"Katastrofální podmínky a hrůza v očích." Češi vzdali pokus o prvovýstup

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
15. 8. 2022 12:06
Čeští horolezci Marek Holeček a Radoslav Groh po týdnu vzdali pokus o výstup na vrchol Mašerbrum v Pákistánu. Snažili se vylézt západní stěnou, tedy cestou, kterou před nimi ještě nikdo nevyzkoušel. Ve výšce 7300 metrů se však museli kvůli krajně nepříznivým podmínkám otočit. Nyní dvojice sestupuje do základního tábora.

Češi zahájili samotný výstup před týdnem v pondělí, ale od skupiny se brzy oddělil Tomáš Petreček, jehož zastavila bolest zubu. Nahoru směrem k 7821 metrů vysokému vrcholu tak pokračovali jen Holeček s Grohem.

Západní stěnou Mašerbrumu, kterou před nimi ještě nikdo nelezl, postupovali kvůli těžkému terénu i počasí pomaleji, než bylo původně v plánu. Dnes ráno Holeček na své facebookové stránce informoval, že "nezbylo než otočit".

Dvojice horolezců se dostala na hranici 7300 metrů.

"Podmínky, které se nabídly za západní hranou, se dají označit jako katastrofální. Sníh se mávnutím proutku stal nedržícím moučkovým cukrem," popsal Holeček.

Naznačil také hrozící nebezpečí, kterému byli a i při sestupu stále jsou s Grohem vystaveni: "Jakmile se sněhu dotknete, padá ve velkých koláčích přes dva tisíce metrů dolů, na ledovec."

Už o víkendu sedmačtyřicetiletý pražský rodák psal, že v pondělí přijde hlavně podle terénu rozhodnutí, zdali ve výstupu pokračovat. Krajně nepříznivé podmínky to ale Čechům nedovolily.

"Šlo to úplně na levačku. Žádný led, firn ani jištění, jen drobivá skála, nedržící sněhové cosi a hrůza v očích. Když jsme si dopočítali naše šance, tak vyšlo jediné, tohle je mimo náš dosah. Jsme zklamaní, smutní, avšak realita je vždy nesmlouvavě tvrdá," poznamenal Holeček.

Nyní čeká Čechy náročný sestup za Petrečkem do základního tábora, který při aklimatizaci rozbili o tři tisíce metrů níže.

"Nastává hrůzný sestup, kde bude spousta slanění a desetitisíce kroků nad propastí. Přitom ani jeden z nich nesmí být špatný. Snad to stihneme do úterka, kdy má přijít další perioda špatného počasí," vysvětlil Holeček.

Dvaadvacátý nejvyšší vrchol světa tedy českému triu odolal. Dosud stanulo na vrcholu Mašerbrumu jen pět výprav, ta poslední dokonce před dlouhými 37 lety.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

NASA kvůli tropické bouři znovu odložila start nové rakety k Měsíci

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) kvůli nepříznivému počasí zrušil na úterý plánované vypuštění rakety Space Launch System (SLS) s modulem Orion k Měsíci. Jedná se o již třetí odklad startu testovací mise, kterou budou v případě úspěchu následovat cesty na Měsíc s posádkou. 

Po předchozích technických problémech rakety je tentokrát důvodem zrušení startu tropická bouře Ian, která podle prognóz v pondělí zesílí na hurikán a udeří na pobřeží Floridy. V předpokládané dráze hurikánu se nachází také Kennedyho vesmírné středisko, odkud má raketa odstartovat. V neděli padne rozhodnutí, zda se bezmála sto metrů vysoká raketa odveze ze startovací rampy a přesune se do hangáru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy