Video: Nadal hraje ruletu se zdravím. Okouzlil Řím chováním po pádu na antuku

Aleš Vávra Aleš Vávra
Aktualizováno 10. 5. 2024 10:59
Rafael Nadal se rozhodl. Už žádná polovičatá řešení, žádná opatrnost. Sedmatřicetiletý tenista bude před French Open hrát "ruskou ruletu". Sám ví, že riziko zranění je obrovské. Pokud ale má mít aspoň minimální naději na poslední velký triumf, musí jít na hranu. V prvním duelu v Římě to dokázal.
Podívejte se na fenomenální výměnu, při které Rafael Nadal spadl a stejně ji vyhrál. | Video: Associated Press

V areálu Foro Italico získal v minulosti deset titulů, teď ale přijímá roli outsidera, který může jen překvapit. Ovšem jen v případě, pokud ze sebe vydá absolutní maximum.

Ve čtvrtečním prvním kole Rafael Nadal tvrdě dřel se 108. hráčem světa Belgičanem Zizou Bergsem.

Po bezmála třech hodinách a setech 4:6, 6:3, 6:4 našel cestu k vítězství.

I díky spektakulární výměně, která obletěla svět sportu.

Nadal během ní uklouzl, pohotovým kotoulem vzad se ale fenomenálně dostal zpět do hry a míček nakonec vyhrál díky preciznímu zkrácení.

Španěl po utkání přiznal, že se musel zbavit strachu pramenícího z pochroumaného zdraví. Musel akceptovat riziko, že jeho poslední sezona na okruhu skončí předčasně a on bude svůj milovaný sport opouštět v roli zraněného, zlomeného muže.

"Za poslední tři týdny jsem udělal nějaký progres. A teď přišel moment, kdy do toho musím dát úplně všechno. Musím se zmáčknout až na hranu. Pokud se něco stane, nedá se nic dělat. Taková je pravda," prohlásil dvaadvacetinásobný grandslamový šampion po postupu do druhého kola.

Do startu Roland Garros, pařížského grandslamu, který Nadal ovládl v rekordních čtrnácti ročnících, zbývá už jen šestnáct dní.

"Nastává tedy chvíle, kdy musím dokázat sám sobě, že jsem schopný dotlačit své tělo až na hranu. Musím cítit, že jsem připravený na to, co přijde. Ale nemluvím jen o Paříži, ale prostě o dalším zápase," popsal Nadal.

Ve druhém kole ho v Římě čeká drsná výzva, souboj s devátým hráčem světa Polákem Hubertem Hurkaczem, s nímž se překvapivě potká na ATP Tour úplně poprvé. 

"Jsou chvíle, kdy se hýbu rychle. Potom ale zase ne. Musím si zvykat chodit do rizika. Cítím se na to připravený," uvedl v současnosti až 305. hráč žebříčku.

Uznal, že proti Bergsovi to nebylo ono.

"Nehrál jsem dobrý tenis, ale našel jsem cestu k vítězství, a to mi přineslo šanci nastoupit za dva dny znovu. To je pro mě důležité k tomu, abych se dál zlepšoval," uzavřel Nadal.

Na Roland Garros nejprve triumfoval čtyřikrát v řadě v letech 2005 až 2008. Poté dokonce pětkrát za sebou mezi roky 2010 a 2014. 

V letech 2017 až 2020 přidal další čtyři tituly a naposledy zvedl slavnou trofej, Pohár mušketýrů, před dvěma lety.

 

Právě se děje

Další zprávy