Online blog: 124. Velká pardubická

8:55

Dobré ráno z Pardubic, vítejte v online blogu k 124. Velké pardubické s Českou pojišťovnou, v němž se jako každý rok pokusím po velkou část dne glosovat dění kolem našeho nejslavnějšího překážkového dostihu.

9:00

Počasí je docela příjemné. V noci tady nepršelo, zatím to sice vypadá na pošmourné ráno, ale Taxis tentokrát netane v mlze a není tu ani zvláštní zima. Televizní kolega Marek Svačina s oblibou říká, že pořádná Velká pardubická má být buď slunečná, nebo se naopak topit v obrovském bahně a hustém dešti. Doufejme, že to druhé se dnes nevyplní, to první by mohlo.

Foto: Aktuálně.cz
9:10

Čeká nás zvláštní den – na jedné straně největší svátek tuzemského dostihového kalendáře, na straně druhé neděle, při které se nic nestíhá a všechno je jakoby v kalupu. To nesouvisí jen s tím, že jsme se probudili do jediného z 365 dní, kdy dostihový sport zajímá velkou část národa a že v zázemí závodiště mezi desetitisíci diváků nebude k hnutí, ale hlavně s velmi našponovaným programem.

Foto: Externí (omezené použití)
9:12

Je říjen, brzo se šeří, a tak prostě musí dostihy začít už v půl dvanácté dopoledne, aby se všechno stihlo. Samotná Velká pardubická se poběží v 16:35. To neznamená nezvykle brzké vstávání jen pro diváky a lidi okolo (ti, co přespali v Pardubicích a okolí to mají lepší, já tentokrát vyrážel z Prahy v 7:00). Nikdo z nás vůbec nezávidí trenérům, jezdcům, ošetřovatelům a vůbec lidem kolem zúčastněných koní. Ti dnes musí být podle regulí na závodišti nejpozději v 10:00, účastníci Velké dokonce ještě o něco dřív. Některé realizační týmy proto vyrážely mezi druhou a třetí hodinou v noci, a vzhledem k tomu, že dostihy byly v Pardubicích už včera, moc se jezdci a trenéři asi neprospali.

9:14

Když mluvíme o včerejších rovinových dostizích, výborný start do víkendu zažil Josef Váňa. Jeho svěřenec Mister Westminster nečekaně vyhrál hlavní dostih Velkou cenu Pardubic, když v závěru 2500 metrů dlouhé trati udolal desetinového favorita Autora. Jednašedesátiletá legenda zářila spokojeností, koneckonců to bylo valachovo první vítězství v letošní sezóně. "Už bylo na čase, ale já věděl, že to musí přijít," zaradoval se Váňa a vydal se po skončení prohlídky na obchůzku dráhy.

Foto: Externí (omezené použití)
9:15

Tak nějak mám pocit, že to nejtěžší si Josef Váňa odbyl už před víkendem. Ne, nemyslím volební kampaň pro ANO Andreje Babiše, ale návštěvu studia DVTV. V rozlehlé karlínské hale, kde sídlí i redakce Aktuálně.cz, ho (přátelsky) grilovala Daniela Drtinová, kterou zajímalo, co bude Váňa dělat, až definitivně skončí s ježděním. Váňa ji stihl opravit, že už vlastně není žokejem, objasnil jí, co je desetinový favorit a taky vysvětlil, jak to je s tím Babišem. Pusťte si celý rozhovor TADY.

Foto: Martin Cáp
9:16

A jestli jste na to neměli čas, vybírám klíčovou informaci: Tiumen má momentálně přes šedesát metrů dlouhou auru. Proč a jak se to měří? Říkal jsem, že si to máte pustit.

9:17

Ale ale... Policejní zásah na závodišti, či přímo kriminální čin (rozklikněte obrázek)? Prozatím nabízím první hypotézu soukromého očka Aktuálně.cz: bezpečnostní agentura asi nechce, aby jim lidi lezli přes plot s ostnatým drátem :)

 

Foto: Aktuálně.cz
9:18

V Pardubicích byla v pátek také dražba, její sedmý ročník bohužel skončil nejhubenějším výsledkem v historii, když majitele změnili jen dva z třiadvaceti nabízených koní. Jako jeden z dvojice licitátorů jsem se docela zapotil, diváci v auditoriu mnohonásobně převyšovali kupce. Proč tomu tak bylo, je na dlouhé vyprávění a samostatnou analýzu, obecně ale lze říci, že v Česku lidé raději kupují koně přímo ve stájích od majitelů, tedy bokem, bez prostředníka a mimo zraky veřejnosti. Je to komfortnější a často i výhodnější. Když už bohatší majitelé vyjedou na dražbu, míří raději do Baden Badenu, Deauville nebo britského Newmarketu. Pro pardubickou dražbu je to škoda, v pátek tady byli k mání i potenciální zajímaví koně do překážkových dostihů v cenách kolem 50 tisíc korun. Majitelům nabízených koní se ale účast v dražebním katalogu, který vychází několik týdnů před dražbou, přesto vyplatila. "Když prodáváte koně, tenhle katalog je nejlepší inzerce, jakou můžete pořídit," říká v Česku žijící Švýcar Chris Richner, který se živí zprostředkováním nákupu koní (odborně se tomu říká "bloodstock agent"). Co má na mysli? Většina koní z katalogu se prodá buď po dražbě, nebo ještě před ní – případní zájemci totiž vidí dlouho dopředu, že dotyčný kůň je k mání.

Foto: Martin Cáp
9:20

Jestli bych něco nechtěl být, tak ženou na závodišti v den Velké pardubické. Fronta před dámským WC vešla minulý rok do historie a vyprávěly se o ní hotové legendy. Moc bych za to nedal, že to ani letos nebude žádný med. Ale jednu dobrou zprávu bych pro dámy měl, řeknu za chvíli.

9:21

Několik týdnů před startem jsme zkusili takový experiment a proletěli jsme se dronem nad kursem Velké pardubické včetně Taxisu. Tiumena jsme nahradili dronem, podívat se na to můžete ZDE.

Foto: CPA Eduard Erben
9:23

Jak vypadá rozložení sil na sázkovém trhu? Máme desetinovou favoritku, na obhájkyni vítězství Orphee des Blins si šlo včera podvečer vsadit v kursu 1,6:1, což je v překážkových dostizích hodně, hodně nezvyklé. Upřímně řečeno to ale není tak nečekané. Co může dvanáctileté hnědce ze stáje Pegas miliardáře Jiřího Trávníčka zabránit ve vítězství? Řekl bych, že maximálně Alzheimerova nemoc, že by těsně před startem zapomněla cválat… V opačném případě si drtivá většina expertů myslí, že "Orphee" dnes k poražení nebude.

Její realizační tým si to samozřejmě myslet nesmí. Nejenže by to bylo rouhání, ale Velká pardubická čítá 6900 metrů a 31 překážek, na kterých se může přihodit řada kolizí a na něž je třeba se plně soustředit. Pokud by ráno vstala nesprávnou nohou a měla by špatný den, může prohrát i Orphee des Blins.

Foto: CPA Eduard Erben
9:24

Další sázkové kursy ze včerejšího večera: 5:1 Tiumen, 10 Trezor – Zarif, 13 Nikas, 15 Soros, 18 Klaus, 20 Peintre Abstrait, 22 Kasim, 25 Zulejka, 30 Pareto, 40 Gauner Danon, 44 Al Jaz, 50 Moula, 60 Universe Of Gracie, 77 Lambro, 100 Amaragon – Sherardo, 125 Cardam – Rubín – Sisi Merble – Ter Mill.

9:25

O co tedy v letošní Velké pardubické jde, pokud nepočítáme potenciální loučení třináctiletého Tiumena s jednašedesátiletým Váňou? O hledání nových hvězd, mladých koní, kteří by v příštích sezónách mohli Tiumena a Orphee des Blins nahradit. Pár takových dnes na startu bude. O kvalitách Nikase, Kasima, Klause, Zarifa a Peintre Abstrait se nepochybuje, všechno to jsou kvalitní mladí překážkáři, kteří už svou třídu prokázali a velmi brzo mohou sahat i po úspěchu ve Velké. Mnozí také čekají, co předvede osmiletý Soros a jestli se konečně prolomí smůla "krále kvalifikací" Trezora (na snímku Václava Volfa), který v kvalifikačních dostizích na necelých šest kilometrů už tři sezóny exceluje, ale o kilometr dále ve vrcholu sezóny se mu zatím nedaří. Trenérka Hana Kabelková už to chtěla vzdát a najít Trezorovi jiné vrcholy třeba v zahraničí, ale majitel – stáj Epicos – si přeje znovu zkusit štěstí ve Velké. A tak dnes uvidíme Trezorův pokus číslo čtyři. Víc si o náboji letošní Velké můžete přečíst TADY.

Koně ve 122. Velké pardubické
Koně ve 122. Velké pardubické | Foto: Václav Volf / fotovolf.com
9:27

A ještě jedna věc je dnes ve hře: Orphee des Blins, kterou její polský trenér Greg Wroblewski s oblibou srovnává s Ronaldem nebo Špotákovou, se může ve 140 let dlouhé historii Velké pardubické stát první klisnou, která by vyhrála třikrát za sebou.

9:30

Dostih založený v roce 1874 už jednu klisnu - trojnásobnou vítězku má, akorát ji nikdo z nás nepamatuje, protože závodila hluboko v 19. století. Jmenovala se Lady Anne, byla polokrevnou honební klisnou v majetku vídeňského obchodníka Jacquese Schawella a zvítězila v letech 1891, 1894 a 1896. Pokud vám to jméno připadá povědomé, nemýlíte se. Lady Anne byl také kůň z kultovní hry Dostihy a sázky. A protože si tato československá verze Monopoly vypůjčila z historie Velké pardubické více jmen, můžete si je projet v naší loňské fotogalerii. Skutečné osudy koní z Dostihů a sázek najdete ZDE.

Foto: Archiv
9:35

Sliboval jsem dobrou zprávu pro dámy, co dnes míří na závodiště. Přikládám tedy důkaz v podobě fotky, že k Taxisu dorazila nová a ve svém počtu nevídaná baterie mobilních WC. Na momentce z pátku je právě kontroluje šéf závodiště Michael Skalický. V Hospodářských novinách si pochvaloval, jak Dostihový spolek pod jeho vedením vybruslil z hrozící insolvence, ale myslím, že akvizice „toi-toiek“ je čin neméně historický.

Foto: Martin Cáp
9:37

Proti dvaceti domácím koním dnes nastoupí dva cizinci. Prvním z nich je slovenský hnědák Cardam, jehož jezdec a trenér Jaroslav "Čiko" Brečka v rozhovoru pro agenturu SITA prohlásil, že vyhrát Velkou pardubickou je stejně naplňující a návykové jako sex. Určitě může srovnávat, neboť Velkou vyhrál v roce 1992 s Quirinusem, ale těžko odhadovat, jak jeho vyhlídky ovlivňuje fakt, že posledních 22 let žije z hlediska Velké pardubické v totálním "celibátu".

9:38

Mnohem víc se před startem mluví o druhém cizinci, Britovi Lambro, kterého připravuje starý známý Charlie Mann. Trenér a bývalý žokej vyhrál Velkou pardubickou v roce 1995 s ryzákem It’s A Snipem, doma na ostrovech je ale znalci scény považován spíše za dobrodruha. Jeho stáje v Lambournu mají za sebou i jeden bankrot, Mann se ale za posledních dvacet let opakovaně do Pardubic vracel. Tady byl vždy pln obdivu k Velké, doma v britském tisku pak po návratu tu a tam trousil poznámky o exotice ve východní Evropě.

9:40

Tentokrát se ale pustil do velmi nezvyklého dobrodružství. Dal dohromady bezmála dvacetičlennou skupinu nadšenců, která si Lambra pořídila speciálně pro Velkou pardubickou. Kůň se ovšem kvalifikoval doslova na poslední chvíli, nějakých patnáct hodin předtím, než byla minulý pátek uzavřena startovní listina. Lambro tak absolvuje druhý těžký start v překážkovém dostihu za necelé dva týdny, v českých poměrech něco nepředstavitelného, i když Mann tvrdí, že se Lambro při čtvrtém místě minulý čtvrtek ve Warwicku příliš nevydal a byl schválně šetřen pro Pardubice, kam přijel už v úterý. Dnes ho myslím čeká pár překvapení, některé překážky asi ještě nezažil a to samé platí o délce dostihu. Jeho jezdec Mark Grant přijel do Česka poprvé a na kontě má zatím asi třicet vítězství – Lambrovou devizou tedy nebude ani zkušený jezdec.

Právě se děje

Další zprávy