Maestro Federer už se třese. Berdych má úžasnou sílu, říká

Aleš Vávra Aleš Vávra
1. 3. 2013 9:30
Od roku 2010 se Federer a Berdych utkali sedmkrát a český hráč triumfoval hned ve čtyřech případech.
Že by forma Tomáše Berdycha naháněla strach i legendárnímu Federerovi?
Že by forma Tomáše Berdycha naháněla strach i legendárnímu Federerovi? | Foto: Reuters

Praha - Říkají mu Maestro. Švýcarský Maestro. V kariéře vyhrál pětasedmdesát turnajů, což z něj dělá čtvrtého nejúspěšnějšího tenistu všech dob. I takový borec ale může mít někdy strach. 

"Berdych? Má úžasnou sílu. Je to jeden z nejsilnějších hráčů na okruhu," říká jednatřicetiletý Roger Federer před dnešním odpoledním semifinále turnaje v Dubaji (zápas Berdych vs. Federer budeme sledovat živě na Aktuálně.cz).

Teze se strachem je pochopitelně nadnesená. Ale přinejmenším respekt ze slov rodáka z Basileje cítit je. A oprávněně. Opravdu jen málokdo totiž dokázal legendárního FedExe porazit v tolika zásadních duelech.

Od roku 2010 je bilance 4:3 pro Berdycha

Loni se oba hráči potkali ve čtvrtfinále US Open a rodák z Valašského Meziříčí zvítězil 3:1 na sety. V roce 2010 zase Tomáš nepustil Rogera stejným poměrem do semifinále Wimbledonu, který Švýcar ovládl sedmkrát v kariéře. A jejich vůbec první vzájemný zápas? Ten se odehrál ve druhém kole olympiády v Aténách 2004. Tehdy sotva devatenáctiletý mladíček šokoval Federera výhrou 2:1 na sety.

Ano, celková bilance vzájemných duelů vyznívá vcelku jednoznačným poměrem 11:5 pro švýcarského fenoména. Jenže od roku 2010 se oba tenisté utkali sedmkrát a Berdych triumfoval ve čtyřech z těchto zápasů!

Čech drtí jednoho soupeře za druhým

Předvede český tenista, že mu Federerův styl sedí, i v dnešním duelu? Formu na to Berdych má. Před týdnem se suverénně probil až do finále turnaje v Marseille, a kdyby v rozhodujícím duelu proměnil mečbol proti domácímu Tsongovi, mohlo to být ještě veselejší.

Herní pohodu potvrzuje i v Dubaji, kde soupeře drtí ve velkém stylu. Američana Rama vyprovodil výsledkem 6:1, 6:3, Němce Kamkeho po setech 7:5, 6:1 a Rusa Tursunova poměrem 6:3, 6:2. Na kurtu se nikdy nezdržel o mnoho více než hodinu. To Federer měl starosti už v prvním kole, kdy musel otáčet duel s Tunisanem Džazirím. Nicméně potom se druhý hráč světa dostal do obvyklé pohody, což dokazuje toto video ze zápasu se Španělem Granollersem.

Berdych: Roger hraje neuvěřitelný tenis

"Roger zase hraje neuvěřitelný tenis. Vyhrál další grandslam, vrátil se na post světové jedničky a v současnosti není na okruhu lepšího hráče," řekl Berdych k sedmnáctinásobnému grandslamovému šampionovi loni na podzim před vzájemným duelem na US Open.

Federera od té doby na trůnu vystřídal Novak Djokovič, přesto je duel s ním opět velká výzva. Zvládne ji Berdych? Uvidíme odpoledne.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Vláda zvažuje zavedení daně z neočekávaných zisků ve třech sektorech

Vláda zvažuje zavedení daně z neočekávaných zisků ve třech sektorech, vedle energetických firem a bank půjde ještě o jedno odvětví. Novinářům to dnes řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Neuvedl ale, o který sektor jde. O možném zavedení daně z neočekávaného zisku vláda musí podle něj rozhodnout do 10. září.

"Ještě zvažujeme jedno odvětví. Vedle těch dvou, o kterých se ví," řekl Stanjura. Příští týden bude vláda jednat o dani s Národní ekonomickou radou vlády. Výsledek debaty nechtěl předjímat. "Ještě jsme se nerozhodli, včetně mě. Kdybych to považoval (zavedení daně) za něco, co není v pořádku, říkal bych to od počátku. Jsme schopni se shodnout na tom, že v některých odvětvích vznikají mimořádně vysoké zisky díky vnějším okolnostem. To je základní myšlenka takzvané windfall tax. Určitě to není sektorová daň," dodal.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Ministerstvo financí pro letošek zlepšilo odhad růstu ekonomiky na 2,2 procenta

Ministerstvo financí v nové makroekonomické predikci pro letošní rok zlepšilo odhad růstu ekonomiky na 2,2 procenta a pro příští rok odhad zhoršilo na 1,1 procenta. V předchozí dubnové prognóze úřad čekal letos růst ekonomiky o 1,2 procenta a příští rok o 3,6 procenta. Novou prognózu dnes zveřejnilo ministerstvo financí. Loni hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 3,5 procenta.

Zároveň by letos měla podle MF průměrná inflace činit 16,2 procenta a příští rok by měla klesnout na 8,8 procenta. V dubu úřad počítal pro letošek s inflací 12,3 procenta a pro příští rok 4,4 procenta. Během zbytku letošní roku by se podle MF měla inflace přiblížit až ke 20 procentům.

"Ruská agrese na Ukrajině rozpoutala nebezpečný makroekonomický koktejl klesajícího výkonu evropských ekonomik a rostoucí inflace. Pokud jde o očekávanou technickou recesi, tedy mezičtvrtletní pokles HDP dvakrát po sobě, to samo o sobě není tragédií. Daleko problematičtější je inflace, která je vedle zajištění dostatku dostupných energií pro naše domácnosti a firmy hlavním ekonomickým problémem, se kterým se musíme vypořádat," uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Česko při průměrných teplotách v zimě vystačí s plynem zhruba do srpna

Pokud přestane proudit plyn z Ruska do Evropy, je Česká republika s kapacitami plynu, které má zajištěné, schopna při běžných průměrných teplotách pokrýt zcela bezproblémově chod domácností a firem zhruba na 11 měsíců, tedy do srpna příštího roku. Počítá se přitom s požadovanými úsporami spotřeby plynu ve výši 15 procent. Novinářům to dnes řekli ředitel odboru hospodářské politiky ministerstva financí (MF) David Prušvic a ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Dostatek plynu v ČR pro všechny je podle ministerstva realistickým předpokladem. Počítá se přitom s využitím všech zajištěných kapacit plynu. Jde například o naplněné zásobníky plynu přímo v České republice, ale i zajištěnou kapacitu pro zkapalněný zemní plyn (LNG) v Nizozemsku, který by měl pokrýt až třetinu roční spotřeby plynu v ČR. Využít je možné také plyn ze státních hmotných rezerv. "Pokud by byla silnější zima, tak se to samozřejmě zkracuje o pár měsíců, nicméně to jsou ty měsíce letní, to není až tak dramatické," uvedl Prušvic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy