Nováková v minitour třiadvacátá, Lillehammer ovládli Norové

7. 12. 2014 11:48
Běžkyně na lyžích Petra Nováková obsadila v třídenním miniturné Světového poháru v Lillehammeru 23. místo.
Petra Nováková.
Petra Nováková. | Foto: ČTK

Lillehammer - Běžkyně na lyžích Petra Nováková obsadila v třídenním miniturné Světového poháru v Lillehammeru 23. místo a postarala se o nejlepší český výsledek. Jako třicátá bodovala ještě Eva Vrabcová-Nývltová, nejlepší muž Lukáš Bauer dokončil závěrečný stíhací závod na 32. místě. Turné zcela ovládli domácí Norové - ženy obsadily první čtyři místa, muži dokonce pět, vítězi se stali lídři SP Marit Björgenová a Martin Johnsrud Sundby.

Nováková po sobotní životní desáté příčce na volné pětce odstartovala do stíhacího závodu na 10 kilometrů klasicky jako třináctá a v dvojnásobně hodnoceném konečném pořadí tour se udržela na bodované pozici. Eva Vrabcová-Nývltová se naopak na do hodnocené třicítky probila z výchozího 44. místa.

"Já si po včerejšku dala za cíl, že i když se propadnu, nebudu si s tím lámat hlavu, protože je to klasika a navíc tady v těch kopcích. Do těch stoupáků se to musím ještě pořádně naučit," uvedla Nováková v tiskové zprávě českého svazu. "Už to bylo takový tahavý, nemohla jsem si jet to svoje, jely jsme ve skupince a nevěděla jsem, co si můžu dovolit. Jestli můžu zrychlit, nebo mám jet za nima. Do třicítky je to fajn," řekla.

Björgenová v závěrečném finiši o šest desetin sekundy uhájila vedení před sobotní vítězkou Therese Johaugovou, která dnes byla ve stopě ze všech nejrychlejší. Třetí skončila Heidi Wengová.

Bauer byl po pátečním sprintu a sobotní volné desítce 33. s mankem téměř půldruhé minuty na vedoucího Nora Finna Haagena Krogha a na trati 15 km klasicky si alespoň o místo polepšil. Krogh neudržel dvacetisekundový náskok na Sundbyho a dojel druhý před Sjurem Röthem. Bauer za vítězem zaostal o minutu a 53 sekund, Martin Jakš dorazil do cíle jako 37. v pořadí.

Světový pohár v běhu na lyžích v Lillehammeru (Norsko):

Ženy - stíhací závod na 10 km klasicky:

1. Björgenová 28:19,7, 2. Johaugová -0,6, 3. Wengová -12,3, 4. Östbergová (všechny Nor.) -1:38,3, 5. Kallaová (Švéd.) -1:50,9, 6. Hagaová -1:55,3, 7. Fallaová (obě Nor.) -2:00,8, 8. Pärmäkoskiová -2:13,1, 9. Niskanenová (obě Fin.) -2:13,3, 10. Kowalczyková (Pol.) -2:15,6, ...23. Nováková -3:02,5, 30. Vrabcová-Nývltová (obě ČR) -3:20,1.

Průběžné pořadí SP (po 6 z 27 závodů): 1. Björgenová 519 b., 2. Johaugová 388, 3. Wengová 304, 4. Östbergová 296, 5. Kallaová 230, 6. Fallaová 217, ...24. Nováková 61, 54. Vrabcová-Nývltová 8.

Muži - stíhací závod na 15 km klasicky.

1. Sundby 39:48,2, 2. Krogh -16,6, 3. Röthe -36,5, 4. Golberg -37,5, 5. Tönseth (všichni Nor.) -43,7, 6. Halfvarsson (Švéd.) -48,5, 7. Heikkinen (Fin.) -50,9, 8. D. Cologna (Švýc.) -51,2, 9. Dyrhaug (Nor.) -51,9, 10. Harvey (Kan.) -52,5, ...32. Bauer 1:53,0, 37. Jakš -2:11,0, 58. Razým -3:22,0, 81. Gräf -5:25,5, 86. Knop -6:36,3, 90. Kordač (všichni ČR) -7:32,2.

Průběžné pořadí SP (po 6 z 27 závodů): 1. Sundby 391 b., 2. Krogh 309, 3. Golberg 230, 4. Röthe 203, 5. Halfvarsson 194, 6. Tönseth 178, ...57. Jakš 15, 69. Bauer 6.