Nejúspěšnější vodácká rodina v ČR? Mrůzkovi

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
5. 10. 2007 11:00
Mrůzkovi sbírají medaile díky své všestrannosti
Pohled z nejvyššího stupně vítězů - pro Kamila Mrůzka i jeho švagrovou Michalu celkem běžná věc.
Pohled z nejvyššího stupně vítězů - pro Kamila Mrůzka i jeho švagrovou Michalu celkem běžná věc. | Foto: Archiv Kamila Mrůzka

VELKÉ MEDAILE KAMILA MRŮZKA

2000:  MS (Francie): 1. v závodě hlídek (ZH)
2001:  ME (Itálie): 2. v ZH
2002:  MS (Itálie): 3. ve sjezdu, 1. v ZH
2003:  ME  (Karlovy Vary): 1. ve sjezdu, 1. v ZH, vítěz Světového poháru (SP), 1. na MS extrémních štafet (EŠ) 
2004:  MS (Ga-Pa): 1. v ZH, vítěz SP
2005:  ME (Francie):  2. ve sjezdu, 1. v ZH, vítěz SP
2006:  MS (Karlovy Vary):  1. ve sjezdu, 1. v ZH, 3. na MS EŠ 
2007:  ME (Bosna): 3. ve sjezdu, 2. v SP, 2. na MS EŠ

Litovel - V sobotu 6. října se v Litovli uskuteční již 13. ročník populárního extrémního závodu štafet "Bobr cup". Na start se přihlásilo rekordních 222 tříčlenných týmů. Akce je vedena jako otevřené mistrovství České republiky.

K nejznámějším jménům na startu patří několikanásobný mistr světa a Evropy ve sjezdu na divoké vodě, kajakář Kamil Mrůzek.

Patří rovněž k nejvěrnějším závodníkům, absolvoval totiž všech třináct ročníků. "Mám tu akci rád, je to takové ukončení sezony, potkám se tu naposledy se sportovci, s kterými se střetávám po celý rok," říká.

Štafety ovládá podobně úspěšně, jako sjezd. V září na  jubilejním 20. ročníku extrémního závodu Dolomitenmann v Rakousku ovládl kajakářský úsek, jeho tým skončil v závodě, jenž byl zároveň mistrovstvím světa štafet, druhý. V roce 2003 dokonce jeho štafeta závod vyhrála.

Úspěchy sbírá nejen ve sjezdu a ve štafetách, ale nově i v kanoistickém maratonu. Je všestranný a úspěšný vodák, což je v Mrůzkovic vodáckém rodu zcela běžné.

Vodácká rodina

Kamil Mrůzek jezdil od žáků vodní slalom na kajaku, podobně jako jeho o rok starší bratr David. Ten dokonce byl od žákovské do juniorské kategorie považován za absolutní jedničku.

Ke kajaku je přivedl otec, jenž se svými bratry zakládal vodácký klub v Opavě, odkud všichni pocházejí.

Své syny zkusil dát i do jedné lodi, Kamil na kormidle a David na háčku spolu nějaký čas jezdili okrajově také debla.

Jako junior působil Kamil zároveň ve slalomářské i sjezdařské reprezentaci. Psala se polovina 90. let a on se nakonec rozhodl věnovat sjezdu na divoké vodě.

Na Dolomitenmannovi letos ovládl Kamil Mrůzek úsek kajakářů, jeho štafeta vybojovala stříbro.
Na Dolomitenmannovi letos ovládl Kamil Mrůzek úsek kajakářů, jeho štafeta vybojovala stříbro. | Foto: Archiv Kamila Mrůzka

V této disciplíně nebyla v Česku tak velká konkurence jako ve slalomu, takže ho i přes juniorský věk vzali rovnou do seniorského národního týmu.

Davidova kariéra se v té době naopak trochu zadrhla. Přechod k seniorům mu nevyšel, kvůli nemoci musel vynechat celou sezónu.

"Ve slalomu se to pak daleko hůř chytá. Je těžké tam proklouznout," poukazuje na předimenzovanou slalomářskou reprezentaci Kamil.

Zlatá nevěsta

Před dvěma lety se Mrůzkovic vodácká rodina rozrostla. David si vzal úspěšnou českou reprezentantku ve sjezdu na divoké vodě Michalu Strnadovou.

V té době již byla Michala neporazitelnou suverénkou a její disciplína jí začala být malá.

"Od roku 2000, kdy poprvé vyhrála mistrovství světa, nenašla přemožitelku. Potřebovala nějakou novou motivaci," vysvětluje její švagr Kamil impuls, který ji přiměl přibrat si k závodnickým aktivitám i rychlostní kanoistiku.

První úspěchy se brzy dostavily. Již v roce 2002 se stala vicemistryní republiky  na 1000 m v kategorii K1.

Zatím největší úspěch přišel na loňském MS v Szegedu, kde ve stejné disciplíně vybojovala bronz a na pětistovce spolu s Janou Blahovou stříbro. Jednalo se o první světové medaile pro českou ženskou kanoistiku od roku 1948.

V současné době usiluje pár Mrůzková-Blahová o kvalifikaci pro olympijský Peking.

"Ke sjezdu si Míša jen odskakuje, jinak trénuje a jezdí štreky," popisuje její olympijské snažení Kamil. I když u ž má divokou vodu jen jako "vedlejší pracovní poměr", vyhrává.

Všestrannost je Mrůzkovým vlastní

Zdá se, že Mrůzkovi na co ve vodáckém sportu sáhnou, to se jim daří. Kamil se totiž vydal ve stopách své švagrové. Přemluvil ho totiž kajakář Tomáš Ježek, aby mu dělal parťáka v deblkajaku v kanoistickém maratonu.
 
Kamil Mrůzek se nové disciplíně věnoval sotva dva a půl měsíce a už s Ježkem vyhrál úvodní podnik evropské maratonské tour v Mnichově.

"Rychlostní kanoistika má se sjezdem hodně společného. Jede se rovně a bez slalomových branek," bagatelizuje svou univerzálnost Mrůzek.

Aby toho nebylo málo, po sjezdařské sezóně objíždí extrémní závody štafet, v nichž zpravidla vládne kajakářským úsekům.

"Na tyhle závody je dobré být sjezdař se slalomářskou průpravou," vysvětluje svou výhodu. "Jsou tam i brány, ale na slalomáře je zase trať moc dlouhá, ti jsou zvyklí na svou minutku dvě."

Kromě toho musí závodník ovládat se svou lodí skoky z mostu, brození či běh.

"Samotná voda ale není příliš náročná, jezdí se na plastových lodích a s nimi se dá sjet skoro všechno, nejsou totiž tak vratké jako ty naše sjezdové," porovnává obě disciplíny Kamil.

Podobnou univerzálnost předvedl i jeho bratr David.  Kromě slalomu provozuje i rafting a stejně jako Kamil i štafety na extrémních závodech.

Na "stará kolena" navíc usedl s Jaroslavem Pospíšilem do deblkanoe. Úspěch se opět dostavil velmi brzy. Na nedávném MS ve vodním slalomu v brazilském Foz Do Iguassu se stali mistry světa v hlídkách.

Řevnivost ve slalomu nemusím

Kamil Mrůzek čerstvý úspěch bratrovi velmi přeje, jinak ale nechce mít se slalomem moc společného a je rád, že se v juniorech rozhodl pro sjezd.

"Nejedná se o olympijský sport, takže chování lidí je tu trochu jiné. Kamarádíme se i s největšími soupeři. Ve slalomu panuje mnohem větší řevnivost, sport je navíc lehce ovlivnitelný rozhodčími," popisuje sjezdař a nově i rychlostní kanoista.

Kamilu Mrůzkovi stejně jako jeho švagrové začala být sjezdová loď
Kamilu Mrůzkovi stejně jako jeho švagrové začala být sjezdová loď | Foto: Archiv Kamila Mrůzka

Zvláště prý souboje Dukly a USK o reprezentační místa bývají na ostří nože. "Zvláště když na olympiádu jede jen jedna loď v každé disciplíně," dodává.

Nejúspěšnější z celé rodiny zůstává přivdaná Michala Strnadová-Mrůzková. "Míša má zlatých mnohem víc, vyhrává sprint i klasický sjezd, takže se jí to každý rok dvojnásobí," usmívá se Kamil.

Jen tak jet na vodu? Není čas

Na otázku, zda jejich vodácký klan vyrazí někdy jen tak na "rekreační vodu", odpovídá: "Není na to moc čas. Sezónu máme od jara do listopadu."

Po delší pauze si pak vzpomene, že v posledních letech jel pouze jednou s kamarády ze závodů pro turisty notoricky známý úsek Vltavy z Vyššího Brodu do Krumlova.

"Jo a David je teď vlastně s Michalou na kajacích na Korsice," dodává jakoby mimochodem. "Mají to jako svatební cestu po dvou letech," směje se.

Na závěr rozhovoru upozorňuje, že Mrůzkovic vodácký rod má další pokračovatele. "Bratranci mají děti, je jim jedenáct a už také jezdí. Takže za nějakých deset let uvidíme..."

 

Právě se děje

Další zprávy