Podivný volejbal, dálkový sprint. Nikdo netuší, na jakou soutěž jedeme, říkají Češi

Jaroslav Pešta ČTK Jaroslav Pešta, ČTK
24. 9. 2019 16:47
Třináct českých sportovců v šesti disciplínách se v polovině října představí v prvním ročníku Světových plážových her v Dauhá.
Plážový volejbal se bude hrát v neobvyklém formátu 4x4
Plážový volejbal se bude hrát v neobvyklém formátu 4x4 | Foto: Dalibor Sosna

Akce pořádaná Asociací národních olympijských výborů se měla původně konat předloni v San Diegu, ale nejprve byla o dva roky posunuta a následně se jí kalifornské město z finančních důvodů zřeklo. Plážové hry se tak uskuteční v Kataru krátce po skončení atletického světového šampionátu.

"V podstatě nikdo z nás neví, na jakou soutěž jedeme. Myslím si ale, že je to zajímavý koncept. Olympijské sporty v neolympijských disciplínách chtějí být sporty blíže veřejnosti, mladým a blíže moři a pláži. Uvidíme, jak to bude fungovat v Kataru," uvedl šéf české mise Martin Doktor na dnešní tiskové konference. "Jen doufám, že tam nebude takové vedro jako v červenci, kdy jsme tam byli na semináři. To by se tam asi sportovat nedalo," doplnil.

Na hrách by se mělo představit asi 1200 sportovců z 97 zemí. Doktor původně počítal s tím, že do Kataru odjede jen malá výprava s jedním či dvěma sportovci, nakonec se jich ale kvalifikovalo výrazně více. "Naše výprava bude relativně velká, v porovnání s ostatními patříme mezi střední. Dopředu se ale hodně špatně odhaduje, jak sportovci dopadnout. Doufám, že dobře a hlavně, že se všichni vrátíme zdraví," přál si Doktor.

Češi se představí v plážovém volejbalu, který se bude hrát v netradičním formátu 4×4, dálkovém plavání, aquatlonu, karate, vodním lyžování a skateboardingu. Nezapojí se například do plážového fotbalu, plážové házené nebo basketbalu 3×3. Medaile se budou rozdělovat ve 14 sportech.

Jednou z hlavních postav výpravy bude dálkový plavec Matěj Kozubek, který letos jako první český závodník vyhrál Evropský pohár a v červenci byl čtvrtý na mistrovství světa v Kwangdžu na pět kilometrů. Tato trať ho čeká i v Dauhá.

"Osobně ale radši plavu ve studenějších vodách, takže to tady pro mě nebude ideální. Pětka je sprint a všichni kluci doplavou ve dvaceti sekundách, takže stačí jediná chybička a propadnete se na konec startovního pole," řekl Kozubek.

Volejbalistky spolu budou hrát poprvé v životě

Dalším ze sportů, v nichž bude mít Česko zastoupení, je aquathlon. V něm se představí Tomáš Svoboda, bratr olympijského vítěze v moderním pětiboji Davida.

"Celkem 30 startujících čeká běh na 2,5 kilometru, 750 metrů plavání a znovu běh na 2,5 kilometru. Podobných závodů není moc, takže se těším. Mám sice výpadek z běžeckého tréninku, takže nohy asi budou bolet, ale i očekávané rychlé tempo snad ve zdraví přežiju. Soupeři budou většinou triatlonisté, někteří úplně neznámí, ale určitě nebudou chybět ti, s nimiž jsem se už několikrát setkal. Když můj výkon neovlivní nějaké zdravotní problémy, tak díky zkušenostem bych se měl vejít do elitního sexteta," věří Svoboda.

Český plážový volejbal dosáhl v posledních letech řady úspěchů. Dvě v současné době nejlepší ženské dvojice však účast na těchto hrách odmítly, a tak bylo potřeba vytvořit zcela nový tým, aby se mohl zúčastnit netradičního turnaje čtyřčlenných týmů.

Jeho kapitánka Karolína Řeháčková neskrývá určité obavy. "Formát soutěže 4×4 je jiný, než na jaký jsme zvyklý. Horší je však to, že nově sestavená čtyřka spolu nikdy v tomto složení nehrála, takže než si zvykneme, tak se tam třeba budeme motat. Byla však snaha, aby se spojila zkušenost s nadějným mládím. Pokud jde o horké počasí, tak toho se nebojím, jsem na něj zvyklá. A tak jsem jen zvědavá, jak si poradíme s našimi soupeřkami v základní skupině, kterými jsou Brazilky, Američanky a Nigerijky," dodala Řeháčková.

Světové plážové hry se uskuteční od 12. do 16. října.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Cheptegei v Monaku překonal Bekeleho světový rekord na 5000 metrů

Joshua Cheptegei na mítinku Diamantové ligy v Monaku překonal světový rekord v běhu na 5000 metrů. Ugandský vytrvalec, který na loňském mistrovství světa ovládl desítku, časem 12:35,36 vylepšil takřka o dvě sekundy výkon dvojnásobného olympijského vítěze na této distanci Etiopana Kenenisy Bekeleho (12:37,35) z Hengela z roku 2004.

Třiadvacetiletý Cheptegei se v únoru ještě před rozšířením covidu-19 po světě stal rovněž v Monaku světovým rekordmanem v silničním závodě na pět kilometrů. Pak kvůli koronavirové krizi nezávodil a vrátil se až dnes znovu v monackém knížectví. Na dráze se mu s půlročním odstupem povedlo totéž. Osobní rekord na 5000 metrů si vylepšil o více než 22 sekund a stal se v této disciplíně nejrychlejším běžcem historie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Porsche postaví nový závod na Slovensku za 250 milionů eur

Německý výrobce sportovních aut Porsche, který stejně jako česká Škoda Auto patří do skupiny Volkswagen, postaví na Slovensku novou továrnu na karoserie. Informoval o tom dnes slovenský list Denník N. Automobilka má již v současnosti v zemi jeden závod a staví zde vývojové centrum.

Podle listu automobilka předložila projekt úřadům a požádala o povolení ke stavbě. Nový závod se má nacházet v regionu Pováží. Porsche plánuje v závodě vytvořit 1200 pracovních míst a investice má činit 250 milionů eur (6,5 miliardy Kč). Výroba má začít v roce 2027.

Porsche má v současnosti na Slovensku v Dubnici nad Váhom nástrojárnu, kde pracuje téměř 200 lidí. Od loňského roku staví u obce Horná Streda nové vývojové centrum linek pro automobilové karosérie, kde má najít uplatnění 500 inženýrů.

Slovensko je největším světovým výrobcem aut v přepočtu na obyvatele. Loni se zde vyrobilo 1,1 milionu aut. Na Slovensku mají továrny pro montáž aut firmy PSA, Jaguar Land Rover, Kia Motors a Volkswagen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy