Kreuziger na Giru bojoval o bílý trikot i sedmé místo

28. 5. 2011 17:57
Český cyklista nabral další šestiminutovou ztráu
Roman kreuziger.
Roman kreuziger. | Foto: Reuters

Sestriere - Předposlední dvacátou etapu Gira d'Italia s cílem v lyžařském středisku Sestriere vyhrál po úniku Bělorus Vasilij Kirijenka.

Roman Kreuziger měl na trati problémy, ale ukázal bojovné srdce a nakonec dojel desátý se ztrátou 6:16 minuty. Celkově zůstal sedmý a udržel také bílý trikot pro nejlepšího jezdce do 25 let, na který útočil Nizozemec Steven Kruijswijk. První je dál Španěl Alberto Contador.

Kreuziger odpadl ze skupiny favoritů při stoupání na 2178 metrů vysoký průsmyk Colle delle Finestre necelých 40 km před cílem. V následném sjezdu pak jízdou na hranici rizika ztrátu stahoval a postupně se osamocen dokázal na Contadora a spol. dotáhnout, přestože Kruijswijk se snažil ve skupině udávat tempo, aby odmazal ztrátu 2:36, kterou měl před dnešní etapou na bílý trikot.

Český lídr stáje Astana si pak příliš neodpočinul a táhl skupinu, aby dojela další uprchlíky, kteří ohrožovali jeho postavení v celkové klasifikaci.

Roman Kreuziger v dresu Astany
Roman Kreuziger v dresu Astany | Foto: Reuters

Manko na Španěla Joaquína Rodrígueze, Rusa Denise Meňšova i Venezualana Josého Rujana se povedlo skupince snížit, takže je Kreuziger udržel v absolutním pořadí za sebou.

V samém závěru při výjezdu do cíle ve výšce 2035 metrů znovu lehce odpadl, ale už příliš neztratil.

Kirijenka si po třech letech dojel pro druhé vítězství na Giru s velkým náskokem 4:43 před Rujanem z Venezuely a třetím Rodríguezem. Nejlepší trojice celkového pořadí dojela společně, takže Contador dál vede o 5:18 před Italem Michelem Scarponim. Další domácí jezdec Vincenzo Nibali ztrácí před závěrečnou časovkou v Miláně 5:52.

Kreuziger, jenž projel cílem 18 sekund po Contadorovi, zaostává za lídrem závodu o 10:20. Na stupně vítězů mu schází 4:28 minuty.

Giro d'Italia, cyklistický závod - 20. etapa Verbania - Sestriere (242 km):

1. Kirijenka (Běl.) 6:17:03, 2. Rujano (Ven.) -4:43, 3. Rodríguez (Šp.) -4:50, 4. Betancourt (Kol.) -5:31, 5. Gadret (Fr.) -5:54, 6. Scarponi (It.), 7. Kruijswijk (Niz.), 8. Contador (Šp.), 9. Meňšov (Rus.) všichni -5:58, 10. Kreuziger (ČR) -6:16.

Průběžné pořadí: 1. Contador 83:34:25, 2. Scarponi -5:18, 3. Nibali (It.) -6:14, 4. Gadret -7:49, 5. Rodríguez -9:27, 6. Rujano -10:23, 7. Kreuziger -10:38, 8. Meňšov -10:51, 9. Kruijswijk -12:56, 10. Nieve (Šp.) -12:57.