Nováková v Lillehammeru překvapila desátým místem

6. 12. 2014 12:27
Běžkyně na lyžích Petra Nováková zaznamenala desátým místem v Lillehammeru nejlepší výsledek kariéry ve Světovém poháru. Závod na pět km volně vyhrála Norka Therese Johaugová.
Petra Nováková v Lillehammeru vybojovala své nejlepší umístění ve Světovém poháru | Foto: Reuters

Lillehammer - Běžkyně na lyžích Petra Nováková zaznamenala desátým místem v Lillehammeru nejlepší výsledek kariéry ve Světovém poháru. Závod na pět kilometrů volnou technikou v rámci minitour vyhrála Norka Therese Johaugová o pouhé tři desetiny sekundy před Marit Björgenovou.

"Jsem nadšená. Chtěla jsem bodovat a desítku jsem fakt nečekala," řekla Nováková v telefonickém rozhovoru ČTK. Po závodu poprvé zažívala zvýšený zájem médií. "Já se ani nemůžu vyjet, protože pořád někdo volá," doplnila s úsměvem.

Jednadvacetiletá závodnice Slovanu Karlovy Vary bodovala mezi elitou v SP teprve pošesté v kariéře, ale počtvrté v této sezoně za sebou. Nejlépe dosud skončila devatenáctá před rokem ve sprintu v Lenzerheide. "Před sezonou jsem si dala cíl, že chci bodovat, ale na desítku jsem teda nemyslela," řekla Nováková.

Pětku v Lillehammeru rozjela Nováková výborně. Od začátku se pohybovala v elitní desítce a 1200 metrů před cílem ještě figurovala na šesté pozici, ale nakonec se mírně propadla. "Dala jsem do toho maximum," řekla studentka forenzní analýzy na chemicko-technologické fakultě. Na vítěznou Johaugovou ztratila 33 vteřin.

Nováková vydřela každé stoupání a trošku se bála ve sjezdech. "Bylo to umrzlé, jelo to rychle a v zatáčkách člověk nevěděl, jestli se vyseká, nebo to vytočí, jak bolela stehna," řekla. Závod zvládla bez komplikace a podél trati slyšela, že jede výborně. "Věděla jsem, že se peru o přední místa, ale pětka je krátká a nedá se taktizovat."

Další české běžkyně už nebodovaly. Eva Vrabcová-Nývltová byla šestatřicátá, Sandra Schützová 76. a Karolína Grohová zaběhla 92. čas.

Muži vyrazí na trať 10 km volně ve 13:00.

Aktualizovala...

Světový pohár v běhu na lyžích v Lillehammeru (Norsko):

Ženy - 5 km volně:

1. Johaugová 12:33,7, 2. Björgenová -0,3, 3. Wengová (všechny Nor.) -10,9, 4. Kallaová (Švéd.) -11,3, 5. Hagaová -22,7, 6. Hagenová -24,9, 7. Östbergová (všechny Nor.) -30,5, 8. Čekalevová (Rus.) -31,1, 9. Ingemarsdotterová (Švéd.) -31,7, 10. Nováková -33,0, ...36. Vrabcová-Nývltová -57,5, 76. Schützová -1:38,7, 92. Grohová (všechny ČR) -2:21,5.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 27 závodů): 1. Björgenová 276 b., 2. Johaugová 178, 3. Östbergová 159, 4. Wengová 138, 5. Fallaová (Nor.) 119, 6. Višnarová (Slovin.) 117, ...18. Nováková 45, 58. Vrabcová-Nývltová 1.

13:00 muži - 10 km volně.