30. 5. 2011 19:34
Djokovič postoupil bez boje do semifinále
Petra Kvitová.
Petra Kvitová. | Foto: Reuters

Paříž - Přestože v rozhodujícím setu osmifinále French Open vedla Petra Kvitová nad Číňankou Li Na už 3:0, nakonec se z postupu do čtvrtfinále po vítězství 2:6, 6:1 a 6:3 raduje světová šestka.

Dvacetiletá česká tenistka a devátá hráčka světa, která byla poslední Češkou ve dvouhrách na turnaji, tak na premiérový postup do čtvrtfinále na Roland Garros musí čekat dál.

Naopak devětadvacetiletá Číňanka, která na letošním Australian Open prošla až do finále, se mezi nejlepších osm hráček turnaje poprvé podívá.

Zápas jsme sledovali ŽIVĚ v online reportáži
Na French Open končí i světová trojka Zvonarevová
Kvitová opět nezaváhala, Rosol další bitvu nezvládl

Poslední Češkou, která se na French Open dostala do čtvrtfinále, je Nicole Vaidišová. Té se až do semifinále podařilo v Paříži postoupit před pěti lety, o rok později skončila ve čtvrtfinále.

Kvitová prohrála posledních šest her

Zápas přitom začal mnohem lépe pro Kvitovou. Hned ve třetí hře sebrala Číňance servis, a když totéž zopakovala za stavu 4:2, po 29 minutách se v prvním setu radovala z rychlého vedení.

Li Na.
Li Na. | Foto: Reuters

Ještě kratší byl druhý set, v němž však dominovala Číňanka, která vzala Kvitové rovněž dvakrát její servis a sama si svůj uhájila.

Kvitová však vstoupila do třetího setu jako vyměněná, po brejku soupeřčina podání se ujala vedení 2:0, a to hned vzápětí potvrdila.

Zkušená Číňanka však i za stavu 0:3 udržela klidné nervy, nejdříve si vzala brejk zpátky a po šesti vyhraných hrách za sebou vyhrála i celý zápas.

Příčinou obratu byla vedle únava i velká řada nevynucených chyb Kvitové. Během celého zápasu jich nasbírala třicet tři.

Djokovič útočí na Nadala

Turnaj mužů má už dokonce prvního semifinalistu. Po nedělním vítězném maratonu se rozhodl čtvrtfinálový zápas se světovou dvojkou Novakem Djokovičem skrečovat Ital Fabio Fognini.

Ten dohrával osmifinálový zápas proti Španělovi Albertu Montaňésovi v křečích a se zraněním levé nohy, přesto v pátém setu triumfoval 11:9.

Djokovič tak má velkou šanci sesadit Rafaela Nadala z pozice světové jedničky. To se mu povede, pokud postoupí do finále.

Španělský tenista se probojoval teprve do čtvrtfinále, když si poradil s Chorvatem Ivanem Ljubičičem po setech 7:5, 6:3 a 6:3. Na French Open zaznamenal 42 vítězství a jedinou prohru a letos útočí na rekordních šest titulů Björna Borga.

Hradecká s Hlaváčkovou jsou v semifinále

Do semifinále čtyřhry už postoupily Lucie Hradecká s Andreou Hlaváčkovou. České hráčky ve čtvrtfinále vyřadily turnajové dvojky krajanku Květu Peschkeovou se Slovinkou Katarinou Srebotnikovou 6:3, 7:5 a v turnaji ještě neztratily set.

Dvouhra - muži:

Osmifinále:

Nadal (1-Šp.) - Ljubičič (Chorv.) 7:5, 6:3, 6:3, Monfils (9-Fr.) - Ferrer (7-Šp.) 6:4, 2:6, 7:5, 1:6, 8:6, Chela (Arg.) - Falla (Kol.) 4:6, 6:2, 1:6, 7:6 (7:5), 6:2, Söderling (5-Švéd.) - Simon (18-Fr.) 6:2, 6:3, 7:6 (7:5), Monfils (9-Fr.) - Ferrer (7-Šp.) 6:4, 2:6, 7:5, 1:6, 8:6.

Čtvrtfinále:

Djokovič (2-Srb.) - Fognini (It.) bez boje.

Dvouhra - ženy:

Osmifinále:

Li Na (6-Čína) - Kvitová (9) 2:6, 6:1, 6:3, Azarenková (4-Běl.) - Makarovová (Rus.) 6:2, 6:3, Šarapovová (7-Rus.) - A. Radwaňská (12-Pol.) 7:6 (7:4), 7:5, Petkovicová (15-Něm.) - Kirilenková (25-Rus.) 6:2, 2:6, 6:4.