Podivný volejbal, dálkový sprint. Nikdo netuší, na jakou soutěž jedeme, říkají Češi

Jaroslav Pešta ČTK Jaroslav Pešta, ČTK
24. 9. 2019 16:47
Třináct českých sportovců v šesti disciplínách se v polovině října představí v prvním ročníku Světových plážových her v Dauhá.
Plážový volejbal se bude hrát v neobvyklém formátu 4x4
Plážový volejbal se bude hrát v neobvyklém formátu 4x4 | Foto: Dalibor Sosna

Akce pořádaná Asociací národních olympijských výborů se měla původně konat předloni v San Diegu, ale nejprve byla o dva roky posunuta a následně se jí kalifornské město z finančních důvodů zřeklo. Plážové hry se tak uskuteční v Kataru krátce po skončení atletického světového šampionátu.

"V podstatě nikdo z nás neví, na jakou soutěž jedeme. Myslím si ale, že je to zajímavý koncept. Olympijské sporty v neolympijských disciplínách chtějí být sporty blíže veřejnosti, mladým a blíže moři a pláži. Uvidíme, jak to bude fungovat v Kataru," uvedl šéf české mise Martin Doktor na dnešní tiskové konference. "Jen doufám, že tam nebude takové vedro jako v červenci, kdy jsme tam byli na semináři. To by se tam asi sportovat nedalo," doplnil.

Na hrách by se mělo představit asi 1200 sportovců z 97 zemí. Doktor původně počítal s tím, že do Kataru odjede jen malá výprava s jedním či dvěma sportovci, nakonec se jich ale kvalifikovalo výrazně více. "Naše výprava bude relativně velká, v porovnání s ostatními patříme mezi střední. Dopředu se ale hodně špatně odhaduje, jak sportovci dopadnout. Doufám, že dobře a hlavně, že se všichni vrátíme zdraví," přál si Doktor.

Češi se představí v plážovém volejbalu, který se bude hrát v netradičním formátu 4×4, dálkovém plavání, aquatlonu, karate, vodním lyžování a skateboardingu. Nezapojí se například do plážového fotbalu, plážové házené nebo basketbalu 3×3. Medaile se budou rozdělovat ve 14 sportech.

Jednou z hlavních postav výpravy bude dálkový plavec Matěj Kozubek, který letos jako první český závodník vyhrál Evropský pohár a v červenci byl čtvrtý na mistrovství světa v Kwangdžu na pět kilometrů. Tato trať ho čeká i v Dauhá.

"Osobně ale radši plavu ve studenějších vodách, takže to tady pro mě nebude ideální. Pětka je sprint a všichni kluci doplavou ve dvaceti sekundách, takže stačí jediná chybička a propadnete se na konec startovního pole," řekl Kozubek.

Volejbalistky spolu budou hrát poprvé v životě

Dalším ze sportů, v nichž bude mít Česko zastoupení, je aquathlon. V něm se představí Tomáš Svoboda, bratr olympijského vítěze v moderním pětiboji Davida.

"Celkem 30 startujících čeká běh na 2,5 kilometru, 750 metrů plavání a znovu běh na 2,5 kilometru. Podobných závodů není moc, takže se těším. Mám sice výpadek z běžeckého tréninku, takže nohy asi budou bolet, ale i očekávané rychlé tempo snad ve zdraví přežiju. Soupeři budou většinou triatlonisté, někteří úplně neznámí, ale určitě nebudou chybět ti, s nimiž jsem se už několikrát setkal. Když můj výkon neovlivní nějaké zdravotní problémy, tak díky zkušenostem bych se měl vejít do elitního sexteta," věří Svoboda.

Český plážový volejbal dosáhl v posledních letech řady úspěchů. Dvě v současné době nejlepší ženské dvojice však účast na těchto hrách odmítly, a tak bylo potřeba vytvořit zcela nový tým, aby se mohl zúčastnit netradičního turnaje čtyřčlenných týmů.

Jeho kapitánka Karolína Řeháčková neskrývá určité obavy. "Formát soutěže 4×4 je jiný, než na jaký jsme zvyklý. Horší je však to, že nově sestavená čtyřka spolu nikdy v tomto složení nehrála, takže než si zvykneme, tak se tam třeba budeme motat. Byla však snaha, aby se spojila zkušenost s nadějným mládím. Pokud jde o horké počasí, tak toho se nebojím, jsem na něj zvyklá. A tak jsem jen zvědavá, jak si poradíme s našimi soupeřkami v základní skupině, kterými jsou Brazilky, Američanky a Nigerijky," dodala Řeháčková.

Světové plážové hry se uskuteční od 12. do 16. října.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 1 hodinou

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 1 hodinou

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 2 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy