MS v klasickém lyžování

Němečtí skokani obhájili na MS zlato na velkém můstku, Češi 11.

Němečtí skokani na lyžích obhájili na mistrovství světa titul v soutěži družstev na velkém můstku. V těsném souboji porazili stejně jako před dvěma lety Rakousko, bronz získalo Polsko. Český tým ve složení Vojtěch Štursa, Viktor Polášek, Filip Sakala a Čestmír Kožíšek nepostoupil do druhého kola a obsadil jedenácté místo.

Karl Geiger, Markus Eisenbichler, Severin Freund a Pius Paschke vedli v domácím prostředí v Oberstdorfu už po prvním kole a zlato uhájili i ve finále. Rakušany porazili o 11,1 bodu a titul na velkém můstku získali počtvrté v historii. Třetí Polsko ztratilo 15,4 bodu.

Osmadvacetiletý Geiger tak na šampionátu získal čtyři cenné kovy. Dnešním triumfem navázal na zlato ze soutěže smíšených družstev, v němž se radoval i Eisenbichler, v individuálních závodech bral stříbro na středním a bronz na velkém můstku.

Štafeta běžkyň na lyžích byla na MS osmá, vyhrály Norky

České běžkyně na lyžích zajely na mistrovství světa nejlepší štafetu od Sappora 2007. Čtveřice Kateřina Razýmová, Petra Nováková, Kateřina Janatová a Petra Hynčicová skončila v Oberstdorfu osmá. Na světový trůn se v závodě na 4×5 kilometrů vrátily Norky, tentokrát ve složení Tiril Udnes Wengová, Heidi Wengová, Therese Johaugová a Helene Marie Fossesholmová. Naopak selhaly obhájkyně titulu Švédky, které obsadily až šesté místo.

Štafetu skvěle rozjela Razýmová, která po prvním klasickém úseku předala na prvním místě. Nováková se snažila udržet Norky Heidi Wengové a Rusky Julie Stupakové, ale v závěru prvního dvouapůlkilometrového okruhu odpadla a v tom druhém jí došly síly. Propadla se na osmé místo. O další příčku pak klesla Janatová, ale finišmanka Hynčicová dostala Češky na osmé místo před Kanadu. V elitní desítce byly na MS Češky naposledy před čtrnácti lety, kdy ještě s Kateřinou Neumannovou obsadily pátou příčku.

Indráčková postoupila na MS do závodu skokanek na středním můstku

Pouze Karolína Indráčková se na mistrovství světa v klasickém lyžování představí v závodě na středním můstku. V dnešní kvalifikaci v Oberstdorfu obsadila 30. místo, další české skokanky Štěpánka Ptáčková, Klára Ulrichová a Veronika Jenčová se do postupové čtyřicítky nevešly.

Indráčková skočila 86 metrů a navázala na bodované umístění z posledního závodu Světového poháru v Rašnově. To se naopak nepovedlo Ulrichové, která letos v SP už čtyřikrát bodovala a figuruje v průběžném pořadí seriálu ještě o místo před Indráčkovou. Dnes skočila 73 metrů a obsadila 48. místo.

Ptáčkovou, která skočila 71,5, dělilo na 42. místě od postupu 4,5 bodu. Jenčová byla s pokusem dlouhým 71 metrů padesátá.

Kvalifikaci ovládla vítězka posledního závodu SP Sara Takanašiová z Japonska s pokusem 103 metrů. Vedoucí žena seriálu Nika Križnarová ze Slovinska byla pátá (98,5 m).