10. 5. 2024 8:29
Po půl roce nastoupil český hokejista Filip Chytil v NHL a radoval se z výhry New Yorku Rangers 3:2 v prodloužení na ledě Caroliny.
Šance Filipa Chytila v utkání proti Carolině | Video: nhl.com

Nejlepší tým základní části vede v sérii už 3:0 a dělí jej jedno vítězství od postupu do finále Východní konference.

Chytil zasáhl v základní části jen do deseti utkání, než se zranil. Poslední zápas odehrál začátkem listopadu, ve kterém utrpěl nejspíš otřes mozku.

Koncem ledna začal s týmovými tréninky, ale problémy se mu vrátily a po jednom mu dokonce pomáhali spoluhráči z ledu.

Klub tehdy vydal prohlášení, že je prioritou Chytilovo zdraví a že jej budou maximálně podporovat, aby se zotavil a mohl hrát v sezoně 2024/25.

Chytil se přesto připojil k týmovým tréninkům v závěru základní části NHL. Český útočník neměl od lékařů žádná omezení, ale kouč Rangers Peter Laviolette pronesl, že nebudou s jeho návratem spěchat.

Od 12. dubna jen trénoval a jezdil s týmem na zápasy. Do hry naskočil až nyní, zhruba po měsíci, v semifinále Východní konference.

Nastupoval na levém křídle třetího útoku, odehrál dvanáct minut a ve třetí třetině se blýskl parádním průnikem. Dostal se až před brankáře, ale v zakončení neuspěl a neprosadil se ani z pokračování akce.

"Je super ho mít zase na ledě. To, že je zpět, že může týmu dodávat pozitivní energii, je skvělé," citoval server nhl.com jeho parťáka z útoku Chrise Kreidera.

"Myslím si, že jak se zápas vyvíjel, tak byl lepší a lepší. Vůbec byste neřekli, že nehrál tak dlouho, těch pět, šest měsíců," chválil Chytila i kouč Rangers Peter Laviolette.

Carolinu dostal do vedení v 11. minutě Jake Guentzel tečí, ale zhruba v polovině zápasu vyrovnal Chris Kreider z rychlého protiútoku v oslabení.

Po dalším kontru otočil skóre Alexis Lafreniere. Domácí si vynutili při risku bez gólmana dorážkou Andreje Svečnikova prodloužení.

To ukončil v čase 61:42 tečí v předbrankovém prostoru Artěmij Panarin. Hrdinou zápasu se stal gólman Rangers Igor Šesťorkin, který zneškodnil 45 střel.

Rangers tak drží úchvatnou sérii, v letošním play off ještě neprohráli. V úvodním kole vyřadili Washington 4:0 na zápasy.

Dallas porazil Colorado 5:3 a vyrovnal stav série na 1:1. Stars v úvodním utkání promarnili vedení 3:0 a prohráli 3:4 v prodloužení.

Nejlepší tým Západní konference dobře začal i druhý souboj a po dvou třetinách vedl 4:0. Dvakrát se v přesilových hrách prosadil Miro Heiskanen, v oslabení udeřil Tyler Seguin a zbývající gól dal Roope Hintz.

Colorado ale zápas zdramatizovalo. V rozmezí 45. až 57. minutě se postupně trefili Joel Kiviranta, Brandon Duhaime a Valerij Ničuškin a moc nechybělo, aby se opakoval scénář z prvního duelu.

Domácí uklidnil až Esa Lindell gólem na 5:3 při risku Avalanche bez brankáře.

2. kolo play off NHL:

Východní konference - 3. zápas:

Carolina - NY Rangers 2:3 v prodl. (1:0, 0:1, 1:1 - 0:1)

Branky: 11. Guentzel, 59. A. Svečnikov - 29. Kreider, 47. Lafreniere, 62. Panarin. Střely na branku: 47:25. Diváci: 18.959. Hvězdy zápasu: 1. Šesťorkin, 2. Panarin (oba NY Rangers), 3. A. Svečnikov (Carolina). Stav série: 0:3.

Západní konference - 2. zápas:

Dallas - Colorado 5:3 (1:0, 3:0, 1:3)

Branky: 15. a 36. Heiskanen, 22. Hintz, 39. Seguin, 60. Lindell - 45. Kiviranta, 48. Duhaime, 57. Ničuškin. Střely na branku: 31:31. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu: 1. Heiskanen, 2. Hintz, 3. Seguin (všichni Dallas). Stav série: 1:1.