Nebezpečná Pardubická? Kůň se může fatálně zranit i ve výběhu, říká majitel vítěze

Marek Janoš Marek Janoš
17. 10. 2018 21:02
Jako majitel Tzigana Du Berlais slavil výhru svého koně, coby předsedu Jockey Clubu ho těšily plné tribuny. Radost z úspěšné Velké pardubické kalila Jiřímu Charvátovi jen nešťastná smrt Vicodyho na Taxisově příkopu.
Jiří Charvát na tomto snímku se žokejem Jiřím Palíkem.
Jiří Charvát na tomto snímku se žokejem Jiřím Palíkem. | Foto: ČTK

Divácký zájem o letošní Velkou pardubickou byl vyšší než obvykle. Jak jste jako šéf českého Jockey Clubu spokojený?

Pochopitelně s vysokou návštěvou spokojený jsem. Jednak je to významný příjem pro pořadatele dostihu a jednak vysoká návštěva zprostředkovaně přitahuje zájem i k ostatním dostihům. Připomenu, že u nás máme 57 dostihových dní na přibližně 10 závodištích.

Jste majitelem vítězného koně dostihu. V jakém momentu závodu jste si řekl, že Tzigane vyhraje?

Až v okamžiku, kdy se po posledním skoku dostal před Hegnuse.

Žokej Faltejsek řekl: "Dostal jsem dobrého koně. Kdyby to nevyšlo letos, vyhráli bychom příští rok." Je Tzigane budoucí dostihová hvězda?

Ano, Tzigane by v cross country mohl být na českých drahách hvězdou. Ukazují to i seznamy posledních vítězů Velké pardubické. Objeví-li se totiž mladý, nadějný vítěz, zvítězí zpravidla vícekrát. Za příklady slouží Tiumen nebo Orphee des Blins.

Jaké jsou Tziganovy naděje na zahraničí?

Tato odpověď úzce souvisí s účastí, či neúčastí zahraničních koní ve Velké pardubické. Vrchol překážkové sezony u nás přichází na podzim. Na ostrovech právě v tuto dobu sezona začíná. Proto se angličtí a irští koně Velké pardubické neúčastní. Nejsou prostě ještě ve formě. Perspektivně si myslím, že Tzigane by se mohl účastnit podzimních dostihů v Cheltenhamu. Tím by jeho kariéra nemusela mít v roce dva vrcholy, ale sezonu by si jen o měsíc až šest týdnů prodloužil.

Trenér Tůma hodnotil sezonu jako tragickou. Jak byste ji komentoval vy? Je vítězství v Pardubicích jistou satisfakcí?

Pan Tůma je k jiným i k sobě velmi přísný člověk. Za neúspěch považuje i to, s čím by byl každý druhý spokojený. Objektivně má však nejlepší výsledky a považuji ho za nejlepšího trenéra. Letošní sezona není tragická podle výsledků. Letos máme celkem ze 105 startů 24 vítězství a 58 umístění. Trenér Tůma tragičností sezony myslel, že jsme přišli v tréninku ze zdravotních důvodu o dva mladé koně. Jsem si jist, že vítězství v Pardubicích je pro něho velkou satisfakcí.

Zároveň řekl, že v sezoně uvažoval, že skončí. Budete ho přemlouvat?

Jestli trenér Tůma uvažoval, že skončí, nevím. Kdyby tak chtěl učinit, v žádném případě bych ho nepřemlouval. V každé mé firmě platí navíc pravidlo, že kdo odejde, nemůže se vrátit.

Po čtyřech letech se na Velké smrtelně zranil kůň. Jaké to je pro majitele stáje, když někdy přijde o koně?

Je to věc velmi smutná. Mně se to stalo také. Ovšem koně se nezraňují pouze při dostizích. Zraňují se při tréninku, fatálně se často zraní i ve výběhu. Mám jednu osobní zkušenost. Měl jsem výbornou rovinovou kobylu Never Blue. Fanda Holčák ji chtěl po konci rovinové kariéry do překážek. Chtěl jsem předejít případnému zranění a dal jsem ji do chovu. V hřebčíně se málo pohybovala a zemřela na koliku.

Velká je bezpečnější než dřív. Jak běžná jsou podobná zranění na dostizích v Evropě?

Pochopitelně v každém sportu se musí riziko zranění minimalizovat. V překážkových dostizích to znamená učinit překážky korektními, tedy takovými, aby je dobře natrénovaný kůň zvládl. Chyby na překážkách se většinou dělají proto, že kůň buď neumí skákat nebo je v průběhu dostihu unaven a dělá chyby, jede dostih nad své možnosti. Pochopitelně jsou vedle toho i osudové smutné náhody, ale to je jako nehoda na silnici. To byl i případ Vicodyho.

Jsou tedy podle vás překážky na dostihu v současné době dostatečně korektní, jak říkáte?

Myslím si, že ano.

Je nějaká teoretická šance koně s takovým zraněním zachránit?

Nejsem veterinář. Problém vyléčení zlomeniny u koně spočívá v tom, že kůň nepochopí, že si na zlomenou nohu nesmí stoupnout. Pokud vím, se zlomeninou nohy byl vyléčen snad pouze Mill Reef.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Sáblíková byla na trojce v Heerenveenu čtvrtá za Nizozemkami

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila na Světovém poháru v Heerenveenu čtvrté místo v závodu na 3000 metrů. Třiatřicetiletá česká reprezentantka zajela poprvé v kariéře v hale Thialf čas pod hranici čtyř minut, nestačila ale na trojici Nizozemek a nerozšířila bilanci 90 medailových umístění v seriálu. V novém rekordu dráhy 3:57,15 minuty zvítězila Irene Schoutenová.

SP v rychlobruslení v Heerenveenu (Nizozemsko):

Muži, 500 m: 1. Arefjev (Rus.) 34,459, 2. Ntab 34,652, 3. Velema (oba Niz.) 34,740.

Průběžné pořadí SP (po 2 ze 4 závodů): 1. Ntab 114, 2. Arefejev 92, 3. Mulder (Niz.) 80.

Ženy, 500 m: 1. Koková (Niz.) 37,726, 2. Golikovová 37,303, 3. Fatkulinová (obě Rus.) 37,406.

Průběžné pořadí SP (po 2 ze 4 závodů): 1. Koková 120, 2. Golikovová 108, 3. McLeanová (Kan.) 91.

3000 m: 1. Schoutenová 3:57,155, 2. De Jongová 3:58,521, 3. Beuneová (všechny Niz.) 3:58,908, 4. Sáblíková 3:59,215, …13. Zdráhalová (obě ČR) 4:10,379.

Další zprávy