"Masakr ani nemusel přežít." Hrdina Komárek zachránil žokeje před usmýkáním

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
3. 4. 2019 16:26
Běžel se čtvrtý rámcový dostih při loňské Velké pardubické. Na jedné z nejlehčích překážek - Irské lavici - došlo k situaci, při které běhal mráz po zádech. Osmiletý valach klopýtl, jezdci Janu Machovi vypadla noha ze třmenu a kůň vláčel žokeje téměř kilometr po dráze. Hrozící tragédii zabránil Jaroslav Komárek. Na poslední chvíli se mu podařilo koně před další překážkou zastavit. "Přijímal jsem pak gratulace, že se mi jako veterinárnímu technikovi podařilo zachránit veterinárního lékaře," usmíval se hrdina při rozhovoru pro Aktuálně.cz krátce poté, co za svůj čin převzal cenu fair play.
Video: Youtube.com
Jaroslav Komárek při předávání cen fair play 2019
Jaroslav Komárek při předávání cen fair play 2019 | Foto: ČOV/Jan Malý

Jak ten krušný příběh se šťastným koncem z vašeho pohledu začal?

Stál jsem poblíž dráhy s vysílačkou a najednou jsem viděl, jak od Irské lavice kůň táhne bezmocného jezdce po oraništi. Hned mi bylo jasné, že je nutné koně co nejdřív zastavit.

Čekala vás přitom nějaká překážka?

Bohužel čekala. Byl to živý plot u cesty. Jak se mi ho podařilo při mé váze nad sto kilogramů překonat, to dodnes opravdu nevím. Dostal jsem se však tam, kam bylo potřeba, a teď šlo jen o to, abych dokázal koně zastavit.

Věděl jste, jak by se vám to mohlo podařit?

Spoléhal jsem na dosavadní zkušenosti, ale také na náhodu. Člověk nikdy neví, co v takové chvíli může kůň udělat. Štěstí však bylo na mé straně, koně se mi podařilo chytit za otěže, a protože se rychle uklidnil, bylo vyhráno. To už jsem samozřejmě viděl příčinu tohoto maléru. Při klopýtnutí koně zajela Machovi celá noha do třmenu a nešla vykopnout.

V jakém stavu byl jezdec?

V bezvědomí ho záchranka odvezla do nemocnice, a jak jsme se později dozvěděli, tak jeho zdravotní stav byl po tak příšerné cestě oranicí velice dobrý. Lékařská diagnóza byla pro mě až neuvěřitelná: otřes mozku a pochroumaná ruka, tedy žádné vážné zranění. Přitom řada odborníka tvrdila, že ten masakr nemusel ani přežít.

Co by se asi stalo, kdybyste koně před další překážkou nezastavil?

To opravdu nevím a ani si to nechci představit. Stát se mohlo leccos, třeba by to kůň ani jezdec nepřežili. Takhle jsem mohl být spokojen, že lékaři se doslova zázrakem vlastně skoro nic nestalo.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 1 hodinou

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy