Oštěp vyměnila za granát. Jsem nadšená, naučíme se spoustu věcí, hlásí kapitánka Špotáková

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
10. 10. 2017 6:34
Barbora Špotáková se účastní výcviku sportovců armádního centra Dukla Praha již počtvrté, ale přesto se stále učí novým věcem. Mistryně světa z Londýna hodnotila kladně jak hod granátem, tak střelbu ze samopalu nebo kratší zbraně. "Potřebovala jsem si to osvěžit, ale pak už se mi střílelo perfektně," libovala si oštěpařka s vojenskou hodností kapitánky.
Barbora Špotáková je dvojnásobnou olympijskou vítězkou a mistryní světa v hodu oštěpem, ale při cvičení Dukly Praha si vyzkoušela také hod granátem nebo střelbu ze samopalu.
Barbora Špotáková je dvojnásobnou olympijskou vítězkou a mistryní světa v hodu oštěpem, ale při cvičení Dukly Praha si vyzkoušela také hod granátem nebo střelbu ze samopalu. | Foto: Jiří Šimeček

Dědice (Vyškovsko) - Barbora Špotáková prochází spolu s dalšími sportovci pražské Dukly povinným vojenským výcvikem v blízkosti kasáren ve Vyškově. Nejlepší světová oštěpařka se na střelnici neztratila, s mapami pracuje ráda a vůbec celé cvičení bere velmi pozitivně. Nejen že je praktické, ale navíc posiluje povědomí reprezentantů o armádě.

Jaký máte vztah k probíhajícímu vojenskému výcviku?

Nemluvila bych o vztahu. Je to prostě součást naší práce. Jsme pod Duklou Praha, takže tohle k tomu patří. Je to pro nás povinnost. Letos nám skvěle vyšlo počasí, protože za deště by to bylo na střelnici těžké. Ale jsem nadšená, probíhá to tady takovou zábavnou formou a spoustu věcí jsem se naučila nově.

Máte za sebou víc ročníků tohoto kurzu, nyní jste se pohybovala na střelnici. Už jste na zbraně zvyklá?

Zrovna z Brenu (CZ 805 BREN: typ samopalu - pozn. red.) jsem střílela poprvé, ale je to velmi dobrá zbraň. Rychle jsem si zvykla a střílelo se mi perfektně. Šlo to určitě lépe než se starými samopaly.

Máte ke střelbě pořád respekt, přestože už jste pálila víckrát?

Vždycky. Já jsem taková, že vždycky všechno zapomenu, takže je to všechno jako poprvé. Zpočátku mám respekt i z menší pistole, ale člověk si to hrozně rychle osvěží. Je třeba to pořád opakovat.

Tady střílíte na terče nanečisto, ale troufla byste si do boje?

Je dobře, že si to vyzkoušíme. Jsme součástí armády, takže bychom měli vědět, co dělají vojáci. Moc o tom nevíme, tak si to vždycky rádi připomeneme. Chováme k nim velký respekt a úctu, protože na ostro je to o něčem jiném. Samozřejmě nikdo z nás by na to doopravdy neměl.

Šel vám jakožto oštěpařce hod granátem?

Popravdě jsem byla trošku nervózní, i když to je tady asi každý, ale hodila jsem to asi dál, než jsem měla. Mám takový pocit, ale koukat se tam nesmí. Na druhou stranu mě nevrátili, takže jsem asi trefila cíl, i když se mi zdál blízko.

Těšíte se na noční přesun se zátěží?

Na ten se hodně těším. Topografie je jednou z mála věcí, která se dá využít i v reálném životě. Je to praktická věc, aby se člověk v přírodě orientoval podle mapy a nebyl jenom zblblý z těch dnešních telefonů. Za to jsem ráda, takové věci je důležité si osvěžovat.

Před několika dny jste se proletěla bojovým vrtulníkem. Jaká to byla zkušenost?

To byla samozřejmě naprostá lahůdka. Ti, kteří jsme vyhráli titul mistra světa, jsme to od Dukly dostali za odměnu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Fotbalisté Bayernu budou mít nižší plat až do konce sezony

Fotbalisté Bayernu Mnichov budou i po restartu německé bundesligy pobírat menší plat. Hvězdy mistrovského týmu, jenž míří za obhajobou titulu, se s vedením klubu dohodly na snížené mzdě do konce sezony.

"Potěšilo nás, že mužstvo má pro současnou situaci plné pochopení," řekl deníku Bild prezident Bayernu Herbert Hainer. Konkrétní údaje neuvedl. Za duben, kdy se bundesliga kvůli koronavirové pandemii nehrála, měli hráči plat nižší o 20 procent.

Zatím není jasné ani to, kdy pro Bayern tato sezona skončí. Bundesliga by měla být uzavřena 27. června, pokud by se mnichovský tým dostal do finále Německého poháru, hrál by ho 4. července. Finále Ligy mistrů, v níž je bavorský velkoklub teprve v osmifinálové fázi, se bude hrát nejspíš až na konci srpna, až skončí všechny národní ligové soutěže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Teplicku platí kvůli suchu zákaz odběru povrchový vod

Na Teplicku platí kvůli suchu zákaz odběru povrchových vod. Průtoky v potocích jsou velmi nízké a kyslíkový deficit může ohrozit vodní ekosystém. Zákaz odběru povrchových vod platí už také na Chomutovsku. Lidé nesmějí brát vodu na zalévání zahrad, hřišť a trávníků či na napouštění bazénů a mytí aut z Maršovského potoka, Bouřlivce a Štrbického potoka. Zákaz platí do 31. října. Za nedodržení vyhlášky hrozí pokuta v případě fyzické osoby do 50 tisíc korun a v případě podnikatelů do 100 tisíc korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy