Orphee des Blins sahá po hattricku, hledají se noví soupeři

Martin Cáp Martin Cáp
10. 10. 2014 11:15
Jedinou klisnou, která vyhrála třikrát, byla za 140 let existence Velké pardubické Lady Anne v 19. století. Teď ji může napodobit dvanáctiletá hnědka v majetku miliardáře Jiřího Trávníčka.
Orphee des Blins s žokejem Janem Faltejskem skáčou Taxisův příkop.
Orphee des Blins s žokejem Janem Faltejskem skáčou Taxisův příkop. | Foto: CPA Eduard Erben

Pardubice – Jako dva různé dostihy v jednom vypadá před startem 124. Velká pardubická s Českou pojišťovnou. Ten první má v neděli běžet osamocená obhájkyně vítězství Orphee des Blins s žokejem Janem Faltejskem, která je s kursem 1,8:1 horkou favoritkou, a pokud uspěje, stane se první klisnou v historii dostihu, která by vyhrála tři ročníky za sebou.

V dalším hypotetickém dostihu jde o druhé místo a ten se jeví výrazně zajímavěji. Podle expertů se ho zúčastní minimálně šest nebo osm koní, mezi nimiž nechybí Tiumen v sedle s Josefem Váňou a potenciální budoucí hvězdy slavné steeplechase. A tak se zdá, že výrazně zajímavější než vsadit si na vítěze letos budou sázky na pořadí prvních tří koní v cíli.

Hledají se nové hvězdy

V dostihu na 6900 metrů s jednatřiceti překážkami, kde v poli dvaadvaceti koní nebude nouze o kolize, se to na první pohled zdá jako poněkud zjednodušující pohled. Drtivá většina jezdců, trenérů a znalců ale věří, že Orphee des Blins ani tentokrát nenajde rovnocenného soupeře.

Dvanáctiletá hnědka ze stáje Pegas miliardáře Jiřího Trávníčka na českém území neprohrála už pětadvacet měsíců a svým nezaměnitelným stylem, kdy si dostih dokáže odtáhnout sama v poměrně svižném tempu, které odrovná většinu soupeřů už daleko před cílem, je na bezmála sedmikilometrové trati většina výhod na její straně.

A to přes to, že ji na jaře trápily drobné zdravotní problémy a zejména v létě se spekulovalo, že letos do Velké pardubické vůbec nenastoupí. Týmu kolem zkušeného trenéra Grega Wroblewského se ale podařilo všechny pochybnosti rozptýlit. Orphee des Blins oba své přípravné starty v květnu a září vyhrála, i když v tom závěrečném musela nečekaně bojovat s dobře jdoucím Zarifem a Jan Faltejsek na ni snad poprvé v kariéře musel vytáhnout v cílové rovině bičík.

"Ten start jsme ale potřebovali. Orphee des Blins je jako Ronaldo, je prostě výjimečná a lidé by nám neodpustili, kdybychom neudělali všechno pro to, aby vyhrála. Věřím, že v neděli na nás nikdo mít nebude," říká Wroblewski.

Za 140 let existence Velké pardubické získala tři vítězství jen legendární Lady Anne hluboko v 19. století, čistý hattrick se ale zatím žádné klisně nepodařil. V moderní éře byl třetí úspěch nad síly i takových osobností jako Registana nebo Sixteen. Ve dvanácti letech se pomalu chýlí ke konci i kariéra Orphee des Blins, na rozdíl od jejích slavných předchůdkyň jí ale nahrává jedna důležitá okolnost.

Velká pardubická se nachází na rozcestí, řada hvězd předchozích let už kariéru ukončila, další jako třináctiletý Tiumen se s největší pravděpodobností budou loučit letos. Slavný dostih čeká, až se urodí nové, mladší hvězdy – a pokud se někdo razantně neohlásí letos, žádný velký soupeř pro Orphee des Blins se zatím na obzoru nerýsuje.

Váňovo loučení? Počkejte si

Na bezmála sedmikilometrové trati jsou důležitou komponentou úspěchu vytrvalecké schopnosti. Většina kvalitních překážkářů po šesti kilometrech končí se silami a ochabuje, kvalifikace se však běží na necelých šest kilometrů, a tak se na dráze pozná prakticky až druhou říjnovou neděli, kdo 6900 metrů dokáže prostát a kdo ne. Kromě Orphee des Blins byl v minulých letech jediným koněm, kterého se tyto úvahy netýkaly, trojnásobný vítěz Tiumen. I on prostojí nedělní trať bez nejmenších problémů.

O hnědákovi ze stáje Köi Dent se předpokládalo, že se rozloučí spolu s Josefem Váňou v loňské Velké pardubické. Jenže letos na jaře valachův žokej a trenér s typicky "váňovským" zdůvodněním, že se na sebe nemůže dívat do zrcadla a že loňské loučení s pádem na poslední překážce nebylo důstojné, ohlásil comeback.

A tak se objevil znovu na scéně i Tiumen, který naposledy vyhrál před třemi lety. Oba veteráni absolvovali v létě dva solidní dostihy, v nichž se umístili na třetím a čtvrtém místě. Majitel Köhler nakonec Váňovi po delším zvažování vyhověl a Tiumena na startovní listině Velké pardubické nechal.

Podle sázkových kursů jsou druhými favority, ale jen málokdo věří, že by za normálních okolností mohli Orphee des Blins ohrozit. "Stát se může všechno, ve Velké potřebujete hlavně štěstí. Když ho budeme mít, jsem přesvědčen, že šanci máme," říká samotný Váňa, který se v posledních týdnech před startem obezřetně vyhýbal otázce, zda tentokrát skutečně jede svou poslední Velkou.

"Zřejmě ano, ale zatím to nechme. Pokud jde ale o Tiumena, jsem přesvědčený, že to jeho poslední Velká pardubická bude," dodává.

Nová jména? Vyberte si

Ostatně právě z Váňových stájí v Mlýncích na Karlovarsku přijedou do Pardubic koně, kteří by Tiumena v roli hvězdy v budoucnosti mohli nahradit. Sedmiletý ryzák Zarif, další kůň v barvách Tiumenova majitele Ivo Köhlera, v zářijové kvalifikaci prohnal Orphee des Blins a podlehl jí až po srdnatém boji.

Váňa mu našel nečekaného jezdce v Markovi Stromském, pardubickém smolaři, který byl v roce 2008 s Amant Grisem diskvalifikován z prvního místa pro neobjetí točného bodu a o dva roky později se zase řešilo, zda ho při těsném druhém místě ve finiši nepoškodil právě Váňa s Tiumenem.

Slibnými výkony se prezentoval i osmiletý Soros ze stáje Joly, kterého pojede Josef Váňa mladší. Pro něj i Zarifa to bude v neděli především test, jak si poradí se sedmikilometrovou porcí.

Ve startovním poli nechybí druhý z minulého ročníku Nikas či osmiletý Peintre Abstrait, loni pátý a podle svého trenéra Radka Holčáka aktuálně zažívající možná životní formu.

Malé stáje si plní sen

Kromě velkých hráčů typu stáje Pegas nebo Josefa Váni ale budou poutat pozornost i ty malé, trénující ve výrazně skromnějších podmínkách a plnící si velký sen už samotným startem.

Čtvrté místo loni například obsadil nenápadný valach Kasim, vlastní odchovanec nadšence Přemka Kejzlara z Dolan u Jaroměře, který si své čtyři koně trénuje sám spolu s manželkou a mladými pomocníky z okolí.

Mimo světla ramp se chystá i další český odchovanec Sherardo v majetku koňského fotografa Zenona Kiszy z Českého Těšína. Když se ve slezském Klokočově trénující Sherardo kvalifikoval do Velké pardubické, Kisza dokázal mezi sponzory, přáteli a příznivci vybrat 60 tisíc korun na startovné a zadal do výroby fanouškovské šály se jménem své hvězdy.

Mladý podnikatel Radek Luka zase toužil po startu ve vrcholu sezony tak silně, že po zklamání svého Templáře v kvalifikaci zakoupil na poslední chvíli kvalifikovanou klisnu Sisi Merble, jejíž trenér Jaromír Hrudka z Velké Jesenice dosud nevyhrál ani jeden dostih.

Možná nejpodivuhodnější příběh ze všech dvaadvaceti startujících koní ale provází klisnu Zulejku v majetku podnikatele Václava Luky staršího a investora Jana Vedrala. Devítiletou hnědku její současní majitelé kdysi objevili v zimovišti cirkusu Berousek. Drobná klisna tak zamířila do dostihového tréninku a už dokázala šestkrát vyhrát. V letošní sezóně se vrátila po delší zdravotní pauze, ale v jejím sedle bude dvojnásobný vítěz Velké Josef Bartoš a ambice nenápadné hnědky míří až k umístění mezi nejlepšími pěti.

Brit poběží podruhé za dva týdny

Jediným startujícím z britských ostrovů je devítiletý Lambro, který se dosavadním počínáním svého trenéra Charlieho Manna zatím řadí spíše do kategorie exotů. Devítiletého valacha nedávno zakoupila osmnáctičlenná skupina nadšenců pod značkou Put It To The Vote Partnership speciálně pro Velkou pardubickou, dlouho však nebyla vyjasněna finanční stránka expedice do Česka.

Lambro se navíc kvalifikoval čtvrtým místem na závodišti Warwick nějakých patnáct hodin před uzávěrkou startovní listiny. Zda dokáže během necelých dvou týdnů absolvovat se ctí dvě těžké steeplechase a navrch k tomu dlouhou cestu do neznámých podmínek, zůstává otázkou. V jeho sedle bude jezdec Mark Grant.

Mann už Velkou pardubickou vyhrál jako jezdec a trenér v roce 1995 s ryzákem It’s A Snipem, kvalita domácí konkurence se však od té doby výrazně zvýšila a při svých dalších cestách do Pardubic v následujících letech už britský dobrodruh neuspěl.

Zajímavost nepostrádá ani příběh účasti jezdkyně a trenérky Martiny Růžičkové, která v neděli pojede dvanáctiletého Rubína. Chce si s ním splnit velký sen a dostat se do cíle Velké pardubické. Manželce herce Rudolfa Jelínka se někdy kvůli její tvrdosti říká "Váňa v sukních". O víkendu jí bude v patách filmový štáb, který o ní – podobně jako o Váňovi – točí dokument.

Bookmakeři však její šance ohodnotili kursem 100:1.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Microsoft koupí za 19,7 miliardy dolarů firmu Nuance. Ta pomáhala vyrobit asistentku Siri pro Apple

Americký softwarový gigant Microsoft dnes potvrdil, že koupí společnost Nuance Communications, která se zabývá mimo jiné vývojem umělé inteligence a rozpoznávání řeči. Microsoft se snaží svou strategii přechodu ke cloudovým službám posílit i o odvětví zdravotnictví. Do hodnoty transakce 19,7 miliardy dolarů (430,3 miliardy korun) je zahrnut i čistý dluh.

Nuance asistovala společnosti Apple při spuštění osobního asistenta Siri a produkuje software, který se používá například v automobilovém průmyslu. Nuance i Microsoft nyní těží z rozmachu medicíny na dálku, neboť během pandemie covidu-19 se část styku s lékaři přesunula na internet. Produkty Nuance používá přes 55 procent amerických lékařů a 77 procent amerických nemocnic. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stát zatím kompenzaci regionální dopravy nechystá, počká na stanovisko Evropské komise

Stát zatím kompenzace pro kraje za ztráty v regionální dopravě nechystá. Pro případná jednání s kraji o podpoře bude klíčový výsledek současných jednání s Evropskou komisí o kompenzacích pro železniční dopravce, pro které stát připravuje kompenzace až za 1,5 miliardy korun.

Pokud komise dotace pro dopravce schválí, bude stát jednat s kraji. To se podle ministerstva dopravy dá očekávat na konci května. Sdělil to dnes řekl mluvčí ministerstva František Jemelka. Kraje v minulých dnech oznámily, že loni na jízdném z veřejné dopravy ztratily 3,7 miliardy korun, žádají proto o pomoc stát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy