Klaebo a Nilssonová zopakovali na Tour de Ski sprinterské triumfy z úvodního dílu

1. 1. 2019 15:32
Norský lyžař Johannes Hösflot Klaebo a Švédka Stina Nilssonová vyhráli třetí etapu Tour de Ski, kterou byly sprinty volnou technikou ve Val Müstairu.
Johannes Hösflot Klaebo ovládl sprint ve Švýcarsku a drží se v čele Tour de Ski. | Foto: Reuters

Oba tak ve Švýcarsku navázali na sprinterské triumfy z úvodní etapy v Toblachu. Žádný z českých běžců nepostoupil z kvalifikace. Průběžné pořadí Tour vedou Klaebo a Američanka Jessica Digginsová.

Nejlépe si z české čtveřice vedla Sandra Schützová, které na 40. místě chybělo k postupu do vyřazovacích jízd dvě a půl sekundy. Kateřina Razýmová obsadila 52. pozici, Adam Fellner byl osmasedmdesátý a o čtyři místa předčil Petra Knopa.

Podle Schützové byla trať sprintu hodně náročná a měla z ní respekt. "Po dlouhé táhlé nakloněné rovině v protivětru přišlo velmi prudké stoupání, přechod do těžkého sjezdu s esíčkem následovaný pumptrackem do zatáčky a znovu. Trochu jsem se bála, technické pasáže mi většinou moc nesedí, ale nakonec si myslím, že jsem si právě v nich poradila dobře," uvedla na webu lyžařského svazu.

Připustila, že v prvním kole jela možná až příliš vlažně. "Otázkou je, pokud bych jela rychleji, jestli by mi pak síly nechyběly jinde. Na celé trati nebyl prostor, kde by člověk mohl polevit. Věřím, že dříve nebo později se mi povede tu bodovanou třicítku prolomit," řekla Schützová.

Fellner litoval, že s Knopem startovali později a měli pomalejší sníh. "Podobnou trať se skoky a tak prudkým výjezdem jsem absolvoval poprvé. Vůbec jsem nevěděl, jaké to při závodě bude," přiznal. "Ve sprintu je mým cílem ztratit co nejméně, to se dnes úplně nepovedlo. V Toblachu jsem nejel sprint úplně špatně, očekával jsem opět umístění kolem 60. pozice. S výsledkem proto nejsem spokojený. I když nejsem sprinter, byl bych rád o pár vteřin vpředu," komentoval svůj výkon Fellner.

Oba vítězové byli znovu suverénní, ve finále vyhráli s více než dvouvteřinovým náskokem. Nilssonová triumfovala před dvojicí Američanek: cílová fotografie přiřkla druhé místo Sophii Caldwellové, třetí Digginsová se posunula do čela seriálu. Bruslařský sprint vyhrála Nilssonová v SP už pojedenácté.

S odstupem 2,35 sekundy za dvaadvacetiletým olympijským vítězem Klaebem dojel na 1400 metrů dlouhé trati Ital Federico Pellegrino. Souboj o třetí místo pro sebe o setinu rozhodl ruský vítěz předchozí etapy Sergej Usťugov.

V úvodním sprintu Tour de Ski bodovali v sobotu v Toblachu tři čeští reprezentanti. Do elitní třicítky se dokázali probojovat Jan Pechoušek, Tereza Beranová a Kateřina Janatová, všichni ale následně podle plánu odjeli z Itálie domů.

Tour de Ski se nyní přesune do Německa. Ve středu jsou v Oberstdorfu na programu závody klasickou technikou s hromadným startem.

Závody SP a Tour de Ski v běhu na lyžích ve Val Müstairu (Švýcarsko) - sprint na 1,4 km volnou technikou:

Muži: 1. Klaebo (Nor.) 3:03,78, 2. Pellegrino (It.) -2,35, 3. Usťugov (Rus.) -3,07, 4. Jouve (Fr.) -3,08, 5. Iversen -3,61, 6. Skar (oba Nor.) -43,00, …v kvalifikaci 78. Fellner, 82. Knop (oba ČR).

Průběžné pořadí Tour de Ski (po 3 ze 7 etap): 1. Klaebo 34:44,1, 2. Usťugov -12,0, 3. Bolšunov (Rus.) -25,1, 4. Iversen -45,6, 5. Skar -58,5, 6. Jouve -1:12,9, …62. Knop -3:45,6, 68. Fellner -3:58,4.

Průběžné pořadí SP (po 12 z 32 závodů): 1. Bolšunov 476, 2. Iversen 416, 3. Klaebo 402, 4. Halfvarsson (Švéd.) 348, 5. Tönseth 345, 6. Röthe (oba Nor.) 344, …86. Novák 7, 88. Pechoušek (oba ČR) 6.

Ženy: 1. Nilssonová (Švéd.) 3:31,91, 2. Caldwellová, 3. Digginsová (obě USA) obě -2,27, 4. Östbergová -3,54, 5. Fallaová -4,58, 6. L. Wengová (všechny Nor.) -20,73, …v kvalifikaci 40. Schützová, 52. Razýmová (obě ČR).

Průběžné pořadí Tour de Ski (po 3 ze 7 etap): 1. Digginsová 28:25,6, 2. Östbergová -1,1, 3. Něprjajevová -15,1, 4. Bělorukovová (obě Rus.) -31,8, 5. Ingemarsdotterová (Švéd.) -51,9, 6. Nilssonová -52,0, …37. Schützová -3:08,5, 44. Razýmová -3:28,2.

Průběžné pořadí SP (po 12 z 32 závodů): 1. Johaugová (Nor.) 600, 2. Östbergová 552, 3. Pärmäkoskiová (Fin.) 483, 4. Nilssonová 440, 5. Anderssonová (Švéd.) 409, 6. Něprjajevová 397, …74. Beranová 5, 77. Janatová (obě ČR) 2.