Kožíšek to zkusil dobře, říká Radim Nyč

Radim Nyč, rou
22. 2. 2007 17:45
Praha - "Je to pěkný výsledek," komentuje výkon českého běžce na lyžích v prvním závodě MS v Japonsku bývalý reprezentant Radim Nyč:

Dušan Kožíšek zajel ve sprintu pěkný výsledek a na začátek šampionátu ukázal dobrou formu. Ukázalo se, že světová špička je ve sprintu přeci jen o kus dál. Nejlepší závodníci jsou komplexněji vybavení než třeba právě Dušan Kožíšek.

Norka Astrid Jacobsenová (vlevo) se raduje z triumfu ve finále sprintu klasicky na MS v Sapporu. Vpravo je stříbrná Petra Majdičová ze Slovinska.
Norka Astrid Jacobsenová (vlevo) se raduje z triumfu ve finále sprintu klasicky na MS v Sapporu. Vpravo je stříbrná Petra Majdičová ze Slovinska. | Foto: Reuters
Kožíšek na MS vypadl ve čtvrtfinále
Dušan Kožíšek vypadl ve sprintu klasicky ve čtvrtfinále. Ve svém rozběhu obsadil čtvrté místo.

Foto: Aktuálně.cz
Vše o MS v Sapporu
Výsledky, analýzy a zajímavosti ze světového šampionátu v klasickém lyžování.
 

Dušanovi navíc moc nenahrálo, že se jelo klasicky, protože je daleko lepší bruslař. Profil trati taky nebyl nijak jednoduchý.

Ale ve čtvrtfinále za to zkusil zabrat dobře. Zkusil, jestli na to má. V takové konkurenci to musel udělat, kdyby čekal, ujeli by mu ostatní daleko dřív. Nějaké taktizování si můžou dovolit jen opravdu špičkoví závodníci.

MS očima Radima Nyče
Autor fotografie: Aktuálně.cz

MS očima Radima Nyče

Bronzový medailista z olympijské štafety z Calgary, Radim Nyč, bude pro čtenáře deníku Aktuálně.cz komentovat celý průběh mistrovství světa v klasickém lyžování v Sapporu.

Radim Nyč:
1988 bronz ZOH Calgary štafeta 4x10km
1989 bronz MS Lahti štafeta 4x10km
1992 šesté místo 50km jednotlivci ZOH Albertville

Lyžařská poradna

Olympijský medailista vám radí s běžeckým lyžováním - ptejte se ZDE

V závodě žen Eva Nývltová z kvalifikace nepostoupila, ale tam nebyla příliš velká šance. Konkurence se na sprint zaměřuje daleko víc. Přesto se nedá říct, že by někdo byl specialistou výlučně na sprint.

Hodně lidí srovnává lyžařský sprint s atletikou. Ale tak to v lyžování není, tady je sprint daleko víc i otázkou vytrvalosti. Jedno kolo má 1 400 metrů, dohromady je to i s kvalifikací více jak pět kilometrů, které musíte odjet sprintem.

Ale v tréninku se třeba Švédové a Norové hodně věnují výbušnosti, která je pro sprint nezbytná. Úspěšný sprinter tak musí být komplexní lyžař. Myslím si, že vítěz mužského sprintu Nor Svartedal klidně může na mistrovství vyhrát i patnáctku nebo závěrečný maraton.

Stejně tak v ženské kategorii - Majdičová a Kuitunenová jsou i v distančních závodech špička a ve sprintu potvrdily, že budou patřit mezi největší favoritky.

Ve vítězce závodu žen, Astrid Jacobsenové, Norové objevili další z nepřeberného množství svých talentů. Jacobsenová má na sprint postavu. Má velkou sílu a výbušnost, taky je poměrně vysoká - to je u klasiky výhoda, páky tady hrají daleko větší roli.

Zvláštností prvního závodu šampionátu bylo, že se jelo částečně pod střechou stadionu a částečně venku, ale neumím posoudit, jak velké mezi tím byly teplotní rozdíly a nakolik to mohlo ovlivnit jednotlivé výkony. Čím později večer se v Japonsku jelo, tím trochu přimrzalo a trať byla rychlejší.

Při loňském závodě Světového poháru v Sapporu, který byl generálkou na mistrovství světa, si závodníci hodně stěžovali. Byla tam šílená trať, v rozměklé stopě se všichni bořili snad po kotníky. Teď je to trochu lepší, ale stejně stopa nebyla stoprocentní. Je tam velká vlhkost a hodně teplo.

Servismani to budou mít v Japonsku těžké, ale to je stejné v každém závodě. Někdy je to na nich víc, někdy míň.

 

Právě se děje

Další zprávy