Murray: Hrát v tomhle je šílené. Hoď ručník, opáčil Federer

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
18. 1. 2014 6:00
Teploty dosahující až 44 stupňů vedou letos na Australian Open u řady hráčů k dehydrataci, zvracení a u některých i k omdlévání přímo na kurtu.
Andy Murray považuje rozhodnutí šéfů turnaje hrát ve 40 stupních Celsia za šílenost. Roger Federer mu opáčil tím, že kdo před Australian Open ošidil přípravu, teď se trápí.
Andy Murray považuje rozhodnutí šéfů turnaje hrát ve 40 stupních Celsia za šílenost. Roger Federer mu opáčil tím, že kdo před Australian Open ošidil přípravu, teď se trápí. | Foto: Reuters

Melbourne - Teploty dosahující až 44 stupňů vedou letos na Australian Open u řady hráčů k dehydrataci, zvracení a u některých i ke kolapsu přímo na kurtu. 

I kvůli tomu byl ve čtvrtek poprvé od roku 2009 přerušen pro tzv. Extreme Heat Policy na čtyři hodiny program na otevřených kurtech. 

Už od pondělního startu turnaje však byli jeho organizátoři vystaveni velké kritice hráčů a expertů, že tenisty při teplotách kolem čtyřiceti stupňů vůbec na kurty pouštějí, a ohrožují tak jejich zdraví.

"Hoďte ručník, když vedro nezvládáte"

Nejtvrději organizátory zkritizoval loňský finalista Andy Murray, který v úterý v zápase 1. kola s Japoncem Soedou hrál právě ve čtyřicetistupňovém vedru.

"Hrál jsem ve tři hodiny odpoledne a podmínky byly šílené. Fakt není dobře pro tenis, když hráči na kurtu kolabují," štvalo šestadvacetiletého Skota, který hrál v Melbourne tři z posledních čtyř finálových duelů.

"Myslím, že by stálo za to se nad tím zamyslet. Je snadné říci, že podmínky jsou bezpečné, ale stačí jen jediná špatná věc a vrhne to špatné světlo na celý sport. Vypadá to hrozně, když kolabují hráči i lidé v hledišti. Podmínky v brzkých odpoledních hodinách jsou opravdu velice tvrdé," doplnil.

S ním ale nesouhlasí čtyřnásobný vítěz turnaje a sedmnáctinásobný grandslamový vítěz Roger Federer.

"Teplo je hodně suché a záleží, odkud pocházíte a jak se s tím dokážete vyrovnat. Proto je to hlavně psychická záležitost. A když se s tím někdo neumí vyrovnat, ať hodí ručník," nebral si dvaatřicetiletý Švýcar servítky.

Dančevič: Čeká se, až někdo umře

Murray poukazuje na Kanaďana Franka Dančeviče, který se v úterním zápase 1. kola během zápasu s Francouzem Pairem na kurtu zhroutil a musel být ošetřen lékaři. Zápas sice dohrál, po zápase však zuřil, v jakých podmínkách musel hrát.

"Je to nelidské, čeká se jen, až někdo přímo na kurtu umře. Podmínky jsou kruté, nefér pro všechny, pro hráče, fanoušky, pro sport. Není normální, když máte po setu a půl úpal. Nebojujeme jenom s horkem od slunce, ale také od dvorce. Byl jsem z toho úplně vyšťavený," zlobil se devětadvacetiletý Kanaďan.

Stejně mluvil po středečním zápase se soupeřem Tomáše Berdycha ve 3. kole Damirem Džumhurem chorvatský tenista Ivan Dodig, který zápas po dvou a půl hodinách kvůli vyčerpáním a silným křečím vzdal.

"Ještě třicet minut po zápase jsem nemohl chodit. Bál jsem se, že můžu umřít," přiznal devětadvacetiletý Chorvat. A nebyl jediný, kdo musel zápas kvůli zdravotním potížím vzdát. Například Číňanka Pcheng Šuaj kvůli křečem v břiše zvracela přímo na kurtu.

Azarenková: Běhám po rozpálené pánvi

Finalista z roku 2008 Francouz Jo-Wilfried Tsonga si zase stěžoval na to, že kvůli rozpálěnému betonu nemohl po kurtu skoro vůbec chodit. Rozhodnutí hrát v takových teplotách zkritizovaly i někdejší světové jedničky Dánka Caroline Wozniacká a Běloruska Viktoria Azarenková

"Když položíte plastovou láhev na dvorec a ta zespodu roztaje, to už je pak pořádné horko, ne? Takové bylo vedro. Při každé výměně stran jsem si na sebe dávala pytlíky a ručníky s ledem, snažila jsem se využít cokoliv pro ochlazení," uvedla třiadvacetiletá Dánka.

"Byla bych ráda, aby se střecha nad dvorcem zatáhla, podmínky by pak byla daleko lepší. Bylo to, jak bych běhala po rozpálené pánvi," doplnila ji obhájkyně titulu Azarenková. Její slova dokonce jeden z fotografů použil k tomu, aby znázornil, jak se dají u kurtu opéci vajíčka.

Samotní hráči však nejsou jediní, komu nesnesitelné počasí komplikuje pobyt na kurtu nebo u něj. Kolabují i podavači míčů, tribuny u kurtů bývají kvůli rozpáleným sedačkám prořídlé a zaplněné jsou jen u třech největších kurtů, nad nimiž jde zatáhnout střecha.

Lékař turnaje: Tenisté pořád odpočívají

S výjimkou čtvrtečního přerušení programu však zůstávají organizátoři turnaje v klidu.

"Je jasné, že je velké horko, ale je nízká úroveň vlhkosti, takže pokud se podmínky nijak významně nezhorší, není důvod zápasy rušit," uvedl v pondělí hlavní rozhodčí turnaje Wayne McKewen.

"V tenise je poměrně hodně přestávek, které pomáhají k tomu, aby se hráči osvěžili, zchladili tělo. Vzhledem k jiným sportům nejde o tak nebezpečnou situaci," doplnil jej hlavní lékař turnaje Tim Wood

Podle něj existují sporty, kde by mohli sportovci proti nepřízni počasí protestovat více, ale nedělají tak.

"Když to přirovnáte třeba k australskému fotbalu nebo k různým závodům, kde nemáte čas na odpočinek, tam se teprve mohou dostavit vážné problémy. Vždyť hráči sedí každých pět minut, během přestávek mají vždy dostatek času na to, aby si odpočinuli. Je tady tedy malé riziko, není třeba si dělat starost. Klidně se může hrát," zdůraznil Wood.

Murray: Chceme stejné pauzy jako ženy

Jeho slova však rozdráždila dvacetinásobnou wimbledonskou vítězku Martinu Navrátilovou, která se do Wooda na dálku pustila.

"Vůbec neví, o čem mluví. Není pochyb o tom, že je příliš velké horko, aby se hrálo," uvedla pražská rodačka na Twitteru.

Velkému kritikovi rovnoprávnosti tenistů a tenistek Andy Murraymu se zase nelíbí, že ženy mají při překročení určitého koeficientu nárok na desetiminutovou přestávku mezi druhým a třetím setem, kdežto muži jsou o ni ochuzení, i když musí někdy hrát i pět setů.

"Opravdu nechápu, proč jsou tu nastavená různá pravidla opatření kvůli horku. Nevím přesně, proč tomu tak je. Pokud je v tom nějaký zdravotní důvod, tak to chápu, pokud ne, tak tomu opravdu nerozumím," zlobí se Murray, který se už dříve nechal slyšet, že pokud mají tenistky vydělávat stejné peníze jako muži, měly by i ony hrát na grandslamech na tři vítězné sety.

 

Právě se děje

Další zprávy