Soči/Praha - Závody Světových pohárů se v letošní zimě střídaly v Soči jako na běžícím pásu. Nyní zde probíhá mistrovství světa hokejových osmnáctek.
Jenže velká část olympijských sportovišť stále přípomíná pouze jedno velké staveniště a mnoho návštěvníků má nepříjemný pocit, že to Rusové prostě nemohou stihnout.
Předměstí Soči - Adler - kde vzniká Olympijský park, se navíc potýká s katastrofální dopravní situací.
"Z města do areálu, který je vzdušnou čarou vzdálen asi tři kilometry, jsme jeli skoro hodinu," říká český novinář Ondřej Kubát, jenž působí na probíhajícím hokejovém šampionátu.
Sudová nadšená nebyla
Z určitých pohledů se sice centrum zastřešených sportovišť už dá prezentovat jako dokončující se dílo (fotogalerii si prohlédněte ZDE), z jiné strany byste však nepoznali, že se v těchto místech má olympiáda konat už za necelých devět měsíců (viz video nahoře).
"Z pohledu z venku to Rusko zvládne, ale obávám se maličkostí. Do našeho apartmánu během našeho pobytu dodávali žárovky, tři dny netekla teplá voda, všude byl prach, nedostavěno a neuklizeno. Nebylo to vůbec dodělané," stěžovala si v únoru boulařka Nikola Sudová, která se pohybovala především ve vzdálenějším areálu pro lyžařské sporty v Krasnaje Poljaně.
V Olympijském parku má stát osm větších či menších arén, včetně kolosu pro 40 tisíc lidí, kde se bude konat zahajovací a závěrečný ceremoniál. "Hotové jsou ale jen haly pro hokej a rychlobruslení, ostatní se ještě staví," uvádí Kubát.
Do areálu vede jen jedna cesta
"Hlavně ale nemají vůbec hotové přístupové cesty, takže ke stadionům vede jediná silnice, po které jezdí jeden náklaďák za druhým, a ta silnice je samozřejmě úplně zabahněná," líčí český žurnalista.
"Pěšky se tam vůbec nedá jít, maximálně v holínkách. Nemají ani chodníky hotové a okolo té silnice je jen bahno a bahno," dodává k situaci na ´staveništi´, kam se nedá jinak než autem dostat. Cesta pešky je prý příliš nebezpečná.
V tom je však další kámen úrazu. Na východní straně Adleru, kde stojí i komplex sportovišť, je infrastruktura v hrozném stavu, a tak není snadné vůbec městem projet. "Auta jezdí po bahnitých cestách, chodci kličkují mezi kalužemi, chodníky tu neexistují, a přednost zprava, ta se tady opravdu nedodržuje," podivuje se Kubát.
V současnosti tedy mají Rusové o starosti postaráno a je vidět, že je v následujících měsících čeká ještě hodně práce.