Kožíšek na MS vypadl ve čtvrtfinále

SportPlus, ČTK
22. 2. 2007 13:14
Sapporo - Český běžec na lyžích Dušan Kožíšek vypadl ve sprintu klasicky na MS v Sapporu ve čtvrtfinále. Ve svém rozběhu obsadil čtvrté místo.
Norka Astrid Jacobsenová (vlevo) se raduje z triumfu ve finále sprintu klasicky na MS v Sapporu. Vpravo je stříbrná Petra Majdičová ze Slovinska. | Foto: Reuters

O vyřazení rozhodlo pouze několik desetin vteřiny, které mu chyběly na poslední dvanáctý postupový čas.

Zhruba polovinu trati se český reprezentant držel na prvním místě, pak mu však docházely síly a předběhli ho velcí favorité Odd-Björn Hjelmeset z Norska, Vasilij Ročev z Ruska a nakonec i Fin Matias Strandvall.

Titul ve finále získal Jens Arne Svartedal z Norska. Stříbro na trati 1,4 km získal Švéd Mats Larsson, třetí byl další Nor Eldar Rönning.

Vše o MS v Sapporu
Výsledky, analýzy a zajímavosti
ze světového šampionátu v klasickém lyžování

Zlatou medaili v závodě žen putovala také do Norksa. Získala ji Astrid Jacobsenová, která ve čtvrtek nečekaně vyhrála sprint klasickou technikou na 1,2 km. Za dvacetiletou závodnicí z Osla skončily Petra Majdičová ze Slovinska a vedoucí žena průběžného pořadí Světového poháru Virpi Kuitunenová z Finska.

Navzdory čtvrtfinálovému vyřazení byl Kožíšek se svým výkonem spokojen, neboť v klasickém sprintu dosáhl dosud nejlepšího výsledku.

"Více jsem ani od závodu nečekal. Naopak mě překvapilo, že jsem přes polovinu závodu byl v čele rozběhu. Potom mi už asi chybělo více sil. Ovšem bojovat s takovými jmény, jakými jsou Ročev a Hjelmeset, není žádná legrace," řekl novinářům Kožíšek.

Muži (1,4 km):
1. Svartedal (Nor.) 3:03,8, 2. Larsson (Švéd.) -0,2, 3. Rönning (Nor.) -0,8, 4. Lind (Švéd.) -1,2, 5. Newell (USA) -5,6, 6. Jönsson (Švéd.) -43,8, ...17. Kožíšek (ČR) vyřazen ve čtvrtfinále.
Ženy (1,2 km):
1. Jacobsenová (Nor.) 2:50,9, 2. Majdičová (Slovin.) -0,2, 3. Kuitunenová (Fin.) -0,3, 4. Dahlbergová (Švéd.) -2,2, 5. Nacumiová (Jap.) -2,3, 6. Anderssonová (Švéd.) -12,3, ...45. Nývltová (ČR) nepostoupila z kvalifikace.

Nývltová vypadla už v kvalifikaci

V kvalifikaci byl Kožíšek 19., nejlepší čas zajel Andrew Newell z USA, na kterého český závodník zratil 6,5 vteřiny.

Newell o 22 setin sekundy porazil Nora Odda Bjorna Hjelmeseta. Třetí byl švédský lyžař Emil Jönsson. Obhájce titulu Vasilij Ročev z Ruska postoupil z kvalifikace devátým časem.

Kožíška ve čtvrtfinále čekají Hjelmeset, Ročev, Matias Strandvall z Finska, Kazachstánec Sergej Čerepanov a Timo Simonlatser z Estonska.

Naopak Eva Nývltová v závodě žen neuspěla. Na první třicítku, která se zúčastní dalších bojů, jí chybělo osm vteřin a skončila na 45. místě.

Navzdory vyřazení byla dvacetiletá Nývltová s výsledkem spokojená. "Sprinty jezdím pouze občas a spíše bruslením. Klasickým stylem takřka vůbec ve sprintu nezávodím. Brala jsem tento závod hlavně na rozjetí," řekla novinářům po kvalifikaci Nývltová, která si oproti loňskému výsledku na olympijských hrách v Turíně polepšila. Na tratích v Pragelatu obsadila 50. místo.

• Bookmakeři věří Neumannové, Jandovi ne - čtěte ZDE

Česká závodnice přiznala, že měla na trati s nevyzpytatelným sněhem problémy s výběrem lyží.

"Sice jsem se snažila vybrat ty nejlepší pro klasiku, ale na mokrou trať žádné vhodnější nemám. Lyže mi do kopce smekaly. Ale rychlejší jsem si vzít nemohla, neboť bych stoupání pouze soupaž nevyjela. V každém případě ale byl tento start na mistrovství světa před zaplněným hledištěm pro mě velkým zážitkem," dodala Nývltová, která v Sapporu už pojede pouze úterní závod na 10 km volnou technikou.

V kvalifikaci byla nejrychlejší byla Finka Virpi Kuitunenová. Ta o více než dvě sekundy porazila Astrid Jacobsenovou z Norska. Třetí byla další finská běžkyně Mona-Lisa Malvalehtová. Jedna z favoritek Norka Marit Björgenová postoupila čtrnáctým časem a prohrála o jedno místo se Slovenkou Alenou Procházkovou.

Návštěva ve fotbalovém Sapporo Dómu však pořadatele při kvalifikaci příliš neuspokojila. Hlediště pro 42 000 diváků nebylo zaplněno ani z jedné třetiny. Přitom se poprvé v historii mistrovství světa uskutečnil závod běžců v kryté hale, odkud závodníci vyráželi do volného terénu a opět se vraceli do cíle v hale.