Kvalifikaci na SP v Krakově zvládlo 12 českých slalomářů

29. 6. 2018 21:12
Dva čeští kanoisté se kvalifikovali mezi pěti nejlepšími, nejvýše se umístil Vít Přindiš.
Jiří Prskavec v kvalifikaci na sezonu 2018 (Želiv)
Jiří Prskavec v kvalifikaci na sezonu 2018 (Želiv) | Foto: Martin Hladík, kanoe.cz

Krakov - Dvanáct českých vodních slalomářů postoupilo na Světovém poháru v Krakově z kvalifikace. Stoprocentní byli kajakáři Vít Přindiš, Ondřej Tunka, Luboš Hilgert a Jiří Prskavec, do semifinále prošli rovněž tři kajakářky, tři kanoistky a dva singlkanoisté.

Přindiš postoupil z třetího místa, Tunka z pátého. "Podle výsledku to vypadá, že to bylo bez problémů. Ale s prvními osmi brankami jsem se dost pral, nejelo mi to, byl jsem dost nízko. Ale věděl jsem, že když pojedu čistě, tak to může klapnout, a naštěstí jsem to v druhé půlce ještě zlepšil," uvedl Přindiš v tiskové zprávě.

Do semifinále C1 postoupili Michal Jáně a Lukáš Rohan. Smůlu měl Tomáš Rak, kterému se pár metrů před cílem ukroutila hlavička na pádle. Kanoistka Tereza Fišerová, minulý týden na SP v Liptovském Mikuláši stříbrná, hladce prošla z pátého místa, doprovodily ji Jana Matulková i Kateřina Havlíčková.

Mezi kajakářkami uspěly Antonie Galušková, její starší sestra Karolína Galušková a Barbora Valíková. Teprve sedmnáctiletá Antonie Galušková byla v kvalifikaci osmá. "Oproti mé premiéře vloni na Světovém poháru je to něco úplně jiného. Jiný kanál, jiná trať, jiní rozhodčí, čisté průjezdy," uvedla slalomářka, která v Krakově předloni získala bronz na juniorském MS. "Před dvěma roky jsem ještě byla miminko. Teď jsem vyrostla asi o dvacet centimetrů," dodala.

V sobotu pojedou semifinále a finále kajakářky, singlkanoisté a kategorie C2 mix, do níž jsou přihlášené tři české lodě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy