Češi by mohli stanout na K2 ve čtvrtek

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
16. 7. 2007 13:38
Po více jak dvaceti letech by zase mohl stanout na K2 Čech. Možná již ve čtvrtek.
Sulovského expedice na K2: hromadné foto v základním táboře.
Sulovského expedice na K2: hromadné foto v základním táboře. | Foto: Expedice Leopolda Sulovského

Ledovec Baltoro - Počasí si s horolezci zahrává, dlouho proklamovaná středa jakožto vrcholový den zřejmě padla, k pokusu o dobytí K2 by mělo dojít ve čtvrtek.

Expedice Leopolda Sulovského již nicméně zaznamenala první úspěch. Tři její členové, Radim Slíva, Pavol Lupták a Zdeněk Hrubý vystoupili ve čtvrtek po poledni na vrchol Broad Peak.

V devět hodin večer v pořádku dorazili zpět do třetího výškového tábora a druhý den pokračovali do základního tábora, neboli base campu (BC).

Foto: Aktuálně.cz
Expedice na K2 exkluzivně na Aktuálně.cz
Ostravská expedice Leopolda Sulovského míří na nejtěžší osmitisícovku světa - K2. Sledujte jejich putování, vtipně komentované členy výpravy a opatřené fotkami Romana Langra.

Cesta k zakletému rameni

Mezitím Leopold Sulovský, Josef Lukáš a Radovan Marek posunuli fixní lana zase blíže rameni K2, které jako by bylo pro Čechy zakleté. Sulovského expedice na něj nedosáhla před dvěma lety a i tentokrát odolává déle, než se předpokládalo.

"Dofixovali jsme to já, Polda a Galoš cca do 7700 metrů cca m, chybí 200 metrů, ty se dodělají  v úterý nebo ve středu," informuje ze základního tábora Josef Lukáš.

Poslední skupina, Libor Uher, Roman Langr, Kamil Bortel a Milan Sedláček  mají za sebou víkendové lezení stěnou za nepříznivého počasí. V pondělí šťastně dorazili do C3. Nyní chtějí dokončit cestu k C4. "Ten by měl být na ramenu na ramenu ve výšce 7900-8060 metrů," říká Lukáš.

Horolezci na sněhovém platu pod C3.
Horolezci na sněhovém platu pod C3. | Foto: Expedice Leopolda Sulovského

Sulovského tým chce zvýšit své šance na dobytí K2 spoluprácí s Američany a Rusy.

"Podle dohody vyšlou Rusové čtyři nejlepší boříky a Amíci budou stoupat ve třech lidech. Takže by se na rameni K2 mělo sejít asi 11 lidí. Pak se budeme pokoušet společně prorazit stopu z ramene na vrchol," nastiňuje další postup Libor Uher.

Skupina, která vystoupila na Broad Peak, se zřejmě vyřadila z možnosti  zdolat letos nejtěžší horu světa.  Odpočatí natolik, aby mohli znovu do stěny, budou totiž až  kolem čtvrtka, kdy má končit dobré počasí.

Jestli vůbec by česká expedice vysílala na vrchol "druhou vlnu", pak by jí byla Sulovského skupina, neboť by na ní přišla řada.

"Ze základního tábora musíme vypadnout 27. července. Takže na to mají kluci z Broad Peaku jen týden, ale nic není
vyloučeno. Otázka je, jestli budou mít ještě dost sil se tam znovu do té výšky vyhrabat. Otázkou je taky psychická motivace," říká k tomu Uher.

Čtvrtek, 15 hodin: Výstup online na Aktuálně

Jeho skupinka však vyrážela v sobotu do stěny plna odhodlání.

"Jsme odpočatí a dostatečně nadržení. Všichni zdraví a cítíme velkou odpovědnost. Už se nemůžeme dočkat, jsme napnutí jako guma z trenek," vzkazuje Libor Uher.

Ve čtvrtek od 15 hodin by měl internetový deník Aktuálně.cz začít přinášet online zprávy o dění těsně pod vrcholem K2, nezradí-li v těchto extrémních podmínkách vysílačky, kterými horolezci ve stěně budou komunikovat s kamarády v základním táboře.

V tuto dobu mají čtenáři rovněž možnost pokládat členům expedice přítomným v base campu otázky v rámci online chatu. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy