Ostrava - Začátkem letošního roku byla v Ostravě otevřena nová hala, v níž se o tomto víkendu uskuteční halové mistrovství republiky v atletice. O její využití se zajímají nejen atleti, ale i řada dalších sportovních odvětví.
Pohled do nitra tohoto moderního sportovního stánku, který od světové atletické federace obdržel certifikaci I. třídy, umožnil Aktualně.cz rozhovor s místopředsedou Českého atletického svazu Oldřichem Zvolánkem.
A.cz Proč došlo k výstavbě haly a kolik času od nápadu až po její otevření uplynulo?
Vítkovice byly vždy baštou atletiky, ať už v bývalé federální či nynější české republice, o Moravě nemluvě. Od roku 1976 stála v Ostravě přetlaková hala s původní životností šest let, ale díky péči přežila až do roku 1993, kdy pod velkou zátěží mokrého jarního sněhu povolila „ve švech“ a spadla. Opravit už nešla a vlastně od té doby bojovali vítkovičtí atleti o novou halu. Vzniklo několik projektů, ať už na stavbu nové přetlakovky či haly typu „stodola“ bez jakéhokoliv zázemí nebo haly typu velká aréna pro šest tisíc diváků. Nebyla však vůle a hlavně finanční prostředky, teprve v roce 2010 se začalo konkrétně jednat a projektanti vytvořili návrh, který bylo možno realizovat. Díky neustálému tlaku na město byla stavba haly schválena, stánek především pro atletiku se stal realitou.
Kdo výstavbu financoval a s jakou případnou návratností se počítá?
Z celkové částky 368 milionů korun má 70 procent krýt příspěvek z Evropské unie a zbývajících 30 procent město. S návratností investovaných prostředků se nedá počítat, stejně jako u všech sportovních zařízení tohoto typu. Města musejí na provoz přispívat.
Jak je hala velká, jakou má diváckou kapacitu a co všechno lze v ní nalézt a využít?
Hala má takové rozměry, aby v ní mohla být instalována šestidráha dlouhá 200 metrů, s ideálním poloměrem zatáček a jejich klopením. V rovince je osm drah dlouhých 60 metrů na hladký sprint a překážky. Dále jsou v hale rozmístěny sektory na skok daleký a trojskok, doskočiště na výšku, skok o tyči a vrhačský sektor. Dobudovává se prostor pro tréninky disku, oštěpu i kladiva. Divácká kapacita je 1026 sedících diváků, kteří mají zajištěn veškerý komfort.
Je v ní něco výjimečného, co jiným srovnatelným halám chybí?
Určitě je to tunel dlouhý 125 metrů, který má šest drah, doskočiště na dálku i výšku a výborně vybavenou posilovnu. Tím je vlastně vyřešen problém s rozcvičováním atletů před závody. Hala má skvělé parametry a od Světové atletické federace obdržela certifikaci I. třídy.
Odpovídá i její zázemí k pořádání mezinárodních soutěží?
Odpovídá požadavkům na pořádání mezinárodních závodů typu evropských „permit“ mítinků, což jsou akce na pozvání. Patří mezi ně například i tradiční Odložilův memoriál. Vybraným atletům se nabídne určitá částka za startovné, zaplatí se jim cestové i ubytování a za umístění do šestého místa obdrží prize money, které se za vítězství pohybují kolem tří set dolarů. Záleží na výkonnostní úrovni atleta, takže celkové náklady jsou různé. Nejprve však musíme o uspořádání takového mítinku požádat Evropskou asociaci, která nám sdělí, jak velkou výdajovou částku musíme garantovat. S touto evropskou halovou tour nemáme samozřejmě žádné zkušenosti, ale do dvou let chceme takovou akcí uspořádat. Jaké závody se nám podaří do haly dostat ukáže až budoucnost. Určitě to však nebude například mistrovství Evropy, protože hala nesplňuje základní požadavek, kterým je kapacita nejméně tři tisíce diváků.
Jak často bude hala využívána, kým a co všechno by se v ní mělo pořádat?
Hala je využívána denně. Už v ní trénovali například čtvrtkař Maslák, tyčkař Balner či sprinterka Svačinová. Přijelo i několik předních slovenských atletů s odůvodněním, že ostravská hala je lepší, než jejich bratislavská. Chtějí si ji vyzkoušet i další špičkoví atleti, a to nejen na tréninky, ale i na soustředění. Cestu k ní už našli i hokejisté z vedlejší Ostravar Arény, profesionální i dobrovolní hasiči, fotbaloví rozhodčí, ale také subjekty, které potřebují, aby jejich zaměstnanci získali potřebnou fyzičku pro své povolání.
Co už má hala za sebou a jaký, aspoň nejbližší, program má před sebou?
Každý víkend se v ní konají atletické závody různého typu od oddílových přeborů až po městské či krajské. Uskutečnila se zde i mezinárodně obsazená Ostravská laťka a dokonce i přebory Katovické oblasti za účasti pět set polských atletů. Po víkendovém halovém mistrovství republiky se v březnu uskuteční ještě různé žákovské soutěže, včetně meziměstského utkání Praha – Bratislava – Brno – Ostrava. O využití haly se zajímají nejen atleti, ale také tenisté, stolní tenisté, badmintonisté a florbalisté. Příští rok se v ní uskuteční mistrovství Evropy v krasobruslení.