Koleno oštěpaře Veselého se umoudřilo: Těším se do Ostravy

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
30. 4. 2015 6:00
Rozhovor s oštěpařem Vítězslavem Veselým po návratu z Jižní Afriky.
Vítězslav Veselý.
Vítězslav Veselý. | Foto: Reuters

Johannesburg – Úřadující mistr světa v hodu oštěpem Vítězslav Veselý se vrátil z dlouhodobého soustředění v Jižní Africe v dobré náladě. V přípravě se mu dařilo a s radostí konstatuje, že stav jeho „zlobivého“ kolena se zlepšil.

„Ani po kvalitní přípravě si nemohu být jistý úspěšným vystoupením v prvních závodech,“ svěřil se v rozhovoru pro Aktuálně.cz dvaatřicetiletý oštěpař.

Koleno vás zlobí už delší dobu. Jaký je váš současný zdravotní stav?

Před Vánocemi po určité specifické zátěži oteklo, nohu jsem nemohl ani pořádně ohýbat. Zpočátku se ozývalo i v Africe. Občas mě přepadla i skepse, ale postupem času se bolest ztrácela a mohl jsem trénovat naplno. Lékaři tvrdí, že k úplnému vyléčení je potřeba delší doba.

Napověděla vám příprava, s jakými výkony se letos představíte?

Závod je něco úplně jiného než trénink, takže jsem sám moc zvědavý, jaký výkon při svém prvním letošním vystoupení v Diamantové lize za dva týdny v Dauhá předvedu. Ostatně vstup do sezony je pokaždé plný otazníků. Trenér Jan Železný sice tvrdí, že letošní příprava byla po všech stránkách špičková, ale to jsme říkali už víckrát. Teď je ještě potřeba ji zúročit v závodech, což není zrovna jednoduché.

Už 26. května je na programu Zlatá tretra. Jak důležitý je pro vás tento závod?

Je jedním z vrcholů sezony a vždy je pro mě velkou výzvou. Podobných závodů během sezony moc není. Letos má do Ostravy přijet kompletní světová oštěpařská elita, takže se čeká lepší obsazení než v Diamantové lize. Jen mě mrzí, že se koná tak brzy, kdy ještě nebudu v plném závodním tempu. Snad nám všem zase pomohou diváci, kteří pokaždé dovedou vytvořit skvělou atmosféru.

A s jakým letošním programem počítáte?

Rád bych absolvoval všechny závody Diamantové ligy, už zmíněnou Zlatou tretru a pochopitelně i koncem srpna mistrovství světa v Pekingu.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Marodka Sparty se rozrůstá, Krejčí po zákroku Filla utrpěl zlomeninu očnice

Fotbalisté Sparty se v řádu týdnů budou muset obejít bez Ladislava Krejčího staršího. Osmadvacetiletý levý obránce či záložník utrpěl v nedělním ligovém duelu v Ostravě zlomeninu spodiny očnice. Pražané o tom informovali na Twitteru.

Krejčí se zranil v 37. minutě, kdy ho obránce Baníku Martin Fillo u postranní čáry zezadu srazil k zemi. Sparťanský odchovanec, který se do klubu vrátil minulé léto z Boloni, už do druhého poločasu nezasáhl. Utkání skončilo bez branek.

Letenské trápí rozsáhlá marodka, kvůli zraněním postrádali v Ostravě osm hráčů. Další tři fotbalisté trenérovi Václavu Kotalovi chyběli kvůli disciplinárnímu trestu.

před 15 minutami

Nafukovací karikatura Trumpa přibude do sbírky londýnského muzea

Nafukovací karikatura Donalda Trumpa v podobě vzteklého batolete v plenách a s mobilem, jež se stala symbolem britského protestu proti americkému prezidentovi, si zajistila čestné místo v dějinách politického aktivismu. Zařazena bude do sbírky Muzea Londýna. Na místo již dorazila, nejdříve však musí do karantény. Informoval o tom dnes zpravodajský list The Guardian.

Šest metrů vysoká oranžová figurína, kterou zaplatili odpůrci Trumpa prostřednictvím crowdfundingu, zobrazuje amerického prezidenta s jeho charakteristickou blonďatou kšticí, se zarputilým výrazem a rozpřáhlýma malýma rukama, které drží mobil připravený k tweetům.

Poprvé se figurína objevila na protestu u britského parlamentu při Trumpově první návštěvě Spojeného království v roce 2018. K oblakům vzlétla také při jeho státní návštěvě o rok později a objevila se také ve Francii, Argentině, Irsku, Dánsku a různých částech Spojených států.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Exprimátor Hudeček se vrací do pražské správy, bude pomáhat městským plánovačům

Bývalý pražský primátor Tomáš Hudeček  se částečně vrací do správy hlavního města. V Institutu plánování a rozvoje (IPR) bude mít na starosti vznik a řízení sekce rozvoje města. Sekce bude řešit propojení strategického a územního plánování Prahy. Hudeček zvítězil ve výběrovém řízení. ČTK to dnes sdělil mluvčí IPR Marek Vácha. IPR je městskou příspěvkovou organizací a má na starosti územní plánování. Vznikl za Hudečkovy vlády transformací z tehdejšího Útvaru rozvoje města (URM).

"Ve velkých městech západní Evropy je již běžné, že strategické a územní plánování vzniká zároveň. Jedno bez druhého totiž v praxi dobře nefunguje. Cílem je usilovat o mnohovrstevnaté město, které myslí na funkčnost, estetiku a zejména na jeho obyvatele," uvedl ředitel IPR Ondřej Boháč.

V současném systému městského plánování nejdříve vzniká strategický plán a na jeho základě pak plán územní. To je podle vedení IPR dlouhodobě nefunkční. IPR se tomu už v minulosti snažil předejít, když pořizoval nový Metropolitní a Strategický plán souběžně. "Nicméně ne ve všech částech působí oba dokumenty harmonicky," uvedl ředitel.

V praxi to bude znamenat, že nově by mělo být o konkrétním území rozhodováno nejen z hlediska územního plánu, tedy, kde budou domy a kde silnice. V potaz bude nově bráno na zřetel také to, kolik bude například potřeba škol, jaká bude kulturní náplň nebo počet sportovišť.

Geograf a docent městského stavitelství a inženýrství Hudeček je nyní primárně vysokoškolským pedagogem. Přednáší mimo jiné na Univerzitě Karlově, VŠCHT nebo VŠE. Pražským primátorem byl v letech 2013 až 2014.

Zdroj: ČTK
Další zprávy