Basketbalistky touží po Riu. Chybí ale podkošové hráčky

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
22. 10. 2014 12:58
Dnes bude úvodním kolem zahájen nový ročník basketbalové ligy žen, který vyvrcholí už koncem dubna.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Dnes bude úvodním kolem zahájen nový ročník basketbalové ligy žen, který vyvrcholí už koncem dubna.

Pak bude následovat několikatýdenní soustředění reprezentačního družstva před červnovým mistrovstvím Evropy, které bude zároveň kvalifikací na olympijské hry do Ria

„Nebude to snadné, ale na vrcholné sportovní události bychom zase neměli chybět,“ prozradil v rozhovoru pro Aktuálně.cz  první místopředseda basketbalové federace Miloš Pražák

Kudy pro český basketbal žen vede cesta na olympijský turnaj?

Mimořádně důležité bude umístění do páté příčky na červnovém mistrovství Evropy, které se koná v Maďarsku a Rumunsku. Pokud by se to českému družstvu nepodařilo, tak jinou možnost by už neměl.

Šampionátu se zúčastní dvacet družstev, která budou rozdělena do čtyř skupin, po nichž bude následovat play off. Přímý postup na OH si zajistí mistr Evropy a další čtyři celky bude ještě čekat dvanáctičlenná předolympijská kvalifikace za účasti dalších týmů z Afriky, Asie, Jižní a Severní Ameriky. Před dvěma lety z ní do Londýna postoupilo všech pět evropských zástupců.

Prozradil vám nedávný světový šampionát sílu největších evropských soupeřů?

Los nám z evropských soupeřů určil pouze špičkové Španělsko, takže ostatní přední týmy jsme mohli při jejich vystoupeních jen pozorovat. Trošku víc jsem čekal od jinak výborné Francie, silnému Turecku v klíčových situacích v jejich prostředí ještě pomáhali rozhodčí, vysokou kvalitu potvrdilo Bělorusko a reálnou šanci na přední příčky má i Srbsko. Lze však říci, že i když to nebude snadné, tak v silách současného českého týmu je skončit do pátého místa.

Není však až devátá příčka na mistrovství světa určitým varováním poklesu výkonnosti?

Čekal se samozřejmě postup aspoň do čtvrtfinále, což se vinou nevydařeného osmifinálového střetnutí s Kanadou nepodařilo. Chybějí nám vysoké podkošové hráčky, některé basketbalistky mají už zenit své výkonnosti za sebou, dlouholetá opora Veselá se do reprezentace vrátila po roční zdravotní přestávce a střelecky disponovaná Vítečková je pro každou obranu už středem nemalé pozornosti.

Šampionát však českému basketbalu přinesl i aktiva, protože na něm získaly velice cenné zkušenosti mladé hráčky. Například Bartoňová, Sedláková či Hanušová sehrály dobré zápasy, v nichž potvrdily i možnosti dalšího výkonnostního růstu.

Uvidíme další talentovaná děvčata i v začínající ligové sezoně?

Na soupiskách ligových družstev je letos zase o něco víc než loni zahraničních hráček. VŠ Praha má jen jednu Američanku, ale třeba USK Praha dvě Američanky i Srbky a jednu Španělku. Dokonce se šesti cizinkami může nastupovat  SBŠ Ostrava. To se mi moc nelíbí, protože mladá a nadějná děvčata se na hřiště často nedostanou.

A s jakým programem počítá reprezentace před mistrovstvím Evropy?

Od konce dubna až do šampionátu, který začíná 11. června, bude probíhat příprava. Po losu základních skupin budeme vybírat nejvhodnější soupeře pro přátelská střetnutí. Nesmíme nic podcenit, protože po případném pádu na šestou či ještě nižší příčku by se nám dveře do dvanáctičlenné olympijské společnosti definitivně zavřely.

 

Právě se děje

Další zprávy