfektně," libovala si oštěpařka s vojenskou hodností kapitánky.
Barbora Špotáková je dvojnásobnou olympijskou vítězkou a mistryní světa v hodu oštěpem, ale při cvičení Dukly Praha si vyzkoušela také hod granátem nebo střelbu ze samopalu.
Barbora Špotáková je dvojnásobnou olympijskou vítězkou a mistryní světa v hodu oštěpem, ale při cvičení Dukly Praha si vyzkoušela také hod granátem nebo střelbu ze samopalu. | Foto: Jiří Šimeček

Dědice (Vyškovsko) - Barbora Špotáková prochází spolu s dalšími sportovci pražské Dukly povinným vojenským výcvikem v blízkosti kasáren ve Vyškově. Nejlepší světová oštěpařka se na střelnici neztratila, s mapami pracuje ráda a vůbec celé cvičení bere velmi pozitivně. Nejen že je praktické, ale navíc posiluje povědomí reprezentantů o armádě.

Jaký máte vztah k probíhajícímu vojenskému výcviku?

Nemluvila bych o vztahu. Je to prostě součást naší práce. Jsme pod Duklou Praha, takže tohle k tomu patří. Je to pro nás povinnost. Letos nám skvěle vyšlo počasí, protože za deště by to bylo na střelnici těžké. Ale jsem nadšená, probíhá to tady takovou zábavnou formou a spoustu věcí jsem se naučila nově.

Máte za sebou víc ročníků tohoto kurzu, nyní jste se pohybovala na střelnici. Už jste na zbraně zvyklá?

Zrovna z Brenu (CZ 805 BREN: typ samopalu - pozn. red.) jsem střílela poprvé, ale je to velmi dobrá zbraň. Rychle jsem si zvykla a střílelo se mi perfektně. Šlo to určitě lépe než se starými samopaly.

Máte ke střelbě pořád respekt, přestože už jste pálila víckrát?

Vždycky. Já jsem taková, že vždycky všechno zapomenu, takže je to všechno jako poprvé. Zpočátku mám respekt i z menší pistole, ale člověk si to hrozně rychle osvěží. Je třeba to pořád opakovat.

Tady střílíte na terče nanečisto, ale troufla byste si do boje?

Je dobře, že si to vyzkoušíme. Jsme součástí armády, takže bychom měli vědět, co dělají vojáci. Moc o tom nevíme, tak si to vždycky rádi připomeneme. Chováme k nim velký respekt a úctu, protože na ostro je to o něčem jiném. Samozřejmě nikdo z nás by na to doopravdy neměl.

Šel vám jakožto oštěpařce hod granátem?

Popravdě jsem byla trošku nervózní, i když to je tady asi každý, ale hodila jsem to asi dál, než jsem měla. Mám takový pocit, ale koukat se tam nesmí. Na druhou stranu mě nevrátili, takže jsem asi trefila cíl, i když se mi zdál blízko.

Těšíte se na noční přesun se zátěží?

Na ten se hodně těším. Topografie je jednou z mála věcí, která se dá využít i v reálném životě. Je to praktická věc, aby se člověk v přírodě orientoval podle mapy a nebyl jenom zblblý z těch dnešních telefonů. Za to jsem ráda, takové věci je důležité si osvěžovat.

Před několika dny jste se proletěla bojovým vrtulníkem. Jaká to byla zkušenost?

To byla samozřejmě naprostá lahůdka. Ti, kteří jsme vyhráli titul mistra světa, jsme to od Dukly dostali za odměnu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Klicperovo divadlo muselo zrušit premiéru komedie Woodyho Allena kvůli autorským právům

Klicperovo divadlo v Hradci Králové muselo na poslední chvíli zrušit sobotní premiéru komedie Woodyho Allena Spáči kvůli neschváleným autorským právům k adaptaci hry, řekl mluvčí divadla Martin Sedláček. "Autorská práva jsou zatím v řešení. Tím, že vzniká úplně nová adaptace, musí se schvalovat. Některé věci vznikají přímo při zkoušení," uvedl Sedláček.

Divadlo informaci zveřejnilo krátce před představením a kromě premiéry odložilo i první reprízu naplánovanou na 21. října. Původně filmovou komedie z roku 1973, kde hlavní role zahráli Woody Allen a Diane Keatonová, adaptovali pro divadlo Adam Skala a Martin Satoranský. Prvně jmenovaný se ujal i režie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy