Kolo pro Sáblíkovou v Soči sháněli několik dní

ČTK ČTK
4. 2. 2014 14:40
Česká rychlobruslařka se chtěla po Soči pohybovat na bicyklu. To se ale ukázalo jako problém
Martina Sáblíková.
Martina Sáblíková. | Foto: CPA Eduard Erben

Soči - První volný den si dnes v dějišti olympijských her v Soči dopřála rychlobruslařka Martina Sáblíková. Dvojnásobná šampionka z Vancouveru předešlé čtyři dny trénovala dvoufázově, dnes po dohodě s trenérem Petrem Novákem stejně jako Karolína Erbanová odpočívala. Ve středu by navíc už do Adler areny, kde se bude bojovat o medaile, měla poprvé vyrazit na kole, které ji přímo v dějišti her zajistilo vedení české výpravy.

"Hodí se. Neříkám, že je to tady daleko, ale každý den chodíme třikrát do jídelny a zpět. Poté na stadion. Je to dost kilometrů, co tady nachodíme. A jezdit na kole je lepší než chůze, nohy nejsou tak unavené," řekla Sáblíková ČTK a Českému rozhlasu v olympijské vesnici.

Zajistit dvě kola pro rychlobruslařský tým ale nebylo nic jednoduchého, vedení výpravy úkol řešilo několik dnů a jednou z variant bylo přivezení kol přímo z Čech v jednom ze speciálů. Nakonec ale dvě obyčejná kola koupili přímo v Soči.

"Původně jsme chtěli používat kola, která tady měla být volně k dispozici pro všechny. Říkali, že jich tady bude padesát. Jenže ta jsou pořád pryč. Hodně jich je navíc poškozených," vysvětlila Sáblíková, která má jedno kolo na pokoji. Používá ho jako trenažér. "Uvažovala jsem o tom. Mám na něm ale galusku, která je určená na stojan. A s tou nechci lítat venku," přiznala.

V Soči je to "gigantické"

Šestadvacetiletá rychlobruslařská hvězda je v Soči od čtvrtka. V olympijské vesnici se tak stihla už plně rozkoukat. A líbí se jí. "Je to obrovské. Když jsme šli poprvé do jídelny, tak jsem nemohla uvěřit tomu, že je to tak daleko. To se potvrdilo, i když jsem se byla poprvé proběhnout. Je to tu gigantické," popsala Sáblíková, která startuje na třetích olympijských hrách. Může tak porovnávat s Turínem 2006 a Vancouverem před čtyřmi lety.

Jedna z hlavních hvězd české výpravy navíc může porovnávat i to, jak se za poslední rok změnily podmínky přímo v Soči. Loni se zde totiž představila na mistrovství světa na jednotlivých tratích. "Tehdy byla vesnice rozestavěná, takže jsme nic neviděli. Všude bylo bláto. Kolikrát chyběl asfalt, takže jsme jezdili na hliněných cestách. Teď mají vše hotové," uznala Sáblíková.

Radost jí momentálně dělá i příjemné počasí. V pátek a v sobotu sice v Soči pršelo, ale od neděle svítí slunce a teploty se pohybují přes den nad hranicí deseti stupňů. "Je tu nádherně. Všichni si to užívají," řekla Sáblíková, která nemá problém ani s kvalitou stravy. Kouč Novák sice postrádá hovězí maso, jeho svěřenkyně ale vše bere s nadhledem. "Chutná mi. Je rozmanité, dobré," dodala.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Kanadská společnost zrušila plány na převzetí Carrefouru, důvodem je odpor francouzské vlády

Kanadská maloobchodní společnost Alimentation Couche-Tard zrušila plány na převzetí evropského řetězce Carrefour za 16,2 miliardy eur (424 miliard Kč). Důvodem je odpor francouzské vlády, uvedla agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje.

Rozhodnutí o ukončení jednání o fúzi padlo podle zdrojů po setkání francouzského ministra financí Bruna Le Maira se zakladatelem Couche-Tard Alainem Bouchardem. Již předtím Le Maire vyloučil prodej Carrefouru z důvodu zabezpečení potravin. Carrefour ani Couche-Tard se k informacím nevyjádřily.

Firma Couche-Tard doufala, že získá vládní požehnání díky závazkům, jako zachování pracovních míst i dodávek potravin od francouzských výrobců či tím, že ředitel Carrefouru a Couche-Tard budou ve sloučené firmě zastávat funkci generálního ředitele společně. Chouche-Tard chtěl rovněž investovat do Carrefouru kolem tří miliard eur. Carrefour spojení podporoval. Francouzská vláda však do 24 hodin po potvrzení jednání spojení odmítla.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 38 minutami

Německá CDU zahájila sjezd, zvolí na něm nového předsedu

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové zahájila druhý a zároveň závěrečný den volebního sjezdu, na kterém vybere nového předsedu, který se bude moci ucházet o kancléřskou kandidaturu. Delegáti, kteří se kvůli pandemii nemoci covid-19 sešli on-line, vybírají z trojice uchazečů. Dosluhující šéfka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová o funkci neusiluje a svůj post dala loni v únoru k dispozici.

Za favorita průzkumy mezi straníky označují někdejšího šéfa poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Friedricha Merze, příslušníka konzervativního křídla, za kterým následují s mírným odstupem liberální ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen. Kdo z nich ale opravdu usedne do předsednického křesla, rozhodne 1001 delegátů.

Kandidáti na stranického předsedu se nejprve straníkům představí a poté budou odpovídat na případné dotazy, okolo 11:00 bude následovat volba. Pokud žádný z trojice nezíská více než 50 procent hlasů, bude se konat druhé kolo. Výsledek by mohl být znám ještě před polednem.

Ačkoli jméno nového předsedy bude jasné již dnes, oficiálně bude potvrzeno až v pátek 22. ledna. Delegáti totiž z právních důvodů musí svou elektronickou volbu potvrdit korespondenčně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy