Sportovci více vlajek: Navrátilová, Lendl i Puskás

Jedním z nejznámějších příkladů změny občanství během kariéry je tenistka Martina Navrátilová, která nejprve reprezentovala Československo, aby pak emigrovala do USA.
Od té doby Navrátilová reprezentovala Spojené státy. A to i na slavném Fed Cup 1986 v Praze, kdy se mohla oficiálně vrátit do Prahy jako členka amerického týmu.
Kromě tenisu se Martina Navrátilová například zúčastnila televizní taneční show v Dancing with the Stars.
Časopis Tennis vybral roku 2005 letos 58letou Čechoameričanku jako nejlepší tenistku všech dob.
Podobně vypadá i životní příběh Ivana Lendla. Rodák z Ostravy toho ale za Československo odehrál víc než Navrátilová, podílel se i na triumfu v Davis Cupu roku 1980.
Foto: Milan Kammermayer
Sport Sport
11. 4. 2015 9:29
Seznamte se s osudy sportovců, kteří během své kariéry reprezentovali více zemí.

Praha - Nejmladší pilot historie formule 1 Max Verstappen doslova neví, čí je. Zatímco mu jeho otec (mimochodem expilot F1) Jos zajistil nizozemskou licenci, máma Sophie Kumpenová chce, aby teprve 17 jezdec závodil za Belgii. Má totiž belgické občanství a v Nizozemí jen žije.

Podobných případů, kdy jeden závodník reprezentuje během své kariéry více zemí, je ovšem celá řada. Ty nejzajímavější jsme vybrali do naší galerie.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Při nehodě kamionu a dodávky na D8 za Roudnicí nad Labem se zranili čtyři lidé

Provoz na dálnici D8 ve směru z Ústí nad Labem na Prahu komplikuje nehoda na 25. kilometru za sjezdem na Roudnici nad Labem. V noci se tam střetly nákladní automobil a dodávka s vlekem. Při nehodě byli zraněni čtyři lidé, řekl policejní mluvčí Daniel Vítek. V místě se projíždí jedním jízdním pruhem, tvoří se kolona.

"Nehoda se stala krátce před 02:30, došlo ke zranění čtyř osob. Dálnice byla po nějakou dobu uzavřená, nyní je průjezdná levým jízdním pruhem," uvedl mluvčí. Okolnosti a příčinu nehody policisté prošetřují, dodal.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Biden vybral nového velvyslance při EU, nominaci ještě projedná Senát

Americký prezident Joe Biden hodlá na post velvyslance při Evropské unii nominovat právníka a bývalého ambasadora USA v Rumunsku Marka Gitensteina. Bílý dům to oznámil v prohlášení společně s dalšími nominacemi. Jmenování Gitensteina je podobně jako obsazování čelných postů na ministerstvech podmíněno souhlasem amerického Senátu.

"Bude mi ctí, budu-li schválen, pomoci implementovat agendu přijatou na červnovém summitu USA a EU," uvedl následně ve vlastním komuniké kandidát na pozici velvyslance. "Je to robustní a komplexní agenda, která zahrnuje spolupráci s našimi partnery v EU ve snaze udávat kurz světové ekonomiky v 21. století, zajistit pravidla založená na našich sdílených demokratických hodnotách, a postavit se sdíleným výzvám od covidu-19 po klimatické změny," citoval z vyjádření zpravodajský web Axios.

Zdroj: ČTK
Další zprávy