Nevidomého lezce čekají tři dny ve stěně

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
16. 7. 2007 22:00
Nevidomý horolezec Jan Říha poleze tři dny pověstnou kolmou stěnu El Capitan v Kalifornii
Jan Říha bude v USA ve stěně tři dny. Musel se proto seznámit se závěsnou postelí, na níž stráví na skále dvě noci.
Jan Říha bude v USA ve stěně tři dny. Musel se proto seznámit se závěsnou postelí, na níž stráví na skále dvě noci. | Foto: www.singingrock.cz

Praha - Kalifornský národní park Yosemite přitahuje horolezce z celého světa. Zejména El Capitan, přes kilometr dlouhá kolmá žulová stěna nebo masivní žulový monolit Half Dome.

Převislé, spárové a extrémně dlouhé terény budí i u zkušených lezců respekt. V srpnu je chce zdolat Čech Jan Říha, nevidomý horolezec. Má se tak stát v rámci expedice On the Sun, kterou pořádá lezecká agentura Singing Rock.

V čem je expedice do USA pro vás mimořádná?
Jedná se o těžké lezení s velkým stupněm obtížnosti, jsou tam spáry a je to dost strmé, převislé a dlouhé. No a taky cestuji poprvé do Ameriky, poprvé letím letadlem.

Proslulá stěna El Capitan v kalifornských Yosemitech.
Proslulá stěna El Capitan v kalifornských Yosemitech. | Foto: www.singingrock.cz

Takovéto strmé dlouhé stěny jste ještě nelezl. Co jste se musel naučit?
Oživoval jsem si lezení spár, čištění délky, tedy vyndávání skob, klíněnců, friendů.

Jak všechny ty věci ve skále najdete, když jste nevidomý?
Vede mě lano. Takže bych k těm skobám stejně musel vylézt, a když už tam jsem, tak to i vyndám.

Jste již poměrně zkušený horolezec. Co ještě pro vás bude nové?
Poprvé polezu takhle dlouhou cestu. Máme ve stěně strávit tři dny, spát budeme na závěsné posteli, která se upevní na skále skobami. No a také poprvé cestuji do Ameriky a poprvé letím letadlem.

V čem bude výstup pro vašeho prvolezce jiný, když bude mít na laně nevidomého parťáka?
Možná mi podrobněji popíše cestu, poradí chyt. Budeme muset i traverzovat. Tam, kde mě lezec přede mnou neuvidí, dá mi do skály jištění.

Jaký má nevidomý horolezec z lezení prožitek?
Úplně stejný jako člověk, který vidí. Akorát že ten se rozhlédne po kraji, my spíše posloucháme. Jak šumí lesy, zpívají ptáci

Na Dráteníku na Vysočině se Jan Říha učil traverzovat nebo čistit délku, tedy sbírat skoby ze skály.
Na Dráteníku na Vysočině se Jan Říha učil traverzovat nebo čistit délku, tedy sbírat skoby ze skály. | Foto: www.singingrock.cz

Proč se vlastně expedice jmenuje On the Sun?
Jede se do slunné Kalifornie, chceme tím navíc sdělit, že i nevidomí vnímají slunce. Nevidí ho, ale cítí, jak hřeje. Na skále je to velmi intenzivní pocit.

Obáváte se něčeho na americké expedici?
Ne, to se více bojím vystrčit nos na silnici, aby mě něco nepřejelo.

Kde vlastně leží hranice možností vás, nevidomého horolezce?
To nevím. Americkou expedicí bych je zase o něco posunul, což by mi udělalo velkou radost.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

V texaském Austinu někdo zastřelil tři lidi, policie pátrá po podezřelém

Policie v texaském Austinu v neděli pátrala po 41letém muži v návaznosti na střelecký incident, při kterém přišly o život tři oběti. Podezřelý byl považován za nebezpečného, panovala obava, že by mohl vzít rukojmího. O událostech informovaly agentury Reuters a AP.

"Zdá se, že jde o izolovanou událost v domácnosti, obyvatelstvu nebezpečí nehrozí," uvedla austinská policie. Její šéf Joseph Chacon ale také vyjádřil obavu, že by hlavní podezřelý "mohl případně vzít rukojmího a sám se někde ukrývat a čekat, než odejdeme". Policie obyvatele vyzývala, aby se vyhýbali oblasti na severozápadě města, kde se střelba odehrála. Lidé z dané oblasti pak neměli vycházet na ulici.

Na místě podle svědků zasahovalo více policejních jednotek a sanitky, uvedla agentura AP. Při střelbě přišli o život dvě ženy latinskoamerického původu a jeden muž tmavé pleti. "Zatím nemáme informace o dalších obětech," uvedly zdravotnické úřady.

Údajný pachatel Stephen Broderick se podle Chacona s oběťmi znal, pozadí incidentu ale policejní velitel dále neosvětlil. Hledaného muže popsal jako černocha nižší postavy. Vyšetřovatelé nevěděli, zda uprchl v automobilu, pracovali ovšem s předpokladem, že je ozbrojený.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při nehodě vozu Tesla zahynuly dvě osoby, za volantem nikdo neseděl

Dva muži zemřeli při srážce vozu Tesla S se stromem nedaleko amerického města Houstunu. Podle místní policie v autě ale nikdo neseděl za volantem, informovala dnes agentura Reuters. Tesla ani úřady pro silniční bezpečnost nehodu nekomentovaly.

Podle místních médií se nehoda stala v sobotu. Vůz jel vysokou rychlostí, když nezvládl zatáčku a narazil do stromu. Po uhašení požáru policie našla ostatky dvou mužů - jeden seděl v přední části na sedadle spolujezdce a druhý v zadní části vozu.

Nehoda se stala v období, kdy se kvůli několika nehodám zvýšila pozornost vůči systému poloautomatického řízení americké automobilky. Americké silniční úřady prošetřují několik desítek nehod vozů Tesla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy