Nevidomého lezce čekají tři dny ve stěně

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
16. 7. 2007 22:00
Nevidomý horolezec Jan Říha poleze tři dny pověstnou kolmou stěnu El Capitan v Kalifornii
Jan Říha bude v USA ve stěně tři dny. Musel se proto seznámit se závěsnou postelí, na níž stráví na skále dvě noci.
Jan Říha bude v USA ve stěně tři dny. Musel se proto seznámit se závěsnou postelí, na níž stráví na skále dvě noci. | Foto: www.singingrock.cz

Praha - Kalifornský národní park Yosemite přitahuje horolezce z celého světa. Zejména El Capitan, přes kilometr dlouhá kolmá žulová stěna nebo masivní žulový monolit Half Dome.

Převislé, spárové a extrémně dlouhé terény budí i u zkušených lezců respekt. V srpnu je chce zdolat Čech Jan Říha, nevidomý horolezec. Má se tak stát v rámci expedice On the Sun, kterou pořádá lezecká agentura Singing Rock.

V čem je expedice do USA pro vás mimořádná?
Jedná se o těžké lezení s velkým stupněm obtížnosti, jsou tam spáry a je to dost strmé, převislé a dlouhé. No a taky cestuji poprvé do Ameriky, poprvé letím letadlem.

Proslulá stěna El Capitan v kalifornských Yosemitech.
Proslulá stěna El Capitan v kalifornských Yosemitech. | Foto: www.singingrock.cz

Takovéto strmé dlouhé stěny jste ještě nelezl. Co jste se musel naučit?
Oživoval jsem si lezení spár, čištění délky, tedy vyndávání skob, klíněnců, friendů.

Jak všechny ty věci ve skále najdete, když jste nevidomý?
Vede mě lano. Takže bych k těm skobám stejně musel vylézt, a když už tam jsem, tak to i vyndám.

Jste již poměrně zkušený horolezec. Co ještě pro vás bude nové?
Poprvé polezu takhle dlouhou cestu. Máme ve stěně strávit tři dny, spát budeme na závěsné posteli, která se upevní na skále skobami. No a také poprvé cestuji do Ameriky a poprvé letím letadlem.

V čem bude výstup pro vašeho prvolezce jiný, když bude mít na laně nevidomého parťáka?
Možná mi podrobněji popíše cestu, poradí chyt. Budeme muset i traverzovat. Tam, kde mě lezec přede mnou neuvidí, dá mi do skály jištění.

Jaký má nevidomý horolezec z lezení prožitek?
Úplně stejný jako člověk, který vidí. Akorát že ten se rozhlédne po kraji, my spíše posloucháme. Jak šumí lesy, zpívají ptáci

Na Dráteníku na Vysočině se Jan Říha učil traverzovat nebo čistit délku, tedy sbírat skoby ze skály.
Na Dráteníku na Vysočině se Jan Říha učil traverzovat nebo čistit délku, tedy sbírat skoby ze skály. | Foto: www.singingrock.cz

Proč se vlastně expedice jmenuje On the Sun?
Jede se do slunné Kalifornie, chceme tím navíc sdělit, že i nevidomí vnímají slunce. Nevidí ho, ale cítí, jak hřeje. Na skále je to velmi intenzivní pocit.

Obáváte se něčeho na americké expedici?
Ne, to se více bojím vystrčit nos na silnici, aby mě něco nepřejelo.

Kde vlastně leží hranice možností vás, nevidomého horolezce?
To nevím. Americkou expedicí bych je zase o něco posunul, což by mi udělalo velkou radost.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Firma, které unikla palivo do řek na Sibiři u Norilska, se odvolá proti pokutě

Ruská společnost Norilsk Nickel, která patří k největším těžařům niklu na světě, se chce odvolat proti rekordní pokutě téměř 148 miliard rublů (asi 49 miliard Kč). Firmě ji vyměřila vládní agentura na ochranu přírody Rosprirodnadzor, a to za škodu při květnovém úniku ropných látek u Norilska. Firma je však nadále ochotna zaplatit odstranění způsobených škod, uvedla dnes agentura TASS. Po oznámení firmy cena jejích akcií na moskevské burze vzrostla o dvě procenta.

Norilsk Nickel podle listu Kommersant zpochybnil metodiku výpočtu pokuty, a sice to, že úřad použil koeficient určený znečišťovatelům, kteří nepomáhají při nápravě škod, což nebyl případ firmy Norilsk Nickel.

"Škoda na životním prostředí a likvidace následků havárie jsou dva různé pojmy. Pokud je společnost připravena dokázat u soudu, že není viníkem, má na to právo. My jsme ale viděli následky havárie, zaznamenali jsme všechny ukazatele a Rosprirodnadzor spočítal způsobené škody," řekl ministr podle agentury TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy