König v 9. etapě Vuelty ztratil a propadl se na sedmé místo

Aktualizováno 1. 9. 2013 21:30
Sobotní vítěz Leopold König projel cílem etapy na 29. místě se ztrátou 47 sekund. V průběžné klasifikaci klesl z páté na sedmou příčku, za Morenem zaostává o 1:09 minuty.
Španělský cyklista Daniel Moreno si dojel v deváté etapě pro druhé vítězství na letošní Vueltě a stal se novým lídrem závodu. | Foto: Reuters

Valdepeňas de Jaén - Španělský cyklista Daniel Moreno si dojel v deváté etapě pro druhé vítězství na letošní Vueltě a stal se novým lídrem závodu.

Před dosavadního držitele červeného trikotu Ira Nicolase Rocheho se dostal v celkovém pořadí o jedinou sekundu.

Sobotní vítěz Leopold König projel cílem etapy, která končila po 163,7 km prudkým stoupáním ve městě Valdepeňas de Jaén, na 29. místě se ztrátou 47 sekund.

Před Königem Valverde a Rodríguez

V průběžné klasifikaci klesl z páté na sedmou příčku, za Morenem zaostává o 1:09 minuty.

Před nejlepšího českého jezdce v celkovém pořadí se dostali domácí favorité Alejandro Valverde a Joaquím Rodríguez, kteří dojeli s odstupem čtyř sekund za Morenem a postarali se o trojnásobný španělský triumf v etapě.

Roche, jenž měl před etapou v čele Vuelty k dobru 17 sekund, byl v cíli čtvrtý osm sekund za vítězem.

Zdeněk Štybar, který se blýskl vítězstvím v pátek, obsadil 37. místo se ztrátou 57 sekund.

Kreuziger: Strašně mě bolí nohy

Na samém chvostu dojel Roman Kreuziger, jenž měl už v sobotu krizi a nabral ztrátu přes pět minut. Tentokrát zaostal za nejlepšími o více než 17 minut.

"Strašně mě bolí nohy a prostě to nejde. Odpadl jsem už dvacet kilometrů před cílem. Do naší skupiny vběhl pes, udělala se díra a my, co jsme jeli vzadu, jsme tam zůstali," uvedl Kreuziger na svém webu.

"Ten kopec už jsem jel úplně volně. Možná i s vědomím toho, že jsem v sobotu vypadl z pořadí. Člověk se pak trochu přehodí v hlavě a už se nedokáže tak zmáčknout," pokračoval pátý muž letošní Tour de France.

"A v mém případě je jedno, jestli budu třicátý nebo osmdesátý. Doufám, že tu těžkou zítřejší etapu nějak přečkám a snad mi pomůže den volna," dodal.

Moreno: Na Vueltě jsem nikdy nevedl

Moreno dál vede i bodovací soutěž, díky které dnes jel poprvé v zeleném trikotu. V pondělní první horské etapě z Torredelcampo do Alto de Haza Llana, dlouhé 186,8 km, poprvé oblékne červený dres.

"Dneska to pro mě byla šance dostat se do čela a vyšlo to o jedinou sekundu. Mám ohromnou radost, protože jsem Vueltu ještě nikdy nevedl," radoval se jednatřicetiletý Španěl.

Roche si ze ztráty průběžného vedení po jediném dnu příliš nedělal. "Napůl jsem smutný a napůl spokojený s tím, jak to dnes dopadlo. Včera to bylo super, ale každý den je jiný. Ten kopec byl náročný," konstatoval Kreuzigerův kolega z týmu Saxo-Tinkoff.

"Můžu být rád, že jsem dojel čtvrtý, takže jsem na tom dobře. Zítra se pokusím tu sekundu zase najet, nebo alespoň neztratit," dodal Ir.

Königův šéf: Moc jsme neztratili

Spokojeni byli i v týmu Netapp-Endura s tím, že se König udržel v elitní desítce.

"Naším cílem dnes bylo moc neztratit a to se povedlo," řekl sportovní ředitel německé stáje Enrico Poitschke.

"Závěr dnešní etapy byl hodně obtížný. Dovezli jsme Lea k tomu stoupání v dobré pozici a zvládl to vyjet velmi dobře. Ve sjezdu moc neriskoval, do závěrečného kilometru mu po včerejšku chyběly síly, aby mohl spurtovat s ostatními," dodal.

Výsledky 9. etapy:

1. Moreno (Šp./Kaťuša) 4:18:57, 2. Valverde (Šp./Movistar), 3. Rodríguez (Šp./Kaťuša) oba -4, 4. Roche (Ir./Saxo-Tinkoff) -8, 5. Sánchez (Šp./Euskaltel), 6. Nocentini (It./AG2R), 7. Nibali (It./Astana) všichni -9, 8. Gilbert (Belg./BMC), 9. Barguil (Fr./Argos-Shimano) oba -13, 10. Antón (Šp./Euskaltel) -15, ...29. König (ČR/Netapp-Endura) -47, 37. Štybar (ČR/Omega Pharma-Quick Step) -57, 150. Bárta (ČR/Netapp-Endura) -16:19, 193. Kreuziger (ČR/Saxo-Tinkoff) -17:13.

Průběžné pořadí:

1. Moreno 3:58:34, 2. Roche -1, 3. Nibali -20, 4. Valverde -22, 5. Horner (USA/RadioShack) -28, 6. Rodríguez -56, 7. König -1:09, 8. Zubeldia (Šp./RadioShack) -1:10, 9. Urán (Kol./Sky) -1:24, 10. Santaromita (It./BMC) -1:26, ...56. Kreuziger -23:03, 84. Štybar -36:38, 110. Bárta -52:07.