Novák byl druhý v závodě Evropského poháru na 15 km volně na Vysočině

5. 1. 2019 14:38
Nejlepší český běžec na lyžích Michal Novák obsadil druhé místo v závodě na 15 kilometrů volnou technikou v Evropském poháru OPA v Novém Městě na Moravě. Na vítězného Francouze Robina Duvillarda ztratil 3,1 sekundy. V závodě žen na 10 kilometrů byla nejrychlejší vítězka pátečního sprintu Němka Antonia Fraebelová. Nejlepší z českých závodnic Kateřina Janatová skončila sedmá. V závodě žen do dvaceti let na pět kilometrů vyhrála Barbora Havlíčková.
Český běžec na lyžích Michal Novák.
Český běžec na lyžích Michal Novák. | Foto: SL ČR/Jiří Bošek

Novák se držel celý závod druhý za Duvillardem se ztrátou necelých třinácti sekund. Navzdory zrychlení v posledním okruhu už ztrátu nezlikvidoval.

"Snažil jsem v závěru podržet tempo. Chyběly mi ale v těžkých podmínkách síly. Těžko se předjíždělo, neboť byla vyjeta jen jedna rychlá stopa a na krátkém okruhu bylo na trati hodně závodníků. Mimo stopy jsem se bořil a nemohl se opřít do lyží," řekl novinářům v cíli Novák, který ladí formu na mistrovství světa. Zatím se nerozhodl, zda bude startovat v nedělním závodě o Zlatou lyži, nebo dá přednost odpočinku.

Teprve osmnáctiletá Havlíčková potvrdila v kategorii do dvaceti let roli favoritky. V úvodním dílu Evropském poháru před vánočními svátky vyhrála oba závody v Itálii a svoji suverenitu potvrdila i v Novém Městě. Přitom ji v závěru roku trápily zdravotní problémy, které ještě zkomplikovaly bolesti zad.

"Proto jsem dnešní vítězství nečekala. Ještě v předvečer závodu jsem na tréninku nemohla jet rychle a nevěděla, zda vůbec nastoupím. Dnešní závod byl pro mě hlavně psychickým bojem. Proto jsem ráda, že jsem vyhrála sama nad sebou a také nad soupeřkami," řekla Havlíčková.

V neděli jsou na programu závody klasickým způsobem. Na ženy čeká od 9:45 běh na 15 km a program v Novém Městě vyvrcholí od 11:45 závodem mužů na 20 km s hromadným startem o Zlatou lyži.

Evropský pohár OPA v běhu na lyžích v Novém Městě na Moravě (Žďársko):

Muži - 15 km volně: 1. Duvillard (Fr.) 33:17,8, 2. Novák (ČR) -3,1, 3. Buffard (Fr.) -10,1, .. 18. Rypl (ČR) -53,1.

Muži do 20 let - 10 km volně: 1. Moch (Něm.) 22:53,5, 2. Del Fabro (It.) -9,2, 3. Vermeulen (Rak.) -10,2,… 7. Lukeš -44,9, 13. Kozlovský -1:11,0, 16. Žalčík (všichni ČR) -1:22,4.

Ženy - 10 km volně: 1. Fraebelová (Něm.) 26:17,8, 2. Comarellaová (It.) -16,8, 3. Krehlová (Něm.) -31,2, …7. Janatová -1:00,2, 8. Hynčicová -1:20,2, 11. Sixtová -1:38,3, 13. Moravcová -1:57,6, 18. Tvarůžková -2:29,9, 19. Staňková (všechny ČR) -2:33,3.

Ženy do 20 let - 5 km volně: 1. Havlíčková (ČR) 12:02,5, 2. Hagerová (Něm.) -9,4, 3. Weberová (Švýc.) -10,6,… 15. Votočková -42,2, 27. Poulíková (obě ČR) -1:03,6.

před 11 minutami

Boeing vyplatí odškodné rodinám obětí dvou nehod stroje 737 MAX

Americký výrobce letecké techniky Boeing odškodní rodiny 346 lidí, kteří zahynuli při haváriích dvou letadel typu 737 MAX v Etiopii a Indonésii. Poškozeným vyplatí 144 500 dolarů (3,4 milionu korun), uvedla dnes společnost v prohlášení.

Padesátimilionový fond, který vznikl letos v červenci a z něhož chce Boeing pozůstalé vyplatit, začne okamžitě přijímat žádosti od pozůstalých. Částka bude uvolněna nezávisle na žalobách, kterým firma kvůli haváriím čelí. Odškodnění si rodiny mohou nárokovat do konce listopadu.

Letecká společnost také v červenci prohlásila, že hodlá vyhradit dalších 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) na podporu vzdělávání a hospodářství v obou zemích, kde k nehodám došlo.

Boeing 737 MAX 8 letecké společnosti Ethiopian Airlines spadl letos v březnu šest minut po startu z letiště zhruba 60 kilometrů od etiopské metropole Addis Abeba. Při nehodě zemřelo všech 157 lidí na palubě. Oběťmi byli lidé z 35 zemí, včetně čtyř Slováků.

Stejný stroj měl nehodu už loni v říjnu, kdy se letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 189 lidmi na palubě zřítilo po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy neštěstí nikdo nepřežil.