Královská etapa připomene smrt šampiona. Zaútočí Quintana?

Ondřej Kurečka
16. 7. 2015 6:00
„Stará dáma“ chvátá zběsilým tempem a její 102. ročník se přesunul do své druhé poloviny.
Peloton musí absolvovat další těžkou pyrenejskou etapu.
Peloton musí absolvovat další těžkou pyrenejskou etapu. | Foto: Reuters

Praha - Tour de France chvátá zběsilým tempem a její 102. ročník se přesunul do své druhé poloviny. Peloton dnes čeká třináctý závodní den, v němž bude muset zdolat královskou Pyrenejskou etapu, která slibuje velkolepé rozloučení s pohořím na francouzsko-španělské hranici.

Dvanáctou etapu Tour sledujte v online reportáži ZDE

Ve žlutém bude místy, kde cyklistika ukázala i svou odvrácenou tvář, pokračovat Chris Froome, který bez problémů přečkal včerejší přejezd Tourmaletu. V pelotonu jsou i nadále čtyři čeští zástupci.

Tourmalet příliš nezměnil

Dvanáctá etapa příliš nevyjasnila situaci v čele, naopak definitivně označila závodníky, s nimiž už není třeba dále v boji o žlutý dres počítat. To se paradoxně týká všech tří účastníků pařížského pódia z loňského července. Obhájce Vincenzo Nibali ztratil další cenné desítky sekund a má už téměř sedmiminutovou ztrátu. Ještě hůře jsou na tom Jean-Christophe Péraud (25.) a Thibaut Pinot (35.) ztrácející 25 respektive 35 minut na Frooma.

Trasa vedoucí přes Tourmalet naopak ukázala návrat formy jiné velké postavy loňského ročníku, krále vrchařů Rafala Majky, ten směřoval pro vítězství v etapě v době, kdy se jeho týmový kolega Basso vzpamatovával z úspěšné operace varlat.

Mladý Polák měl být klíčovým pomocníkem Alberta Contadora, jeho dnešní únik tak může znamenat změnu taktiky týmu Tinkoff-Saxo, jenž se dosud soustředil vyloženě na „El Pistolerův“ boj o žlutý trikot, směrem ke snaze o etapová prvenství či puntíkatý a zelený dres. V tomto případě by se v následných etapách větší podpory mohl dočkat také Peter Sagan a svůj pokus o etapový triumf by mohl dostat také Roman Kreuziger.

Majka: Albertovi věřím

Sám Majka, nyní třetí ve vrchařské soutěži, ale tuto možnost vylučuje: „Jsem tady, abych pomáhal Albertovi, ne abych vyhrál puntíkatý dres. Tour je stále dlouhá, máme před sebou ještě dva týdny.“

Situace může změnit během jedné etapy, Majka však svému lídrovi věří: „Musíte věřit. Alberto má úžasnou mentalitu a je to skvělý závodník. Doufám, že Tour stále vyhrát může.“

O trikot nejlepšího vrchaře jako cenu útěchy by se mohl snažit velký zástup francouzských závodníků, jimž úvod zrovna nevyšel. To může být případ zmíněného Pinota, který na jaře disponoval skvělou vrchařskou formou, či Romaina Bardeta. Co se týče boje o puntíkatý trikot, budeme chytřejší hned po dnešní etapě, která mezi etapami letošní Tour nabízí druhý nejvyšší počet bodů do této soutěže a taky druhý nejvyšší počet kilometrů ve stoupáních (47,1).

Opět přes stoupání se smutnou historií

Na 195 kilometrů dlouhé trati z Lannemezanu jsou postaveny čtyři náročné kopce – jedna „dvojka“, dvě „jedničky“ a závěrečný výjezd mimo klasifikované kategorie (HC). První stoupáním bude Col de Portet d´Aspet, jehož vrchol, který bude prémií druhé kategorie, se nachází na 58. kilometru etapy.

Ze čtyř kopců čtvrteční etapy je to stoupání nejkratší, ale zároveň nejprudší s průměrným sklonem 9,7 % na 4,3 kilometrech.

Col de Portet d´Aspet není žádnou novinkou, poprvé se v rámci Tour jel už v roce 1910, naposledy loni. Dnes to bude jeho 32. představení. Aspet bohužel nepřinášel pouze napínavé bitvy na trati, před dvaceti lety se tady odehrála jedna z nejsmutnějších událostí historie Tour. Sjezd z vrcholu stoupání v patnácté etapě v roce 1995 ukončil život olympijského šampiona z Barcelony Fabia Casartelliho. Ital narazil hlavou do sloupku v jedné ze zatáček a kolem jeho památní desky se dnes bude projíždět.

Týmovým spolujezdcem Casartelliho tehdy byl i Sean Yates, dnes sportovní ředitel Tinkoff Saxo či Lance Armstrong, který o 3 dny později na počest svého spolubydlícího vyhrál svou první etapu na Tour. Po Aspetu budou následovat dvě stoupání první kategorie, méně známé kopce Col de la Core a Port de Lers. Oba dlouhé necelých 15 kilometrů s průměrným stoupáním maximálně 6 %.

Napodobí Contador "Piráta"?

Velké finále pak zajistí kulisy cílového výjezdu na Plateau de Beille, kam se Grand Bouncle vydá teprve pošesté. „Je to supertěžké stoupání, závod tady můžete vyhrát i ztratit,“ tvrdí bývalá německá hvězda Jens Voigt. Poprvé bylo 15,8 kilometrů dlouhé stoupání s průměrným převýšením 7,9 % zařazeno do itineráře v roce 1998.

Tehdy kopec, rovněž využitý jako cílový, ovládl Marco Pantani a našlápl po vítězném Giru k dovršení náročného dvojboje. Dodnes je Pantani posledním závodníkem, kterému se povedlo vyhrát růžový i žlutý dres v jednom roce. Nakročí zde ke stejnému úspěchu Contador?

Z šesté příčky ztrácí na čelo stále přes čtyři minuty. Těsně před ním se nacházejí superdomestikové dvou největších favoritů – pátý Geraint Thomas, jehož lídr Froome vede, a čtvrtý Alejandro Valverde, který má pomáhat zatím třetímu Quintanovi (odstup 3 minuty a 9 sekund). Druhý je pak i nadále Tejay van Garderen. Největším příjemným překvapením závodu je dosud sedmý muž celkového pořadí, domácí Tony Gallopin, který rozhodně nepatří k vyhlášeným vrchařům.  

Třináctá etapa patří přesně k těm, kde se může pořadí výrazně měnit navzdory značným rozestupům. Očekává se především útok Naira Quintany, jemuž by závěrečné stoupání mělo sedět. Těžkou práci se samotným udržením se v závodě tedy splněním limitu budou mít sprinteři.

Jak se dařilo Čechům i favoritům na Tour de France?

Tour de France 2015

Kompletní program Tour, výsledky a profily etap i jezdců najdete zde.

 

Právě se děje

Další zprávy