14. 5. 2011 22:02
Kreuziger ztratil jen 5 vteřin a je stále čtrnáctý
Alberto Contador.
Alberto Contador. | Foto: Reuters

Tropea - Osmou etapu cyklistického závodu Giro d'Italia vyhrál domácí jezdec Oscar Gatto, který v závěru odolal útoku Alberta Contadora.

Španělský favorit ale snížil ztrátu na lídra Pietera Weeninga na 13 vteřin a už je celkově pátý. Čech Roman Kreuziger dojel v hlavním poli na 22. místě s pětivteřinovou ztrátou na vítěze a udržel průběžnou čtrnáctou pozici.

Šestadvacetiletý Gatto zaútočil při stoupání 1,5 kilometru před cílem v Tropeu a rázem si vytvořil dostatečný náskok. Krok s ním udržel jen Contador, který v závěru mohutně stahoval, ale o premiérový etapový triumf na Giru již Gatta nepřipravil.

Nizozemec Weening vede Giro, Kreuziger dojel desátý
Kolegové zesnulého Weylandta budou na Giru pokračovat
Raboňův tým vyhrál časovku na úvod Gira d´Italia

Contador dojel pět vteřin před pelotonem a za druhé místo získal bonus dvanáct vteřin, což mu pomohlo přiblížit se růžovému trikotu, který stále drží Weening. Nizozemec v etapě dlouhé 217 kilometrů dojel na 29. místě.

Průběžným pořadím by hodně měla zamíchat nedělní etapa s dvěma dlouhými stoupáními a dojezdem na sopku Etna. V posledních dnech se sice probudila k životu, ale očekávanou etapu neohrozí.

Závěr byl podle Kreuzigra nebezpečný

Dnešní závěr v úzkých silnicích byl podle Kreuzigra hodně nebezpečný. "Na posledních pěti kilákách jsme projeli sotva tři vedle sebe. Pak přišla ta krátká stěna, odjel Gatto a já tam byl asi třicátý. Bylo to natažené v lajně, ale dojel jsem si do té první skupiny. Nastoupil akorát Contador, který mě překvapil, že zkoušel něco zrovna v téhle etapě," uvedl český cyklista na svém webu.

Sám se hlavně snažil šetřit síly na neděli, obě stoupání na Etnu si už dříve projel. "Jsou to první dva opravdu dlouhé a těžké kopce Gira. Oba prakticky z nuly do dvou tisíc metrů. Je důležité, že podle předpovědi má být teplo. Hodně bude záležet, jak se pojede ten první kopec. Jestli někdo začne nastupovat už tam, tak to bude strašně těžké," dodal Kreuziger.

Contadorovi vyšel plán

Contador se v cíli radoval, že mu plán vyšel. "Cítil jsem se skvěle, a když jsem viděl šanci zaútočit, tak jsem za to vzal. Gatto si výhru pohlídal, ale bonifikace 12 vteřin je pro mě skvělá. Výrazně mi to pomohlo v mém postavení na Giru," řekl.

Druhý z Čechů František Raboň pracoval pro tým a dojel se ztrátou 1:50 minuty na 159. místě. Celkově mu patří 156. příčka. "Bohužel to teď nejsou etapy pro spurtéry.

Je to pořád to samé. Takzvané sprinterské etapy měří 200 až 230 kilometrů, ale v závěru je vždy pořádný kopec. V něm ujeli Gatto a Contador a bylo po nadějích. Kopec končil až 900 metrů před cílem a s tím už nešlo nic dělat," uvedl na svém webu Raboň.