Mistrovství světa se valí na Liberec. Zasáhne každého

Martina Machová Martina Machová
1. 2. 2009 16:00
Reportáž z města v zajetí světového šampionátu lyžařů
Liberecká radnice bude středobodem celého mistrovství. Právě před ní budou vítězové dekorováni medailemi
Liberecká radnice bude středobodem celého mistrovství. Právě před ní budou vítězové dekorováni medailemi | Foto: Martina Machová

Liberec - Auto za autem napěchované krabicemi s knihami, počítači, kufry či batohy opouští areál vysokoškolských kolejí v libereckém Harcově. Studenti i rodiče pobíhají na prostranství mezi šesticí budov, popelnice jsou přeplněné, všude shon.

Do konce týdne musí být všichni pryč. Zároveň vrcholí zkouškové období zkráceného semestru. Pak se začnou koleje připravovat na příjezd sportovců, kteří zde budou bydlet během světového mistrovství v klasickém lyžování.

Největší sportovní akce v dějinách České republiky vypukne v Liberci za 17 dní. Již nyní ale začínají obyvatelé stotisícového města pociťovat, jak se světový lyžařský šampionát promítne do jejich běžného života.

Více než tři tisíce studentů muselo loni kvůli tomu podepsat smlouvu, podle které musí své pokoje během mistrovství opustit. Jinak by místo nedostali.

"Nelíbí se nám to, ale nedalo se nic dělat. Někde bydlet jsme museli," konstatoval budoucí architekt Bohuslav Strejc.

Proto také i podle něj žádný větší odpor k vystěhování ze strany studentstva neproběhl. "Jen občas někdo něco napíše, ale to jsou spíš výjimky. Hodně z toho jsou anonymy. Mnozí se bojí, že by příští rok nemuseli dostat místo nebo by museli spát jen na přistýlce," míní student učitelství Václav Drábek.

Oba se vrací na měsíc k rodičům, první do Plzně, druhý do Vysokého Mýta. "Sehnat privát na měsíc nejde. Ti, co zde museli zůstat například kvůli práci, se snažili domluvit s někým ze známých přímo z Liberce," dodal budoucí pedagog.

Vedení univerzity argumentuje tím, že měsíc nepohodlí vynahradí dlouhodobý komfort, který získali studenti díky rekonstrukci. Opravy stály 350 milionů korun. Peníze poslalo ministerstvo školství, sama univerzita by si jejich modernizaci dovolit nemohla.

A že škola nemyslela na možné potíže, které svým studentům stěhování přinese?

"Mluví se o tom už více jak dva roky, měli čas se na to připravit. Univerzita má zajistit ubytování studentů během výuky, ale to že jim vystěhování dělá potíže v jejich zaměstnání, to se jí víceméně netýká," tvrdí mluvčí Technické univerzity v Liberci Jaroslava Kočárková.

Paradoxně život univerzity zcela neutichne. Někteří vyučující vypsali termíny i v době, kdy studenti zůstali bez ubytování, a musí do Liberce dojíždět. "Například hned v pondělí máme zkoušku," potvrdil student architektury Miroslav Němeček.

Místo ticha megaakce v sousedství

Také obyvatelé Vesce pocítili přípravy běžeckého areálu, a to doslova na vlastní uši. Stěžovali si, že je v noci ruší hučení sněžných děl. Problémy mají ale i obyvatelé samot na druhém konci sportoviště. Budou totiž od města odříznuti plotem.

"Prý nám zajistí průjezd přes Dlouhý Most, ale už teď je to komplikované. Přes areál by se již nyní jezdit nemělo, jsou tam zákazy vjezdu. A doteď nemám ani potvrzení, že tam můžu projet, i když se žádná akce nekoná," líčí potíže se sportovištěm v těsném sousedství Josef Žežulka.

Ze samoty za městem se stane cíl fandů lyžování
Ze samoty za městem se stane cíl fandů lyžování | Foto: Martina Machová

Obavy z toho, jak se dostat během čtrnácti dnů do Liberce do práce a do školy, mají ale i jeho sousedé.

"Chtěli jsme někam, kde je klid. No a nakonec tu máme tohle," ukazuje směrem k areálu Ivo Horák.

Už psal organizátorům i na město, aby měl jistotu, že s rodinou nezůstane zcela odříznut.

"Dlouho se se mnou nikdo nechtěl ani bavit, natož něco řešit. Teď s nějakými lidmi komunikuji, tak uvidíme" krčí rameny.

S organizátory už totiž mají jednu nepříjemnou zkušenost.

"Areál zavřeli, aniž by nám o tom něco řekli, snad kvůli návštěvě prezidenta, a kluk to musel celé obcházet přes les," vzpomněla jeho žena Martina. "Naštěstí to byl ten starší, tomu je patnáct, ale děsí mne představa, že by to udělali tomu mladšímu, tomu je sedm."

Změna pravidel ve městě

Zvláštní režim se chystá i v samotném centru Liberce. Sem by se měly valit davy fanoušků, kteří budou chtít vidět korunování svých sportovních idolů. Z Benešova náměstí s honosnou neorenesanční radnicí se na čtrnáct dní stane Medail Plaza se stupni vítězů.

Start se neúprosně blíží
Start se neúprosně blíží | Foto: Martina Machová

"Zatím jen z novin jsme se dozvěděli o uzavírkách. Jak to ale budeme mít se zásobováním, to nám nikdo včetně radnice neřekl," postěžovala si vedoucí papírnictví hned naproti radnici. Už nyní se předzásobují pohledy a mapami, aby měli co nabídnout zejména turistům. "Nikdy jsme tu nic obdobného neměli, nevíme, co od akce čekat."

Novinkou během mistrovství pak bude zákaz popíjení alkoholu v městem vytyčeném území. A jasné mantinely chce radnice dát i rozjařeným fanouškům. Ti budou muset do desáté hodiny večerní opustit ulice centra.

Specialitu si liberečtí radní připravili pro případné demonstranty. V dolním centru Liberce, Na Rybníčku, ustavili prostor, kde se budou moci lidé shlukovat bez toho, aby museli žádat radnici o povolení.

Mistrovství, to jsou uzavírky a zácpy

Auto za autem čeká na zelenou na křižovatce hned pár kroků od radnice. Kolona obtéká divadlo a ztrácí se v dáli u Základní umělecké školy. Okny vozů jsou vidět unuděné či tváře řidičů. Čekání zde připadá jako věčnost, a to mistrovství ještě nezačalo.

Do města raději bez auta
Do města raději bez auta | Foto: Martina Machová

A obdobných míst, kterým již před vypuknutím mistrovství je lepší se raději vyhnout, jsou schopni liberečtí motoristé vyjmenovat hned několik.

Dálnice od Prahy. U zábavního centra Babylon blinkr vpravo, po sjezdu rovinka a semafor. A uvítací kolona krokem se posunující do centra Liberce.

Příjezd od Ústí nad Labem a Děčína. Křiklavý nápis Globus zvoucí k nákupům, sjezd vpravo a kolona. K nepochopitelné soustavě dvou a půl kruhových křižovatek se vinou nekonečné šňůry aut hned z několika směrů.

"Rozhodli jsme se tudy nevést kyvadlovou dopravu, budeme je raději objíždět vrchem. Důvod? Předpokládáme ucpání," konstatoval provozní ředitel libereckého dopravního podniku Ludvík Lavička.

Střežené město

Vesec, Ještěd, centrum, vysokoškolské koleje v Harcově - zásadní body na mapě policejního velitelství. Nad bezpečností zde bude bdít 700 strážců zákona z Liberecka a sousedních krajů. A co se stane nejstřeženějším místem v nejstřeženějším městě, židovskou synagogou?.

Moderní liberecká synagoga stojí na místě vypaléné nacisty. je pozoruhodná i po architektonické stránce
Moderní liberecká synagoga stojí na místě vypaléné nacisty. je pozoruhodná i po architektonické stránce | Foto: Martina Machová

"Usnesením vlády byla synagoga začleněna mezi takzvané ochráněné objekty. Znamená to, že ji budeme věnovat zvýšenou pozornost a budeme u ní sloužit nepřetržitě čtyřiadvacet hodin denně," uvedl náměstek ředitele severočeské policie a velitel bezpečnostních opatření při mistrovství Milan Franko.

Znamená to, že policisté mohou kontrolovat každého, kdo do budovy vejde či ji bude chtít opustit. Včetně batohů a kabelek, včetně vozidel. Policie se totiž s ohledem na mezinárodní situaci obává teroristů

Synagoga totiž není jen modlitebnou, ale také monumentální krajskou knihovnou s parkovištěm.

"V žádném případě nechystáme zastavit život židovské obce. To je přesně to, co teroristé chtějí, šířit strach a donutit lidi schovávat se," uvedla její tajemnice Lea Adamová. "Během mistrovství proběhne bohoslužba tak, jak je naplánovaná."

Zavírat či omezovat se nebude ani knihovna. "Není třeba, bezpečnost bude zajištěna, kdyby k nám přišel někdo, kdo by netoužil zrovna po informacích," zdůraznila ředitelka vědecké knihovny Dagmar Helšusová.

 

Právě se děje

Další zprávy