Lezec Říha: Hlubin se nebojím. Nevidím je

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
15. 3. 2007 0:00
Praha - Jan Říha, třicetiletý rodák z Olbramovic, je zkušený horolezec a zdolal lecjaký vrchol, včetně Mont Blancu. Žádný z nich neviděl.
Na Dráteníku na Vysočině se Jan Říha učil traverzovat nebo čistit délku, tedy sbírat skoby ze skály.
Na Dráteníku na Vysočině se Jan Říha učil traverzovat nebo čistit délku, tedy sbírat skoby ze skály. | Foto: www.singingrock.cz

Z výstupů v roce 2006

Calanques (Kalanky)
Oblast Ecole du Semaphore:

Classious 4c (slanění)
Pif pouf 5b+
Ventripete 5c+
Mandragore 6a/6b
Assez de paroles, des actes 6b+

Oblast Les Jardins:

Les Premiers Pas 6b+
Camille et Clémentine 6a
Emeline 6b

V záhlaví svých internetových stránek má motto "Je neuvěřitelné, na čem je ochoten stát - asi je to tím, že na to nevidí".

Když vám líčí problémy, které nyní má, netýkají se ani zdaleka toho, že je nevidomý. Ty problémy jsou od života s handicapem na míle vzdáleny.

"Letošní zima byla hrozná. Chtěl jsem lézt kolmé ledy, ale byly roztáté. A loni když to šlo, tak jsem měl namoženou šlachu. Teď jsem se vrátil předčasně z Tater. Kvůli vysokým teplotám hrozilo, že by mohly padat laviny, takže se nedalo moc lézt."

Když je zima, má být podle něj opravdu zima: "Zimní lezení je také nádherné a letos jsem si ho příliš neužil." Za poslední pořádnou akci proto považuje listopadové skalní lezení v okolí Marseille, včetně známé skalní oblasti Les Calanques ("Kalanky").

Lezení je můj život

Narodil se s vadou zraku, ale již od základní školy se vrhnul do světa sportu. Věnoval se lyžování, plavání a atletice. Postupně mu učarovaly hlavně hory a lezení.  Sjíždí také řeky, zasněžené horské svahy a jezdí v tandemu na kole. Je pravým ztělesněním pořekadla "Když se chce, všechno jde".

Na první pohled by v něm dobrodruha hledal málokdo. Po vyučení na odborném učilišti pro zrakově postiženou mládež nastoupil do Kanceláře Prezidenta republiky jako samostatný referent. Zaměstnancem Pražského hradu je doposud.

Ovšem jak to jen jde, utíká s batohem a přáteli do hor. Říká, že lezení je jeho život.

Tvrdí, že pro handicapovaného člověka není až takový problém zdolávat nástrahy lezení jako najít si kamarády, s nimiž by mohl vrcholky zdolávat.

Vzpomíná na své začátky, kdy jezdil na umělou stěnu do Ruzyně, zaplatil šedesát korun a většinou jen marně čekal na lavičce, až uslyší, že někdo hledá spolulezce nebo ho vezme do party.

Nic není nemožné

Musí lézt druhý a poslouchat pokyny člověka, který ho jistí. Spáry ve skále by našel i sám, ale za dlouhou dobu a zbytečně by se vysílil. "Za předpokladu připravených expresek nebo skob mohu lézt i první, dodává k tomu Jan Říha, pro kterého snad nic není nemožné.

Ostatně když vypráví o výlezu na Pfinovu Kopu v Tatrách, líčí jak oba společníky unavilo prošlapávání sněhu, a tak šel chvíli jako první on. Riskantní pohyb v náročném terénu bagatelizuje: "Michal a Jarda na mě vždycky akorát zakřičeli doleva, doprava, nebo rovně."

Říha zvládá horolezeckou obtížnost 7b a 7c na pískovcových skalách, což je solidní stupeň i pro zdravého horolezce amatéra. Výkonnostní lezení zkusil s nepostiženými lezci, handicapovaní totiž žádné podobné soutěže nemají.

Z handicapu se snaží nedělat problém. Že nevidí do hlubin pod ním, je prý často dobře, a o krásných výhledech, které stojí za to vidět, si nechá vyprávět od kolegů na laně. Stanutí na vrcholu hory je pro něj krásné i bez kochání se panoramaty:

Pro nevidomého horolezce je podle Říhy nejtěžší sehnat partu, s níž by mohl do hor vyrazit.
Pro nevidomého horolezce je podle Říhy nejtěžší sehnat partu, s níž by mohl do hor vyrazit. | Foto: www.honza-riha.info:www.honza-riha.info: Kateřina Wolfová & Jan Zikmund

"Což o panoramata, ty mi kamarádi popíšou. Ale důležitý a nádherný je ten pocit, že člověk zase něco dokázal. Že třeba překonal ještě vyšší obtížnost."

Při líčení výlezu na Mont Blanc v srpnu 2001, ale zvážní: "Přiznám se, že chůze po takovém hřebenu pro člověka, který na cestu v těchto podmínkách nevidí, je velmi riskantní, a tak jsem musel dávat daleko větší pozor než ostatní kluci, abych nespadl do hluboké propasti." Takovéto náročné pasáže jsou zkouškou nejen fyzičky, ale i schopnosti soustředění.

Opatrnost však v jeho případě rozhodně nemá nic společného se strachem: "Strach? To si nevybavuji. Já ty hlubiny nevidím, takže se jich nebojím," zamyslí se nad otázkou, kdy zažil na laně největší strach. "Strach si  prostě nepřipouštím," dodává s úsměvem.

Matahari aneb slunce na skále pro nevidomé

Horolezectví mu pomohlo překonat potíže s handicapem, povznést se nad něj. Poznal, jak nádherný může být pocit stát na vrcholku zdolané hory, ačkoliv člověk nic nevidí. Nebo možná právě proto.

O tento poznaný pocit se chtěl podělit i s dalšími nevidomými. Pomohl proto v květnu minulého roku založit lezecký oddíl Matahari, jenž se specializuje na výcvik handicapovaných dětí.

Nejde jen o to, přivést je ke skále či umělé stěně a naučit základní lezecké triky, nýbrž i sehnat finanční prostředky, bez nichž by si postižené děti nemohly tuto zábavu dopřát, popřípadě vybavit kurzy či školy zrakově postižených nákladnými horolezeckými pomůckami.

Název není odvozen od slavné špionky, nýbrž od indonéského slova "matahari", znamenající "slunce", v doslovném překladu "oko dne". "Tak jako je slunce okem dne, my se stáváme očima nevidomého Honzy," vysvětlují pojmenování členové oddílu.

Horolezectví se mezi nevidomými postupně rozšířilo. Když Říha v roce 1992 začínal, byl spíše průkopníkem. "Teď už ale nejsem takový exot, je nás víc," říká. "Lezení se mezi handicapovanými rozšiřuje, ostatně podobně jako u zdravé populace, kde tento sport získává na popularitě," vysvětluje.

Jan Říha zvládá i lezení po ledových stěnách. Prý slyší přemrzlý led.
Jan Říha zvládá i lezení po ledových stěnách. Prý slyší přemrzlý led. | Foto: www.honza-riha.info: Renata Mathonová

Jan Říha má s Matahari spoustu plánů. 25. března organizují v Dlouhých mostech u Liberce lezení pro tělesně a zrakově postižené děti a pro děti z dětských domovů. Mezi 10. a 13. květnem zase budou pořádat lezení pro veřejnost v rámci doprovodného programu Pražského mezinárodního maratonu. Umělou stěnu dopraví na Výstaviště a posléze i na Staroměstské náměstí.

Když se ho člověk ptá na  horolezecké tužby a sny, říká: "Já ani moc sny nemám, nechávám to, jak to přijde, co se naskytne. Za největší zážitek považuje výstup na Mont Blanc a lezení ve Walesu.

Jeden tajný sen však přece jen má, ale je natolik tajný, že o něm ani nechce mluvit. "Šlo by o Ameriku, ale nechci o tom zatím mluvit," naznačí pouze.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Mimořádný summit Evropské unie se uskuteční v Praze v říjnu, oznámil premiér Petr Fiala po jednání s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem

Neformální summit Evropské unie se uskuteční v Praze 6. a 7. října, oznámili dnes český premiér Petr Fiala (ODS) a předseda Evropské rady Charles Michel. Řekli to po setkání v předvečer půlročního českého předsednictví EU. Tématy summitu mají být širší spolupráce Evropské unie s nečlenskými státy, pomoc Ukrajině čelící ruské agresi a její důsledky na růst inflace a cen energií.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Změny v polském soudnictví podle Jourové nesplňují očekávání Evropské komise

Dosavadní změny v polském soudnictví, které zrušily kontroverzní disciplinární komoru, nesplňují očekávání Evropské komise. Varšava proto zatím nemůže počítat s penězi z fondu obnovy Evropské unie. Podle agentury AP to ve čtvrtek uvedla místopředsedkyně komise Věra Jourová.

Polský prezident Andrzej Dudna v polovině června podepsal novelu zákona, která zrušila spornou disciplinární komoru, vnímanou kritiky jako nástroj vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) k trestání neposlušných soudců. Má ji nahradit nová komora profesní zodpovědnosti, která podle opozice v přijaté podobě neznamená obnovení vlády práva v polské justici.

Místopředsedkyně Evropské komise Jourová uvedla, že dosavadní změny "nesplňují" požadovaná kritéria a že evropské peníze nebudou vyplaceny dříve, než polští soudci získají zákonem stanovené záruky své nezávislosti.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Ženská devatenáctka prohrála na domácím ME i podruhé

České fotbalové reprezentantky do 19 let prohrály na domácím mistrovství Evropy i druhý zápas. Svěřenkyně trenéra Jana Navrátila utrpěly v Opavě debakl 0:5 se Španělskem a před závěrečným duelem ve čtyřčlenné skupině A ztratily naději na postup do semifinále.

V úvodním utkáním na turnaji mladé reprezentanty v pondělí podlehly obhájkyním titulu Francouzkám 0:3. S premiérovým účinkováním na šampionátu devatenáctek se Češky rozloučí v neděli proti Itálii, která dnes překvapivě remizovala s Francií 2:2.

Zatímco v prvním zápase si Navrátilův výběr dokázal vytvořit několik šancí, proti Španělkám byl v ofenzivě prakticky neškodný a po dvou duelech na šampionátu stále čeká na vstřelený gól. Jihoevropanky od úvodu naprosto dominovaly a soupeře přestřílely drtivým poměrem 36:1.

Dvě branky dal vysoký favorit v úvodním dějství, další tři přidal po změně stran. Dvakrát se trefila střídající Moralová. Češky za celý zápas ani jednou nezamířily mezi tyče a nenavázaly na říjnový vzájemný souboj z kvalifikace, v němž se Španělskem po solidním výkonu prohrály 1:3.

"Strašně těžký zápas. Největší problém je, že během čtyř dnů nedokážeme hrát na takové úrovni, na jaké potřebujeme. Hrajeme, na co máme. Španělky hrají excelentně, jsou jinde než my. Obrovská pochvala divákům, kteří tleskali v 90. minutě, když prohráváme 0:5," řekl novinářům Navrátil. "Do zápasu s Itálií dáme úplně všechno, posbíráme poslední síly. Kdybychom dali gól, tak zaplaťpánbůh," dodal.

Šampionát devatenáctek hostí Moravskoslezský kraj. Druhou skupinu tvoří Anglie, Německo, Norsko a Švédsko. Do semifinále postoupí vždy první dva celky ze skupiny, finále se odehraje 9. července.

Česko před pěti lety hostilo mistrovství Evropy hráček do 17 let. Mladé reprezentantky tehdy ve třech zápasech nebodovaly a skončily ve skupině poslední. Turnaj hostily Plzeň, Příbram, Domažlice a Přeštice.

Mistrovství Evropy fotbalistek do 19 let v Česku:

Skupina A:

Česko - Španělsko 0:5 (0:2)

Branky: 69. a 76. Moralová, 23. Elexpuruová, 37. Fiammaová, 47. Pinedová.

Sestava Česka: Fuchsová - Pražienková, Ohlídalová, Jelínková, Huvarová (54. Pavlíčková) - Pouvová (54. Bendová), Jonášová - Ducháčková, Tenkrátová (46. Černá), Střížová (46. Thanhová) - Švíbková (81. Hlouchová). Trenér: Navrátil.

Itálie - Francie 2:2 (1:0).

Tabulka:

1. Španělsko 2 2 0 0 8:1 6
2. Francie 2 1 1 0 5:2 4
3. Itálie 2 0 1 1 3:5 1
4. ČR 2 0 0 2 0:8 0

Skupina B:

Švédsko - Anglie 1:0 (1:0), Norsko - Německo 2:1 (0:1).

Tabulka:

1. Švédsko 2 2 0 0 3:0 6
2. Anglie 2 1 0 1 4:2 3
3. Norsko 2 1 0 1 3:5 3
4. Německo 2 0 0 2 1:4 0
Další zprávy