Nývltová na MS doběhla 23. na desítce, vyhrála Kallaová

ČTK ČTK
24. 2. 2015 15:02
Lyžařka Eva Vrabcová-Nývltová skončila na mistrovství světa ve Falunu na 23. místě v běhu na deset kilometrů volnou technikou.
Charlotte Kallaová vyhrála na MS 2015 desítku
Charlotte Kallaová vyhrála na MS 2015 desítku | Foto: Reuters

Falun - Lyžařka Eva Vrabcová-Nývltová skončila na mistrovství světa ve Falunu na 23. místě v běhu na deset kilometrů volnou technikou.

Suverénně zvítězila domácí Švédka Charlotte Kallaová, další medaile získaly v hustém sněžení překvapivě Američanky Jessica Digginsová a Caitlin Greggová. Další česká reprezentantka Karolína Grohová obsadila 55. místo.

Norky promazaly

Sedmadvacetiletá Kallaová získala první individuální zlato na mistrovství světa, na této trati je i olympijskou vítězkou z Vancouveru. Formu prokázala už v posledním testu před MS, na Světovém poháru v Östersundu vyhrála desítku volnou technikou poprvé právě od ZOH 2010. Zklamáním zato skončil dnešní závod pro norské vládkyně sezony, které promazaly a nejlepší z nich byla až na 22. místě Heidi Wengová.

Bronzová žena ze skiatlonu Kallaová rozjela závod fantasticky, už po kilometru a půl měla před druhou Norkou Therese Johaugovou náskok více než osmi sekund. Pomaleji začala také další z norských medailových adeptek Marit Björgenová, vítězka úvodního sprintu, které se ale nevydařil skiatlon a ani dnes si chuť nespravila. Na prvním mezičasu byla pátá a na Kallaovou ztrácela 12 sekund.

Vrabcová-Nývltová byla v té chvíli na čtrnáctém místě o téměř 17 sekund pomalejší než vedoucí Švédka a bylo jasné, že dnešní závod nebude patřit mezi její nejlepší.

Nývltová: Nebyl to můj den

"Chvílemi to bylo dobré a chvílemi špatné. Myslela jsem si, když jsem viděla ten sníh, že to bude ještě horší, ale opravdu to nebyl můj den," uvedla desátá žena ze sobotního skiatlonu. "Určitě spokojená nejsem, chtěla jsem od toho závodu víc, ale na to, jaké ty podmínky byly, tak se s tím nedalo dělat nic jiného. Prostě jsem bojovala, jak to šlo," řekla novinářům Vrabcová-Nývltová.

Přípravu lyží nechala na servismanech a věřila, že vyberou nejlepší variantu. "Vím, že čekali do poslední chvíle, jestli namazat na sněžení, nebo ne. Nevím, jak se nakonec rozhodli, ale je to tak a já to musím brát, byla jsem s tím smířená," řekla.

Na trati měla podle svých slov problémy od třetího kilometru. Nepomohli jí ani fanoušci, kteří vytvářeli především pro Kallaovou bouřlivou atmosféru. "Do kopce to bylo příjemné, ale jinak jsem se tak trápila, že jsem to ani nevnímala," prohlásila česká běžkyně.

Další dvě medaile americké

Kallaová tempo nepřepálila, náskok dál navyšovala a bylo jasné, že si jede pro zlato. Norky naopak ztrácely čím dál víc a bylo zjevné, že jejich servismani netrefili v proměnlivých podmínkách mazání. Obhájkyně titulu z minulého MS Therese Johaugová vyhořela (27.) podobně jako Marit Björgenová (31.), lyže nejely ani stříbrné ženě ze skiatlonu Astrid Jacobsenové (33.). Všechny s výjimkou Wengové skončily až za Vrabcovou-Nývltovou.

Na posledním mezičasu už Kallaová měla náskok více než 40 sekund a luxusní vedení pohodlně dovezla až do cíle. Jejími nejbližšími pronásledovatelkami byly překvapivě Američanky: Digginsová má po zlatu z týmového sprintu na minulém MS druhou medaili ze světového šampionátu, Greggová si připsala největší úspěch v kariéře. Dosud byla na MS v individuálním závodu nejlépe 47. před šesti lety v Liberci, na OH ve Vancouveru dojela na této trati třicátá.

Mistrovství světa v klasickém lyžování ve Falunu (Švédsko):

Běh na lyžích:

Ženy - 10 km volně:

1. Kallaová (Švéd.) 25:08,8, 2. Digginsová -41,0, 3. Greggová (obě USA) -46,9, 4. Rydqvistová (Švéd.) -48,6, 5. Faivreová-Piconová (Fr.) -55,2, 6. Von Siebenthalová (Švýc.) -59,2, 7. Išidaová (Jap.) -1:02,5, 8. Niskanenová (Fin.) -1:04,6, 9. Bonerová (Švýc.) -1:05,8, 10. Stephenová (USA) -1:06,4, ...23. Vrabcová-Nývltová -1:53,5, 55. Grohová (obě ČR) -4:23,2.


 

Právě se děje

před 14 minutami

Ve Strakonicích kvůli Ústavnímu soudu opakovaly volby. Původní vítěz ještě posílil

Opakované obecní volby ve Strakonicích vyhrálo hnutí Strakonická Veřejnost. Získalo 64,72 procenta hlasů, což znamená 17 mandátů v 21členném zastupitelstvu. Strakonická Veřejnost tak ještě zvýraznila své vítězství v porovnání s řádnými volbami v říjnu 2018.

Tehdy ji podpořilo 51,1 procenta voličů. Jeden z neúspěšných kandidátů Karel Jánský (Změna pro Strakonice) ale podal stížnost, že v radničním zpravodaji, na výlepových plochách i sloupech lamp byla Strakonická Veřejnost zvýhodněna. Ústavní soud nakonec rozhodl, že se volby zopakují.

Do zastupitelstva se kromě Strakonické Veřejnosti dostaly ještě dva subjekty. 3Koalice pro silné Strakonice získala tři a Jihočeši 2012 jeden mandát. Volební účast činila 48 procent. V opakovaných volbách usilovalo o podporu deset subjektů. Poprvé kandidovalo i hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího. Podpořilo jej 3,32 procenta voličů.

Další zprávy