Praha - Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy pozastavením dotací pro sport jen odvádí pozornost od vlastních problémů. Myslí si to předseda Českého svazu juda Jiří Dolejš. Podle něj nebyl důvod pro to, aby ministerstvo nevyplatilo dotace pro svazy a místo toho vypsalo nový program, který je pro sportovní prostředí neakceptovatelný. Za nových podmínek by prý judo nemohlo dostatečně realizovat plánované projekty na podporu mládeže i podporovat reprezentaci včetně olympijského vítěze Lukáše Krpálka.
"Tím, že ministryně zastavila program pět, jen odvádí pozornost od problému, který se na ministerstvu stal. Což je především selhání jednotlivců, ale může to být i systémová chyba. Je tam nedostatek pracovníků na administrativu. Pětka měla být hotová do 31. března a nebyla, takže ministryni se hodilo, že to zastavila. Zbavila se tak odpovědnosti, že nesplnila nařízení vlády. Je tam plno selhání," řekl ČTK Dolejš.
Problém s dotacemi sportu vznikl poté, co policie v květnu začala vyšetřovat investiční program. Z jeho ovlivňování byli obviněni předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta a náměstkyně ministryně Simona Kratochvílová. MŠMT následně pozastavilo vyplácení dotací nejen investičních, ale i pro svazy, přitom tyto peníze měly být vyplaceny do 31. března.
"Problém vznikl u investičních dotací. Ale to nemá s hospodařením svazů nic společného. Ministryně toho využila a postavila se do role ochránce veřejných prostředků. Na veřejnosti se prezentuje, že zamezí tomu, aby svazy zneužívaly státní peníze. Byla vytvořena atmosféra, že svazy kradou a ona musí peníze ochránit, ale to je jen odvádění pozornosti," míní Dolejš.
Právě očerňování sportu mu na celé kauze vadí nejvíce. "Veřejnosti se předkládá názor, že sportovní bafuňáři kradou. Já jsem člověk, co celý život prožil s judisty na žíněnce, a kromě toho jsem také předseda. Bez dotací bychom nějaký čas přežili. Větší škodu ministryně udělala tím, že do veřejnosti vyslala signál, že svazy zneužívají prostředky," dodal.
Stejně jako předsedové většiny velkých svazů i on odmítl podat žádost v nově vypsaném programu V, který podle něj obsahuje nesplnitelné požadavky.
Jednou z podmínek dotací je finanční spoluúčast svazu na projektech ve výši 30 procent. "To by znamenalo mnohem větší objem prostředků, které svaz vydělá jiným způsobem. A tyto vedlejší prostředky nutně potřebujeme pro investice, medializaci, podporu reprezentace, která byla ze strany státu dlouhodobě podfinancována. My jsme dostávali zhruba 1,8 milionu ročně na seniorskou a juniorskou reprezentaci, a kdybychom nedodávali další vlastní prostředky, tak bychom nemohli zajistit olympionikům dostatečnou přípravu a určitě bychom neměli olympijského vítěze," prohlásil Dolejš.
Za absurdní považuje i druhou podmínku, podle které musí svaz určit desetiprocentní odchylku ve výdajích. "Nemůžeme teď vědět, kolik lidí kam pojede a kolik lidí se akcí zúčastní. Z programu podporujeme sportovní střediska a soutěže. Na českých pohárech mládeže se nám účastní 700 až 1100 dětí. A my nikdy neodhadneme, jaké tam budou náklady a kolik budeme muset přidat organizátorů. To svědčí o tom, že program byl dělán s přehlížením potřeb sportovního prostředí," řekl šéf juda.
Vzhledem ke kauze souhlasí s názorem, že je nutné zřídit ministerstvo sportu či jinou organizaci, která převezme sportovní agendu od MŠMT. "Ukazuje se, že chybí ministerstvo sportu, které by tyto problémy řešilo. Věřím, že s novým ministrem školství se začnou věci narovnávat a po volbách se s novou vládou nastaví odpovídající podmínky pro sport," dodal.