Koleno oštěpaře Veselého se umoudřilo: Těším se do Ostravy

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
30. 4. 2015 6:00
Rozhovor s oštěpařem Vítězslavem Veselým po návratu z Jižní Afriky.
Vítězslav Veselý.
Vítězslav Veselý. | Foto: Reuters

Johannesburg – Úřadující mistr světa v hodu oštěpem Vítězslav Veselý se vrátil z dlouhodobého soustředění v Jižní Africe v dobré náladě. V přípravě se mu dařilo a s radostí konstatuje, že stav jeho „zlobivého“ kolena se zlepšil.

„Ani po kvalitní přípravě si nemohu být jistý úspěšným vystoupením v prvních závodech,“ svěřil se v rozhovoru pro Aktuálně.cz dvaatřicetiletý oštěpař.

Koleno vás zlobí už delší dobu. Jaký je váš současný zdravotní stav?

Před Vánocemi po určité specifické zátěži oteklo, nohu jsem nemohl ani pořádně ohýbat. Zpočátku se ozývalo i v Africe. Občas mě přepadla i skepse, ale postupem času se bolest ztrácela a mohl jsem trénovat naplno. Lékaři tvrdí, že k úplnému vyléčení je potřeba delší doba.

Napověděla vám příprava, s jakými výkony se letos představíte?

Závod je něco úplně jiného než trénink, takže jsem sám moc zvědavý, jaký výkon při svém prvním letošním vystoupení v Diamantové lize za dva týdny v Dauhá předvedu. Ostatně vstup do sezony je pokaždé plný otazníků. Trenér Jan Železný sice tvrdí, že letošní příprava byla po všech stránkách špičková, ale to jsme říkali už víckrát. Teď je ještě potřeba ji zúročit v závodech, což není zrovna jednoduché.

Už 26. května je na programu Zlatá tretra. Jak důležitý je pro vás tento závod?

Je jedním z vrcholů sezony a vždy je pro mě velkou výzvou. Podobných závodů během sezony moc není. Letos má do Ostravy přijet kompletní světová oštěpařská elita, takže se čeká lepší obsazení než v Diamantové lize. Jen mě mrzí, že se koná tak brzy, kdy ještě nebudu v plném závodním tempu. Snad nám všem zase pomohou diváci, kteří pokaždé dovedou vytvořit skvělou atmosféru.

A s jakým letošním programem počítáte?

Rád bych absolvoval všechny závody Diamantové ligy, už zmíněnou Zlatou tretru a pochopitelně i koncem srpna mistrovství světa v Pekingu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 2 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy