Sportovci více vlajek: Navrátilová, Lendl i Puskás

Jedním z nejznámějších příkladů změny občanství během kariéry je tenistka Martina Navrátilová, která nejprve reprezentovala Československo, aby pak emigrovala do USA.
Od té doby Navrátilová reprezentovala Spojené státy. A to i na slavném Fed Cup 1986 v Praze, kdy se mohla oficiálně vrátit do Prahy jako členka amerického týmu.
Kromě tenisu se Martina Navrátilová například zúčastnila televizní taneční show v Dancing with the Stars.
Časopis Tennis vybral roku 2005 letos 58letou Čechoameričanku jako nejlepší tenistku všech dob.
Podobně vypadá i životní příběh Ivana Lendla. Rodák z Ostravy toho ale za Československo odehrál víc než Navrátilová, podílel se i na triumfu v Davis Cupu roku 1980.
Foto: Milan Kammermayer
Sport Sport
11. 4. 2015 9:29
Seznamte se s osudy sportovců, kteří během své kariéry reprezentovali více zemí.

Praha - Nejmladší pilot historie formule 1 Max Verstappen doslova neví, čí je. Zatímco mu jeho otec (mimochodem expilot F1) Jos zajistil nizozemskou licenci, máma Sophie Kumpenová chce, aby teprve 17 jezdec závodil za Belgii. Má totiž belgické občanství a v Nizozemí jen žije.

Podobných případů, kdy jeden závodník reprezentuje během své kariéry více zemí, je ovšem celá řada. Ty nejzajímavější jsme vybrali do naší galerie.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Londýn oznámil další sankce vůči barmským armádním činitelům

Británie dnes oznámila, že přidává na sankční seznam další barmské vojenské představitele kvůli jejich zapojení do převratu, který tento měsíc vedl ke svržení zvoleného barmského vedení. Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že na seznamu se k 19 barmským vysoce postaveným armádním činitelům přidává šest dalších jmen. Informovaly o tom agentura AP a Reuters.

Na černé listině se ocitl také generál Min Aun Hlain, který se po svržení vlády postavil do čela státu. Opatření přijaté Londýnem má zamezit osobám na seznamu v cestách do Británie a znemožnit britským podnikům či institucím, aby obchodovaly se společnostmi vlastněnými těmito barmskými vojenskými představiteli.

Británie oznámila, že ukončuje programy pomoci, v rámci nichž byly prostředky posílány barmské vládě. Dodala ale, že pomoc se i nadále dostane k "nejchudším a nejzranitelnějším v zemi".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koronavirový příspěvek podnikatelům se zdvojnásobí na 1000 korun, schválil Senát

Příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost omezila vládní opatření proti epidemii koronaviru, se zdvojnásobí na 1000 korun denně. Pracovníkům na dohodu zůstane denní příspěvek 500 korun. Příspěvek už nebude navázán na nouzový stav. Na podporu dosáhnou ti, jejichž tržby se snížily minimálně o 50 procent. Ve čtvrtek to schválil Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Bonus bude podle předlohy vyplácen za únor a březen. Vláda ale zákonem získá mandát zavést další bonusová období, která odpovídají vždy jednomu dalšímu kalendářnímu měsíci, a to nejdéle do konce roku 2021.

Zdroj: ČTK
Další zprávy